جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38657
  تاریخ انتشار : 1 آذر 1392 23:49
  تعداد بازدید : 620

  کارآگاه های خصوصی به حوزه قتل می آیند؟

  رییس کل دادگستری خوزستان گفت: امیدواریم مجوزهای لازم برای فعالیت کارآگاهان خصوصی ویژه قتل صادر و به رسمیت شناخته شوند تا زمینه برای فعالیت آن ها فراهم شود.

  422-6.jpg به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خوزستان محمدجواد الفت در اولین همایش "آسیب‌شناسی قتل، نظم و امنیت" اظهار کرد: بدون تردید، قتل از پیچیده‌ترین رفتارهای ناهنجاری است که از ابنای بشر سر می‌زند و این پیچیدگی سبب شده علمای علوم اجتماعی درباره علت بروز این پدیده اظهارنظرهای مختلفی ارایه دهند که در پی آن، راهکارهای مقابله و پیشگیری در خصوص این رفتار ناهنجار نیز ارایه شده است.

  وی افزود: تعدادی از علما علت بروز چنین رفتار خشنی را به مباحث ژنتیک و موضوعات ذاتی انسان مرتبط دانسته و برخی از علمای علوم اجتماعی نیز علت بروز چنین رفتاری را عوامل تربیتی و محیط و خانواده‌ای که فرد در آن رشد کرده، می‌دانند.

  رییس کل دادگستری خوزستان اظهار کرد: پیچیدگی چنین رفتاری، موجب می‌شود دست اندرکاران کشف هویت قاتلان، شدیدا به زحمت بیفتند و مورد آسیب‌های روحی و روانی قرار بگیرند. تمام افرادی که دست‌اندرکار تحقیقات مقدماتی، محاکمه و اجرای احکام مربوط به قتل‌ها هستند، متاسفانه از نظر بهداشت روحی و روانی به معنای واقعی مورد حمایت دستگاه‌های حاکمیتی قرار نمی‌گیرند.

  الفت افزود: این عزیزان در مدت کمتر از سه سال از نظر روحی شدیدا دچار آسیب می‌شوند و آثار منفی این آسیب‌ها در محیط کار و محیط خانواده آنان به خوبی قابل لمس است که از دید حاکمیت به نوعی مخفی مانده است. امید است این همایش بتواند این دقت را افزایش دهد.

  وی اظهار کرد: ثمره پیچیدگی قتل در حوزه محاکمات نباید ما را به سمتی ببرد که تنها دادگاه‌های تخصصی قتل یا بازپرسان ویژه قتل و افسران مجرب در حوزه قتل داشته باشیم بلکه باید وکلایی که در تحقیقات قتل فعالیت می‌کنند نیز از تخصص ویژه و تجارب ارزنده‌ای برخوردار باشند.

  رییس کل دادگستری خوزستان گفت: حضور یک وکیل تازه کار و کم تجربه روند کشف و محاکمه پرونده‌های قتل را می‌تواند به بیراهه ببرد.

  وی تصریح کرد: حضور وکلای تازه کار این خطر را برای پرونده‌های قتل دارد و طرح مباحث غیرمرتبط، دادرسی را با دست اندازهای مختلف مواجه می‌کند.

  الفت استفاده از ظرفیت کارآگاهان خصوصی ویژه قتل در این پرونده‌ها را ضروری دانست و عنوان کرد: واگذار کردن کشف کلیه قتل‌های صورت گرفته در کشور پرجمعیتی مانند ایران -که بعضا به سبب بروز برخی ناهنجاری‌ها، از آمار قتل بالایی برخوردار است- به نیروی انتظامی و افسران نیروی انتظامی، به نظر می‌رسد کار بسیار مدبرانه‌ای نباشد.

  وی افزود: امروز شاهد آن هستیم که افسران مجرب نیروی انتظامی پس از 30 سال خدمت و به دست آوردن تجربیات گرانقدر در این حوزه بازنشسته می‌شوند و علی رغم تمام توانایی‌هایشان، از گردونه فعالان حوزه قتل خارج می‌شوند.

  رییس کل دادگستری خوزستان گفت: اگر پلیس همه اقدامات خود را متوجه مباحث مقابله‌ای در بحث قتل کند قطعا از حوزه پیشگیری، ارتقا و حفظ امنیت فاصله می‌گیرد. برای افرادی که حفظ امنیت می‌کنند باید جایگاهی ویژه و برای افرادی که می‌توانند امنیت را اعاده کنند، جایگاه ویژه دیگری در نظر گرفته شود.

  الفت تصریح کرد: لازم نیست افرادی که توانایی اعاده امنیت را دارند، افراد حاکمیتی باشند. وظیفه حاکمیت حفظ امنیت است و اگر با بروز قتل این امنیت مختل شد، می‌توان از کارآگاهان بخش خصوصی نیز در این جهت استفاده کرد.

  وی اظهار کرد: امروز ضرورتی ندارد که پلیس تنها از توانمندی‌ها و نیروی انسانی خود استفاده کند بلکه می‌توان از ظرفیت کارآگاهان خصوصی و مشارکت مردم نیز استفاده کرد.

  رییس کل دادگستری خوزستان گفت: پیچیدگی قتل، ما را به سمتی می‌برد که از نیروهای فوق العاده متخصص استفاده کنیم و امید است تلاش شود تا مجوزهای لازم برای فعالیت کارآگاهان خصوصی ویژه قتل صادر و به رسمیت شناخته شوند تا زمینه برای فعالیت آن‌ها فراهم شود.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
28