جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60014
  تاریخ انتشار : 2 مهر 1393 15:6
  تعداد بازدید : 701

  معاون دادگستری کل ایلام :

  بکارگیری تاسیس های نوین جزایی جمعیت کیفری را کاهش می دهد

  معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل ایلام پیش بینی کرد: تا پایان سال جاری حداقل 25 درصد جمعیت زندانیان این استان کاهش یابد.

  جعفر داراب خانی در گفت وگو با «حمایت» اظهار کرد: با توجه به فرمان مقام رهبری، دستورالعمل رییس قوه قضاییه، برنامه های ابلاغی حوزه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و حمایت مسئولان دادگستری این استان در راستای کاهش جمعیت کیفری زندانیان اقدام به استخراج عناوین مجرمانه کرد تا قابلیت هایی همچون اعمال تعلیق، تعویق، توبه، معافیت از مجازات و مجازات های جایگزین حبس شناسایی شوند.وی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به تأسیس های قانون مجازات اسلامی مصوب سال 92 این معاونت با همکاری قضات دادگستری استان پس از مطالعه دقیق و بررسی نزدیک به 300 عنوان از عناوین مجرمانه موجود با مواد قانون مجازات اسلامی راجع به تعلیق، معافیت از مجازات، توبه و مجازات های جایگزین حبس تطبیق داده شد. 

  بررسی مواد قانونی در غالب یک مجموعه
  وی همچنین خاطرنشان کرد: مقررات یاد شده با ذکر قانون مربوطه، عمل مجرمانه، ماده قانونی، میزان مجازات و قابلیت انطباق آن با نهادهای قانونی، دسته بندی شده و پس از ویرایش نهایی چاپ و در اختیار کارکنان قضایی این حوزه قرار خواهد گرفت. این مقام قضایی استان ایلام یادآور شد: همه مقررات مربوط به تأسیس های ذکر شده شامل موادی از قانون مجازات اسلامی، قانون آیین دادرسی کیفری مصوب اواخر سال گذشته، آیین نامه اجرایی ماده 79، دستورالعمل جامع کاهش جمعیت کیفری زندانیان و اظهارنظرهای اداره حقوقی قوه قضاییه در این موارد گنجانده شده است.داراب خانی تحقق کاهش جمعیت زندان ها را مستلزم برنامه ریزی عنوان کرد و افزود: از آنجایی که سیاست فعلی دستگاه قضایی حبس زدایی است، سعی شده تا مقررات و دستورالعمل های بررسی شده را به شکل مجموعه ای تدوین کند. 

  به کارگیری تاسیس های نوین جزایی 
  وی تصریح کرد: با هماهنگی انجام شده با رییس کل دادگستری استان و پیگیری این معاونت به همه دادستان های عمومی و انقلاب حوزه های قضایی شهرستان های استان ایلام ابلاغ شده تا کارکنان قضایی دادسرا قبل از صدور برگه کیفر خواست تمام سوابق کیفری متهمان را دریافت کرده و موارد لازم در این برگه به همراه مستندات موجود ذکر شود تا کارکنان شاغل در محاکم بدوی و تجدیدنظر بتوانند به راحتی از تاسیس های جزایی نوین استفاده کنند. معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل ایلام، اظهار امیدواری کرد: با اجرای مقررات ذکر شده جمعیت کیفری زندانیان در استان ایلام کاهش یابد.

  برگزاری دوره آموزشی با موضوع کاهش تعداد زندانیان
  وی با اشاره به برگزاری دوره آموزشی ضمن خدمت در سال 92 از سوی معاونت آموزش این مرجع قضایی اظهار کرد: امید است با برنامه ریزی انجام شده امسال هم بتوانیم دو دوره دیگر با عنوان راهکارهای کاهش جمعیت کیفری را برای کارکنان قضایی مرتبط با موضوع کاهش تعداد زندانیان برگزار کنیم. 

  پیشگیری از وقوع جرم با نظارت مردمي
  داراب خانی در بخش دیگری از این گفت وگو به بررسی اهمیت پیشگیری از وقوع جرم با نظارت و كنترل مردمي نیز پرداخت و گفت: از ويژگي هاي سياست جنايي اسلام، مشاركت مردم است . تكليف همگاني امر به معروف و نهي از منكر در زمينه پيشگيري از وقوع جرايم و ابراز عكس العمل در برابر آن، يكايك شهروندان را در مقابل رفتار يكديگر مسئول و ناظر قرار داده است. در مكتب فقهي گاهي از امر به معروف و نهي از منكر با عنوان دفاع همگاني يا دفاع اجتماعي در مقابل دفاع فردي يا دفاع مشروع نیز ياد مي شود. وی با بیان اینکه یکی از راه های تحقق دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری ورود به موضوع پیشگیری از وقوع جرم است، افزود: پيامبر اسلام(ص) در مورد اثر پيشگيرانه امر به معروف و نهی از منکر مي فرمايد : «حتماً امر به معروف و نهي از منكر كنيد وگرنه خداي متعال اشخاص بد و نابه كار شما را بر افراد شايسته و خوب مسلط مي كند، آن گاه خوبان دعا مي كنند اما مستجاب نمي شود.»
  وی یادآورشد: البته از روش هاي ديگر كنترل مردمي هم مي توان به روش تأكيد بر ضرورت پاسخ گويي به تظلّم و دادخواهي ديگران يا ضرورت گزارش جرايم و اداي شهادت ياد كرد.





  نظر شما



  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
29