جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38612
  تاریخ انتشار : 29 آبان 1392 14:3
  تعداد بازدید : 557

  رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر:

  مرگ ماهانه 277 نفر بر اثر آلودگی هوا/ عوارض ناشی از آلودگی هوایی و صوتی

  رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه ایران در سال 2006 بابت خسارات ناشی از آلودگی هوا مبلغ 8 میلیارد دلار هزینه پرداخت کرده است، گفت: ماهانه 277 مرگ منتسب به آلودگی هوا در کشور گزارش می شود ضمن آنکه بر اساس آمارهای ارائه شده هر یک از موتور سیکلت ها معادل 8 خودرو با استاندارد یورو 4 آلودگی صوتی و هوایی دارد.

  کتر رحمت الله حافظی در همایش فناوری‌های نوین در کنترل آلودگی‌های محیط زیست با اشاره به SDH (عوامل محیطی بر سلامت اجتماعی) افزود: فقر، گرانی، حوادث ترافیکی، آلودگی‌های زیست محیطی و حوادث محیط کار از جمله عوامل موثر سلامت مردم است که بخشی از عوامل بر عهده وزارت بهداشت و بخشی از آن مربوط به این وزارتخانه نیست.

  رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر با بیان اینکه تنها یک چهارم این عوامل بر عهده وزارت بهداشت است، اظهار داشت: بر اساس آمارهایی در یک سال گذشته 2 هزار و 722 نفر بر اثر آلودگی هوا فوت کردند، 4 هزار و 570 نفر مورد بستری بیماران تنفسی ناشی از آلودگی هوا و 2 هزار و 570 مورد بستری بیماران قلبی ناشی از آلودگی هوا گزارش شده است.

  وی با تاکید بر اینکه حل معضل آلودگی هوا موضوع حاکمیتی و مربوط به همه دستگاه‌ها می‌شود، ادامه داد: 70 تا 80 درصد آلودگی هوا ناشی از خودروهای سواری و موتور سیکلت است. این در حالی است که اقدام به توزیع طرح ترافیک و اجرای طرح زوج و فرد می‌شود.

  حافظی، با اشاره به میزان آلایندگی موتورهای سیکلت، خاطر نشان کرد: هر یک از موتور سیکلت‌ها معادل 8 خودرو با استاندارد یورو 4 آلودگی صوتی و هوایی دارد از این روبه نظر می‌رسد اجرای طرح‌هایی که برای کاهش آلودگی هوا اجرایی می‌شوند قابلیت کنترل آلاینده‌ها را ندارد.

  وی به استاندارد صوتی در زندگی روزمره اشاره کرد و یادآور شد: استاندارد صوتی در روز 55 دسی بل و در شب 45 دسی بل است در حالی که میزان صوت در کنار اگزور موتور سیکلت‌ها 92 دسی بل و با دو متر فاصله 85 دسی بل است.

  حافظی کاهش آستانه تحمل، بی حوصلگی، خستگی، کاهش قوه ادراک، بی خوابی و کاهش کیفیت زندگی را از عوارض ناشی از آلودگی صوتی و هوایی نام برد و ادامه داد: نتایج تحقیقاتی که بر روی گیاهان انجام شد، نشان داد که این نوع آلودگی‌ها علاوه بر کاهش کیفی زندگی گیاهان موجب کاهش کمیت و طول عمر آنها شده است.

  عضو شورای اسلامی شهر، نیروگاه‌ها را از دیگر عوامل ایجاد کننده آلودگی هوا نام برد و اظهار داشت: سوخت نیروگاه‌های کرج و جنوب شرق تهران از مازوت است.

  وی با انتقاد از استاندارد نبودن معاینه فنی خودروها یادآور شد: ماهانه 277 مرگ منتسب به آلودگی هوا در کشور گزارش می‌شود که به نوعی شبه قتل محسوب می‌شود از این رو لازم است قوای سه گانه در این زمینه مشارکت داشته باشند.

  حافظی مجهز نبودن فیلتر برای خودروهای دیزلی را از دیگر عوامل آلوده کننده هوا در کشور عنوان کرد و افزود: علاوه بر این خودروها برای کنترل گازهای خروجی باید مجهز به دستگاه کاتالیست باشند و هر 3 سال تعویض شوند. از آنجایی که تعویض این دستگاه 2 تا 3 میلیون تومان هزینه دارد کمتر کسی در این زمینه اقدام می‌کند.   

  وی با اشاره به گزارش 2006 بانک جهانی، یادآور شد: بر اساس این گزارش ایران در سال 2006 بابت خسارات ناشی از آلودگی هوا مبلغ 8 میلیارد دلار هزینه پرداخت کرده است.
   
  رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر به بیان برخی راهکارها برای کاهش آلودگی هوا پرداخت و گفت: در این زمینه لازم است تا خودروهای الکتریکی که آلاینده‌های کمتری دارند عرضه شود و برای تشویق مردم به استفاده از آن طرح ترافیک را برای این خودروها برداشته شود.

  وی راه اندازی مجدد شورای عالی محیط زیست را نقطه قوت در این زمینه دانست و اظهار داشت: این شورا به مدت 7 سال تعطیل بود که امید است با استمرار جلسات این شورا راهکارهای موثری در این زمینه ارائه شود.

  حافظی پیشنهاد برگزاری نشست‌های این شورا به صورت فراملی را ارائه کرد و گفت: مساله ریزگردها یک مساله فراملی است از این رو با نشست‌های مشترک با کشورهای درگیر این معضل می‌توان به راهکارهای مناسبی در این زمینه رسید.

   

  به نقل از :

  www.mehrnews.com

   

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
48