جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38595
  تاریخ انتشار : 29 آبان 1392 11:12
  تعداد بازدید : 612

  درخواست عفو بین الملل برای پایان دادن به بدرفتاری ها با کارگران مهاجر در قطر

  گزارش جدید سازمان عفو بین الملل از وضعیت کارگران مهاجر در قطر نشان می دهد که کارگران بخش ساخت و ساز در این کشور به طور جدی از سوءاستفاده و بدرفتاری رنج می برند.

  dw2.jpgبه گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کارگران مهاجر در قطر در حالی در پروژه‌های چندین میلیون دلاری به استخدام در می‌آیند که شرایط آنها حین انجام کار تفاوتی با بردگی ندارد و اغلب هدف بهره‌کشی و سوءاستفاده قرار می‌گیرند.

  سلیل شتی دبیرکل عفو بین‌الملل در این باره گفت: این مساله در یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان که کارگران مهاجر زیادی به طور بی‌رحمانه به کار گرفته و حتی از دستمزد و حق واقعی خود محروم می‌شوند، کاملا غیرقابل بخشش است.

  وی در ادامه بیان کرد: شرکت‌های ساختمانی و مقامات قطری هر دو حقوق کارگران مهاجر را نقض می‌کنند. کارفرمایان قطری تمایل بسیار کمی برای رعایت حقوق بنیادین کارگران مهاجر دارند. بسیاری از آنها در این شرایط سوءاستفاده کرده و در بخش ساخت و ساز از کارگران بهره‌کشی می‌کنند.

  کارگران مهاجر در قطر اغلب در شرکت‌های کوچک‌تر که به عنوان پیمانکار با شرکت‌های بزرگ همکاری دارند کار می‌کنند و در بسیاری موارد حتی از اینکه به سوءاستفاده‌ها علیه خود اذعان کنند، هراس دارند.

  سلیل شتی همچنین گفت: شرکت‌هایی که با کارگران مهاجر سروکار دارند باید خود تضمین کنند که این کارگران را مورد سوءاستفاده قرار نمی‌دهند و موظفند همواره نسبت به هرگونه سوءاستفاده علیه این افراد مسوولیت‌پذیر باشند.

  بی‌توجهی به هرگونه سوءاستفاده و بهره‌کشی علیه کارگران به‌ویژه در مواقعی که این بدرفتاری‌ها بر جان و زندگی افراد تاثیرگذار باشد قابل بخشش نیست.

  این گزارش که پس از گفت‌وگو و مصاحبه با کارگران، کارفرمایان و مقامات دولتی بدست آمده نشان می‌دهد که در بسیاری از موارد حقوق کارگران پرداخت نمی‌شود، شرایط کار آنها سخت و خطرناک است و استانداردهای اسکان و شرایط زندگی کارگران بسیار وحشتناک است. این بررسی‌ها علاوه بر این نشان‌دهنده این است که کارگران در بخش ساخت و ساز به دلیل اختیاراتی که کارفرمایان دارند قادر نیستند حتی در صورت تمایل خود این کشور را ترک کنند و در حالی که حتی دستمزدی دریافت نمی‌کنند چاره‌ای جز ماندن در شرایط بد کنونی ندارد.

  قطر پس از انتخاب این کشور به عنوان میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال 2022 فعالیت‌های خود در زمینه ساخت و ساز را افزایش داده و از این‌رو نیاز آن به کارگران مهاجر بالا رفته است. دلیل اصلی وضعیت کنونی این کارگران قوانین قطر است که اجازه سوءاستفاده به کارفرماها را می‌دهد و هیچ حمایتی از کارگران نمی‌کند. وجود سیستم کفالت یکی از معضلات اغلب کشورهای عربی است که موجب می‌شود یک کارگر بدون اجازه کارفرمای خود حتی اجازه خروج از این کشور را نداشته باشد.

  این کارگران اغلب مهاجرانی از جنوب و شرق آسیا هستند که حقوق بسیاری از آن‌ها در محیط کار نقض می‌شود و کارفرمایان با آنها بدرفتاری یا آنها را با الفاظ بدی خطاب می‌کنند.

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی عفو بین‌الملل، کارگران مجبورند 12 ساعت در شبانه روز و هفت روز هفته را حتی در ماه‌های تابستان در کشوری همانند قطر کار کنند. از این‌رو این سازمان از فدراسیون جهانی فوتبال (FIFA) خواست تا برای توقف این بدرفتاری‌ها با کارگران با مقامات این کشور وارد مذاکره شوند.

  این در حالیست که بسیاری از این کارگران با امیدهای فراوان برای دستیابی به حقوق و درآمد کافی به قطر روی می‌آورند، اما حقیقت چیز دیگری است. شرایط آن‌ها شبیه به کار اجباری است و اغلب با ترس از دست دادن شغل، جریمه نقدی، استرداد و از دست دادن درآمدشان به این وضعیت ادامه می‌دهند.

  این افراد همچنین از نبود بهداشت کافی و عدم امنیت در محیط کار رنج می‌بنرد. یکی از کارکنان بیمارستان اصلی دوحه پایتخت قطر اوایل سال جاری به عفو بین‌الملل گفت که بیش از 1000 کارگر در بخش شکستگی این بیمارستان به دلیل سقوط از ارتفاع زیاد بستری شده‌اند.

  بازرسان عفو بین‌الملل پس از بازدید از قطر در اکتبر 2012 و مارس 2013 دریافتند که کارگران مهاجر در قطر اغلب در اتاق‌های پرازدحام، غیربهداشتی و بدون تهویه زندگی می‌کنند. بسیاری از اردوگاه‌های محل اسکان آن‌ها از نبود نیروی برق رنج می‌برد و حتی آب لوله‌کشی نیز در این اردوگاه‌ها در دسترس نیست.

  عفو بین‌الملل در سال 2011 نیز در گزارشی دیگر در مورد قاچاق کارگران مهاجر از کشورهایی چون نپال به کشورهای حوزه خلیج فارس و مالزی و نقض حقوق آنها هشدار داده و از کشورهای مبدا خواسته بود تا قوانین خود را به گونه‌ای اصلاح کنند که مانع سوءاستفاده از آنها در دیگر نقاط جهان شود.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
18