جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60110
  تاریخ انتشار : 5 مهر 1393 13:38
  تعداد بازدید : 934

  میزان‌ازبررسی‌کارکردهای‌شوراهای حل اختلاف گزارش می‌دهد؛

  کاهش پرونده های قضایی با گسترش صلح و سازش

  شورای حل اختلاف بازوی دستگاه قضا در کاهش مراجعات مردمی است و همچنین مرجعی برای رفع و حل موانع و مشکلات بوده تا دستگاه قضا بتواند به امور مهمتری بپردازد با این حال کاهش 50 درصدی پرونده محاکم و سرعت بخشیدن به جریان رسیدگی ها از دستاوردهای شورای حل اختلاف است.

  به گزارش میزان، حکام شرعی و مجتهدین در کشور ما پیش از قانونگذاری مدون، حل اختلافات و دعاوی را بر عهده داشتند، در حالیکه این حکام منصوب حکومت نبودند، بلکه مجتهدین و کسانی بودند که در فقه اسلامی تبحر داشته و مردم محلی به شکل آزاد برای حل و فصل اختلافات خود به آنها مراجعه می کردند. این مراجع هم، دعاوی را بر اساس مقررات اسلامی و با در نظر گرفتن رسوم و سنت محلی فیصله می دادند.
  امروزه نزاع و درگیری، سرقت، طلاق، دعاوی مالی و نظایر اینها از جمله پرونده های تشکیل شده در دستگاه قضا هستند که برخی از آنها موارد جزئی و عادی محسوب می شوند که بدون محکمه قضایی و با صلح و سازش برطرف خواهند شد.

  کدخدامنشی یکی از شیوه هایی است که می تواند در کاهش و ارجاع پرونده های قضایی موثر باشد و این امر در روند رسیدگی به پرونده های مهم تر بسیار ارزشمند است.

  در گذشته احترام به بزرگترها و توجه به ریش سفیدان سبب می شد تا مسائل در خانواده ها و بین دوستان به سهولت رفع شده و موانع نیز از میان برداشته شود.

  امروزه با روند و گسترش زندگی شهرنشینی، متاسفانه بنیان خانواده ها نیز متزلزل شده و دیگر همانند گذشته روش کدخدامنشی و صلح در بیرون از محاکم قضایی پاسخگو نیست.

  در حقیقت سازش نوعی میانجیگری است که با گفت و گوهای سازشگر مابین طرفین، اختلافات طرفین حل و فصل می شود و این روند به نفع هر دو طرف خواهد بود؛ چرا که بدون معطلی مشکلات خود را حل می کنند.

  شورای حل اختلاف در حقیقت نقش کدخدامنشی را در رفع اختلافات و موانع بین افراد در جامعه را دارد به طوری که در کشور ما نهاد شورای حل اختلاف به منظور کاهش مراجعات مردم به محاکم قضایی و در راستای توسعه مشارکت های مردمی، جهت رفع اختلاف محلی و حل وفصل اموری که ماهیت قضایی ندارند یا پیچیدگی کمی دارند فعالیت می کند.

  جرائم قابل گذشت در شورای حل اختلاف با سازش حل می شود
  شورای حل اختلاف نهادی است جوان و نوپا که براساس ماده 189 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران از سال 1381 تاسیس شد و به تدریج در سراسر کشور توسعه یافته است.

  بر همین اساس ماده 8 قانون شورا که حدود صلاحیت شورا را تعیین کرده و در کلیه امور مدنی و حقوقی، کلیه جرائم قابل گذشت، جنبه خصوصی جرایم غیر قابل گذشت، شورا می تواند در صورت تراضی طرفین به صلح و سازش بین اشخاص اقدام کند.

  در زمان کنونی افزایش حجم پرونده های قضایی روند رسیدگی را دشوار می کند و ممکن است پرونده ای مدت طولانی مسیر خود را طی کند تا به نتیجه برسد اما در صورتی که در شورای حل اختلاف حل شود قطعا نتیجه مطلوبی را به همراه خواهد داشت.

  ترویج فرهنگ کدخدامنشی و برقراری صلح و آشتی در بین افراد در سلامت، آرامش و امنیت جامعه نقش اثرگذاری دارد و با این روش دستگاه قضا به پرونده هایی که اولویت و اهمیت بیشتری دارند رسیدگی خواهد کرد.

  کاهش مراجعات به مراکز قضایی و افزایش صلح و سازش از جمله مزایای اقدامات شورای حل اختلاف است و می تواند موانع را از میان بردارد و پرونده ها با سرعت بیشتری رسیدگی شود.
  شورای حل اختلاف رسیدگی به پرونده ها را سرعت می بخشد
  بر همین اساس آیت الله مختار امینیان عضو مجلس خبرگان رهبری، معتقد است که شوراهای حل اختلاف به نوعی روش های حل مشکلات و دعاوی مردم را به روش صلح و تفاهم حل می کنند.

  به اعتقاد آیت الله امینیان، صلح در بیش از 35 درصد دعاوی از افتخارات شوراهای حل اختلاف در کشور بوده که حرکت بسیار خوبی در کاهش اطاله دادرسی نیز است.
  کاهش 50 درصدی پرونده محاکم با صلح و سازش در شوراها
  همچنین وزیر دادگستری می گوید که شورای حل اختلاف 40 الی 45 درصد از پرونده های کیفری و حقوقی کشور را کاهش می دهند. بدون هزینه و با سرعت بالا و عمدتاً با صلح و سازش، پرونده ها را رسیدگی می کند و طرفین با یک آرامش و رضایت از محکمه خارج می شوند.

  حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی گفت: این که طرفین آرام هستند یک کار ارزشمند است که در دادگاه وجود ندارد و تنها در هیات حل اختلاف حاصل می شود. جمع بندی گزارش سازمان بازرسی این بود که شوارهای حل اختلاف یک مجموعه ارزشمند برای کشور است و باید تقویت شود.

  از مشکلاتی که امروز دستگاه قضایی با آن دست و پنجه نرم می کند حجم زیاد پرونده های وارده و نبود امکانات لازم جهت رسیدگی است. بنابراین تعداد پرونده های ورودی رو به بالا است.

  در صورتی که حجم زیادی از این پرونده ها مربوط به جرایمی است که از اهمیت و پیچیدگی کمتری برخوردار است و به راحتی با دخالت نهاد میانجیگری می توان به بسیاری از اختلافات خاتمه داد.

  اگر این اختلافات در محاکم قضایی مطرح شود طبعا اقداماتی از قبیل انجام تحقیقات محلی، اعمال دقت لازم قضایی و بعد از این هم اعتراض ها و تجدید نظرها، و غیره را به دنبال خواهد داشت و این امر هم وقت زیاد و هزینه های کلانی را می طلبد ولی با مراجعه به مراکز صلح و سازش از ورود این خسارت ها و تحمیل این هزینه ها بر جامعه جلوگیری بعمل آمده و سرعت عمل در حل و فصل اختلافات را برای جامعه به ارمغان می آورد.

  هر نهاد، سازمان و ارگانی که در جامعه تشکیل می شود دارای مزیت هایی است و تشکیل شورای حل اختلاف نیز از این قاعده مستثنی نیست.

  از جمله محاسن تشکیل شوراهای حل اختلاف را می توان کاهش مراجعات مردم به محاکم قضایی، رفع اختلافات محلی، حل و فصل اموری که ماهیت قضایی ندارد یا از ماهیت قضایی کمتری بر خوردار است، جلوگیری از طولانی شدن رسیدگی به پرونده ها، عدم رعایت تشریفات آیین دادرسی و حفظ شخصیت ارباب رجوع بر شمرد.

  صلح و سازش محور شورای حل اختلاف
  با توجه به اهمیت و نقش شورایاری، حجت الاسلام احمدی میانجی، رئیس شوراهای حل اختلاف کشور در گفت و گو با میزان با بیان اینکه لایحه شورای های حل اختلاف از دولت به مجلس ارسال شده است، عنوان کرد: این لایحه شورای های حل اختلاف را با دو ساختار شورای حل اختلاف یک و دو تقسیم بندی کرده که شورای حل اختلاف دو به هیچ عنوان رأی صادر نمی کند، بلکه تنها مجاز به انجام صلح و سازش است.

  میانجی یادآور شد: تنها شورای حل اختلاف یک می تواند علاوه بر صلح و سازش رأی صادر کند که در این لایحه شرایط اعضای شوراهای حل اختلاف متناسب با صلاحیت های شوراهای یک و دو مشخص شده است.

  به گفته میانجی در این لایحه میزان صلاحیت شوراهای حل اختلاف در رابطه با صدور احکام از 5 میلیون به 20 میلیون تومان افزایش یافته است.

  گسترش مراکز شورای حل اختلاف در سطح کشور می تواند مشکل گشا و راهگشا باشد و این امر مستلزم افزایش بودجه در این حوزه است چرا که میزان مراجعه به شورای حل اختلاف سبب کاهش مراجعات با دادگاه ها می شود.

  افزایش اعتبار و بودجه از سوی مسئولان مربوطه در سطح کشور به نفع جامعه خواهد بود چرا که بخش عمده ای از پرونده ها در این اماکن به صلح و سازش منجر می شود.

  اعتبار 43 میلیاردی برای صلح و سازش
  با توجه به اینکه هر ساله بودجه ای به هر یک از دستگاه ها اختصاص می یابد سهم شوراهای حل اختلاف در بودجه 93 مبلغی معادل 43 میلیارد تومان است که از این رقم 2 میلیارد تومان برای برنامه خدمات قضایی و امور دادگاه ها و 41 میلیارد تومان برای برنامه رسیدگی به دعاوی در نهادهای شبه قضایی در نظر گرفته شده است.

  در حقیقت توجه به شورای حل اختلاف سلامت جامعه را بیش از گذشته افزایش می دهد و مردم در امنیت و آرامش بیشتری زندگی می کنند.

  آری به راستی شورای حل اختلاف بازوی دستگاه قضا در کاهش مراجعات است و در صورتی که اعتقادات و باورها در جامعه افزایش یابد و مانند گذشته مشکلات در خانواده ها و سطح محلات حل شده و فرهنگ کدخدامنشی گسترش و ترویج شود، دیگر نیازی به اتلاف وقت و تردد در بین مسیر دادگاه ها نخواهد بود و دستگاه قضایی به مسائل مهمتر و کلان کشور خواهد پرداخت.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
32