جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 38937
  تاریخ انتشار : 4 آذر 1392 11:17
  تعداد بازدید : 432

  نایب رییس کمیسیون بهداشت مطرح کرد

  لزوم اتخاذ راهکارهای ریشه ای برای کاهش آلودگی هوا

  نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر لزوم اتخاذ راهکارهای ریشه ای برای کاهش آلودگی هوا در عین حال گفت: راهکارهای موقت از جمله تعطیلی مدارس در کاهش آلودگی اثرگذار است اما نمی تواند جای اقدامات ریشه ای را بگیرد.

  76906.jpg مراد هاشم‌زهی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اثرات سوء آلودگی هوا بر سلامتی مردم اظهار کرد: برای حل این مشکل مجلس و دولت باید اقدامات ریشه‌ای انجام دهند. در این زمینه بحث انتقال پایتخت و مراکز اقتصادی مطرح است که البته نیاز به اعتبارات بالایی دارد و وضعیت پایداری از حیث اطمینان نسبت به تحقق بودجه‌های سالانه را می‌طلبد.

  وی افزود: در شرایط فعلی راهکارهایی که اتخاذ می‌شود، راهکارهای موقتی و تسکینی است که پایه و اساسی ندارد و تنها وضع بحرانی ایجاد شده را تخفیف می‌دهد. مثلا تعطیلی مدارس ترددها را کم می‌کند و در کاهش آلودگی قدری اثرگذار است، اما اگر تمام راهکارهای موقتی هم انجام شود، نهایتا باید یک کار ریشه‌ای در این زمینه صورت گیرد تا هر روز نگران اثرات و تبعات آلودگی هوا نباشیم.

  نماینده مردم نهبندان در مجلس با اشاره به برگزاری جلساتی برای تصمیم‌گیری درباره نحوه کاهش آلودگی هوا گفت: متاسفانه مسوولان در همین جلسات هم توافق چندانی با هم ندارند از جمله در مورد استفاده از سوخت یورو 4 هنوز هماهنگی بیشتر انجام نشده است.

  نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: نمی‌شود تاثیر سموم موجود در هوا در زمان آلودگی در افزایش ابتلا به سرطان را رد کرد. این وضعیت باعث بروز مشکلات ریوی، سکته قلبی و اختلال اکسیژن رسانی به قلب می‌شود. اگر کسی هم خودش زمینه بیماری قلبی داشته باشد، مشکل جدی برایش بروز می‌کند و این خطرات خاص خود را دارد.

  هاشم‌زهی با بیان اینکه بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا به مرور و بعد از سال‌ها خود را نشان می‌دهد، گفت: آلودگی هوا روی دو گروه میانسالان و کودکان اثرات بدتری دارد. اگرچه اثرات مزمنی هم روی تمام سنین دارد که به مرور مشخص می‌شود و افزایش مراجعات بیمارستانی و اورژانسی در روزهای افزایش آلودگی هوا که بعضا به صدمات جانی منجر می‌شود، موید این امر است.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
31