جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 74478
  تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1394 15:55
  تعداد بازدید : 614

  درخواست سنا برای آزادی شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران

  مجلس سنای آمریکا با انتشار قطعنامه ای آزادی فوری شهروندان آمریکایی محبوس در ایران را خواستار شد.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مجلس سنا روز دوشنبه با 90 رای موافق بدون حتی یک رای مخالف قطعنامه ای را تصویب و در آن از مقامات ایران خواست تا سعید عابدینی، امیر میرزایی حکمتی و جیسون رضاییان سه شهروند آمریکایی که هم اکنون در ایران در بازداشت به سر می برند را هر چه فوری آزاد کنند.

  اعضای مجلس سنا در این قطعنامه همچنین همکاری ایران برای مشخص شدن سرنوشت رابرت لوینسون مامور سابق پلیس فدرال آمریکا (FBI) که گفته می شود در ایران ناپدید شده است خواستار شدند.

  سناتور جیمز ریچ پس از تصویب این قطعنامه تاکید کرد که هر چهار نفر باید پیش از آنکه آمریکا مذاکرات هسته ای با ایران برای دستیابی به یک توافق نهایی را آغاز می کرد آزاد می شدند اما ایران در این موضوع از خود سرسختی نشان می دهد.

  به گزارش آسوشیتدپرس، سعید عابدینی در سپتامبر 2012 به اتهام انجام اقداماتی علیه امنیت ملی بازداشت و سپس به هشت سال حبس محکوم شد.

  امیر میرزایی حکمتی نیز که یک شهروند ایرانی آمریکایی متولد ایالات آریزونا است در اوت 2012 به اتهام جاسوسی بازداشت و سپس در دادگاه به دلیل جاسوسی برای سازمان سیا به اعدام محکوم شد. مقامات ایران بعدتر محکومیت وی را به 10 سال زندان کاهش دادند.

  همچنین جیسون رضاییان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در ژوئیه 2014 به همراه همسرش در تهران بازداشت شد اما همسر وی بعدتر از زندان آزاد شد اما وی هنوز در بازداشت به سر می برد.

  به گزارش ایسنا، این سناتور آمریکایی در حالی بر آزادی اتباع بازداشت شده کشورش در ایران پیش از آغاز مذاکرت هسته ای تاکید می کند که مقامات ایرانی همواره تاکید کرده اند تنها برای حل مسئله هسته ای کشورمان وارد مذاکره با گروه 1+5 شده اند و این مذاکرات فقط روی برنامه هسته ای متمرکز است.

  باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز پیشتر در کفت وگو با یک رسانه آمریکایی گفته بود: مشروط کردن توافق هسته ای برای ایران مثل این است که بگوییم توافقی با این کشور نخواهیم داشت.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
55