جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38619
  تاریخ انتشار : 29 آبان 1392 20:0
  تعداد بازدید : 567

  بیانیه دفتر حقوق بشر سازمان ملل در واکنش به حوادث اخیر در لیبی

  دفتر حقوق بشر سازمان ملل طی بیانیه ای در مورد حوادث خشونت آمیز اخیر در پایتخت لیبی که منجر به مرگ بیش از 40 تن شده است، ابراز نگرانی کرد و محاکمه عاملان آن را خواستار شد.

  Multimedia_pics_1384_8_Legal_23.jpgبه گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طرابلس پایتخت لیبی در روزهای جمعه و شنبه گذشته شاهد درگیری‌های مسلحانه میان شبه‌نظامیان و معترضان بوده است که در جریان آن 43 تن کشته و بیش از 460 تن زخمی شده‌اند.

  راوینا شمدسانی یک سخنگوی دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در گفت‌وگو با خبرنگاران در ژنو هشدار داد که حوادث اخیر طرابلس خونبارترین حادثه‌ای بوده که مرم این شهر از زمان پایان ناآرامی‌ها در سال 2011 شاهد آن بوده‌اند.

  روز جمعه جمعیت زیادی از مردم طرابلس در اعتراض به حضور گردان‌های مسلح از مصراته در این شهر دست به راهپیمایی زدند و قصد داشتند از ورود آنها ممانعت به عمل آورند که به درگیری کشیده شده و تلفات زیادی بر جای گذاشت.

  دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل (OHCHR) علاوه بر این پس از بازدید از بیمارستان‌های پایتخت، کشته شدن دست‌کم 40 تن را تایید و اعلام کرد آمار تلفات افزایش خواهد یافت.

  این سخنگو در ادامه بیان کرد: ما از تمام طرف‌های درگیر می‌خواهیم تا برای جلوگیری از ادامه خشونت‌ها خونسردی خود را حفظ کنند و برای پیدا کردن راه حل مناسب برای پایان این وضعیت وارد مذاکره شوند.

  دفتر حقوق بشر سازمان ملل همچنین از مقامات لیبیایی خواست تا در مورد این حوادث خشونت‌آمیز تحقیقات کامل، عادلانه و مرتبط را آغاز و تضمین کنند که مسئولان این کشتارهای غیرقانونی و دیگر موارد نقض حقوق بشر محاکمه و عدالت برقرار خواهد شد.

  بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، کنگره ملی لیبی تابستان گذشته اعلام کرد که طرابلس را از تمامی گروه‌های مسلح پاکسازی می‌کند، اما این امر هرگز عملی نشده است.

  خانم شمدسانی در ادامه از دولت لیبی خواست تا برای عمل به تعهدات بین‌المللی‌اش مبنی بر حفظ جان افراد و احترام به حق آزادی بیان و برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز، تلاش‌های بیشتری از خود نشان دهد.

  این نهاد حقوق بشری علاوه بر این به مساله حبس تعداد زیادی از مردم این کشور به دست گروههای مسلح اشاره کرد و آزادی فوری این زندانیان یا تحویل آنها به دستگاه قضایی به منظور انجام مراحل قانونی رسیدگی به اتهامات آنها را خواستار شد.

  در ادامه این بیانیه آمده است که با این افراد باید به صورت کاملا انسانی رفتار شود و آنها باید از تمام حقوق خود که در قوانین بین‌المللی آمده است، از جمله دسترسی به کمک‌های قانونی برخوردار باشند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
10