جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38754
  تاریخ انتشار : 2 آذر 1392 21:13
  تعداد بازدید : 554

  مدافعان حقوق بشر صدور قطعنامه علیه برنامه های جاسوسی را خواستار شدند

  پنج سازمان مدافع حقوق بشر در نامه ای خطاب به اعضای مجمع عمومی سازمان ملل از آن ها خواستند تا هرچه فوری قطعنامه ای جدید علیه برنامه های گسترده جاسوسی در دنیا و تناقض آن با حق حریم خصوصی تصویب کنند.

  15-78.jpg به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آلمان و برزیل طی اقدامی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را با عنوان «حق حریم خصوصی در عصر دیجیتال» علیه برنامه‌های جاسوسی گسترده آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه دادند که در آن از دولت‌ها خواسته شده است به حریم خصوصی احترام بگذراند و حتی در دنیای مجازی و در ارتباطات دیجیتال نیز آن را رعایت و از هرگونه نقض این حقوق افراد پرهیز کنند.

  دیده‌بان حقوق بشر،‌ عفو بین‌الملل، حریم خصوصی بین‌الملل، موسسه مرزهای الکترونیک و سازمان دسترسی در این نامه که روز پنجشنبه به اعضای مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شده از آن‌ها خواسته‌اند که برای جلوگیری از نقض حریم خصوصی افراد در نقاط مختلف دنیا این قطعنامه را تصویب و مشخص کنند که جاسوسی در تضاد کامل با حریم خصوصی قرار دارد.

  در این نامه آمده است برنامه‌های جاسوسی گسترده که حق حریم خصوصی انسان‌ها را نقض و روابط بین شهروندان و دولت‌ها را تضعیف می‌کند باید پایان یابد که در صورت به تصویب رسیدن آن اولین باری خواهد بود که سازمان ملل در طول 25 سال در زمینه حریم خصوصی قطعنامه‌ای صادر می‌کند.

  این قطعنامه همچنین از دولت‌ها می‌خواهد شرایطی به وجود آورند که مانع از ادامه نقض حریم خصوصی شود و تضمین کنند که قوانین داخلی کشورهایشان با استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر مطابقت داشته باشد.

  این گروه‌ها در ادامه نامه خود آورده‌اند: ما به شدت در مورد تلاش‌های آمریکا،‌ انگلیس، کانادا، استرالیا و نیوزیلند برای تضعیف این قطعنامه نگران هستیم،؛ چون این کشورها خود بیشترین میزان عدم پایبندی به حفظ حریم خصوصی و آزادی بیان را داشته‌اند.

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر، در ادامه این نامه آمده است که صدور این قطعنامه نشان‌دهنده میزان اهمیت حفظ حریم خصوصی در مواجهه با پیشرفت تکنولوژی است و مجمع عمومی با تصویب آن می‌تواند موضع خود را در برابر این اعمال غیرقانونی،‌ همچون جاسوسی‌های گسترده و جمع‌آوری اطلاعات در داخل و خارج از مرزهای یک کشور مشخص کند.

  علیرغم تلاش‌های کشورهای نامبرده برای تلطیف لحن این قطعنامه، دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد پیش‌نویس آن سالم و دست‌نخورده باقی مانده است.

  این سازمان‌ها علاوه بر این در نامه‌شان از کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواسته‌اند تا گزارشی را در مورد میزان حمایت و اجرای حق حریم خصوصی در عصر دیجیتال به سازمان ملل ارائه دهد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28580189
اکنون :
33