جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59749
  تاریخ انتشار : 31 شهریور 1393 14:40
  تعداد بازدید : 470

  سخنگوی کمیسیون حقوقی:

  هیچ کس به صرف داشتن پرونده برای کاندیداتوری در انتخابات ها رد صلاحیت نمی شود

  سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که هیچ کس به صرف داشتن پرونده حقوقی یا کیفری و بدون محکومیت توسط دادگاه برای کاندیداتوری در انتخابات ها توسط شورای نگهبان رد صلاحیت نمی شود.

  میرهادی قره سید رومیانی در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در پاسخ به این سوال که آیا افراد با داشتن پرونده حقوقی و قضایی می توانند در انتخاباتی کاندیدا شده و تایید صلاحیت شوند؟ با اشاره به قانون انتخابات، گفت: شورای نگهبان بر اساس قوانین موجود شیوه های رفتاری خود را تنظیم کرده و بر آن اساس عمل می کند.

  وی ادامه داد: طبق قانون داشتن پرونده یا متهم بودن در پرونده های کیفری و حقوقی دلیلی بر رد یا عدم صلاحیت هیچ کس نیست و مواردی که قانون بر عدم صلاحیت تاکید می کند محکومیت قطعی است و قبل از محکومیت وجود یک پرونده یا پروسه دادرسی لزوما موجب عدم تایید یا ردصلاحیت افراد نخواهد بود.

  سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس همچنین در خصوص اینکه اگر افراد پس از کسب رای از مردم محکوم شوند، تصریح کرد: هر فرد در هر قوه ای ممکن است روزی صلاحیت خود را از دست بدهد و اگر فردی به عنوان نماینده مردم در یک پست رای بیاورد و بعد از آن دارای محکومیت کیفری شود، بر اساس قانون با او رفتار شده و ممکن است بر حسب نوع محکومیت، صلاحیت خود را در پستی از دست بدهد و این بسته به میزان محکومیت او دارد.

  قره سید رومیانی در ادامه در خصوص ضرورت رسیدگی سریع تر به پرونده های شخصیت های سیاسی، گفت: دو نگاه به این موضوع وجود دارد؛ اول اینکه همه افراد در برابر قانون یکسان هستند و ضرورتی ندارد پرونده برخی افراد با سرعت بیشتری رسیدگی شود و قانون روند بررسی را برای همه مشخص کرده است.

  این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: در قانون آیین دادرسی کیفری و آیین دادرسی مدنی هیچ پارامتری وجود ندارد که پرونده ها بر اساس شخصیت افراد تغییر روند رسیدگی داشته باشند مگر در مواردی که قانون آنها را تشخیص داده و تعیین کرده است.

  وی در ادامه بیان کرد: از طرفی باز کردن پرونده های برخی افراد با توجه به شهرت و مسئولیت آنها در جامعه تبعاتی ایجاد می کند که عدم رسیدگی به آنها یا کندی در بررسی آن ممکن است نوعی تنش در جامعه ایجاد کند که این پرونده ها با مدیریت قضایی می تواند در زمان مناسب مورد بررسی قرار گیرد.

  سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در پایان تاکید کرد: رییس قوه قضاییه این اختیار را از لحاظ قانونی دارد که دستور بدهد پرونده ای را به صورت فوق العاده با شیوه های دادرسی مورد بررسی قرار دهند.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
15