جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59735
  تاریخ انتشار : 31 شهریور 1393 12:54
  تعداد بازدید : 712

  مدیر انجمن دفاع از قربانیان تروریسم:

  تروریسم تهدیدی علیه نظم و امنیت بین الملل است

  مدیر انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در نشست تخصصی بیست و هفتمین اجلاس حقوق بشر سازمان ملل، تروریسم را تهدیدی علیه نظم و امنیت بین الملل و نقض جدی حقوق بشر دانست.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حمید سجادی با بیان این که گروه های تروریستی فعالیت های خویش را فراتر از مرزهای کشورها سازماندهی می کنند، مقابله با این تهدید فرامرزی را نیازمند اجماع بین المللی عنوان کرد.

  او اظهار کرد: موانع بسیاری وجود دارد که این اجماع را به چالش کشده است که از جمله موارد می توان به نگاه یک وجهی دولت ها به تروریسم به عنوان پدیده ای مخل امنیت، نگرش دوگانه برخی از دول به تروریسم و تقسیم تروریسم به تروریسم خوب و بد، که بر مبنای آن جواز همکاری با تروریست های خوب را صادر می کنند، اشاره کرد. نمود بارز تمامی این موانع را می توان در تعاریف متعددی که درباره تروریسم وجود دارد نیز مشاهده کرد.

  سجادی در ادامه با اشاره به این که تروریسم هر تعریفی که داشته باشد و برای وقوع اقدامات تروریستی هر عاملی که بر شمرده شود در این سوی داستان نقض جدی حقوق بشر و حقوق قربانیان تروریسم وجود دارد، عنوان کرد: وجود این قربانیان که طیف وسیعی از افراد و گروه ها را شامل می شود می تواند مبنایی برای اقدام مشترک و عاملی برای اجماع باشد.

  مدیر انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در ادامه افزود: بعد از هر اقدام تروریستی افراد متحمل آسیب های بسیاری می شوند که ضروری است برای حفاظت از حقوق این قربانیان و آسیب دیدگان گام های اساسی برداشت. زخم های عمیقی در پس سوء قصدهای تروریستی و بمبگذاری ها در اماکن عمومی بر تن افراد و جامعه نشسته است. زخم های عمیق اما التیام نیافته ای که باعث افسردگی، اضطراب و خشم و در نهایت تضییع شدید حقوق بشر شده اند. امکان گذر از مسائل هست اما این امر الزاماتی نیز دارد. در واقع هدف در گام اول باید ارتقای حقوق قربانیان و آسیب دیدگان اقدامات تروریستی باشد و سپس برقراری عدالت نه تکرار مکرر خشونت. در مرحله اول دیده شدن قربانی و رعایت حق شنیده شدن قربانیان تروریسم و محکوم کردن خشونت ضرورت دارد. در گام دوم جهان عاری از خشونت شکل داده می شود، در این خصوص باید نقش فعالی به خانواده های قربانی ترور برای تحقق این مهم اعطا شود.

  به گفته سجادی، چندین هزار شهروند ایرانی به خاطر عقاید سیاسی یا مذهبی شان مورد حملات تروریستی قرار گرفته اند. خشونت اعمال شده بر یک نفر بر حلقه ی گسترده ای از جامعه تأثیر گذاشته و با تولید نوعی رعب و وحشت، پایه های نظام اجتماعی یعنی آرامش و نظم و امنیت را بی رحمانه هدف گرفته است. این آسیب های روانی عمیق و گسترده تا به امروز بر زندگی قربانیان سایه افکنده است.

  او افزود: برای درک بهتر این که چرا قربانیان ترور ایران از آسیب های روحی و جسمی رنج می برند، پیش از هر چیز باید صدای آن ها را شنید. در مواجهه با تروریسم نیاز به التیام و مسوولیت پذیری است؛ التیام زخم های جسمی و روانی بازماندگان و مسوولیت افراد و نهادهای حقوق بشری برای هم صدایی با قربانیان ترور.

  مدیر انجمن دفاع از قربانیان تروریسم خواستار حضور رسانه ها برای رساندن صدای مظلومیت بازماندگان و خانواده های قربانیان ترور به گوش میلیون ها نفر در سراسر جهان شد و از قضات و وکلای برجسته از سراسر دنیا خواست در گام اول شنونده ی روایت دردناک بازماندگان و خانواده های قربانی ترور باشند.

  وی در پایان عنوان کرد: بگذارید تا بازماندگان و خانواده های قربانی ترور که شهامت بیان این فجایع توصیف ناپذیر را دارند حضور شما را در کنار خویش احساس کنند. گاهی پیامی در پشتیبانی از این اقدام نیز ما را در دستیابی به دنیای عاری از خشونت کفایت می کند. دغدغه ما چیزی فراتر از محاکمه اشخاص یا گروه ها است. ما درصدد محکوم کردن خشونت در دادگاه افکار عمومی و آشکار کردن حقیقتی تاریخی از طریق فرایندی معتبر و دقیق هستیم. هدف ما جست وجوی لحظه ای برای تجربه مشترک انسانیت است؛ نگرشی که آینده را بر مبنای آن بنا کنیم، آینده ای توامان با درکی متعالی از کرامت انسانی.

  انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در قالب هیاتی متشکل از 5 تن از خانواده های شهدای ترور از جمله منصوره کرمی همسر مسعود علیمحمدی از شهدای هسته ای در اجلاس بیست و هفتم شورای حقوق بشر سازمان ملل شرکت کرده است.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
18