جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 74885
  تاریخ انتشار : 29 اردیبهشت 1394 15:54
  تعداد بازدید : 823

  وزیر دادگستری عنوان کرد

  حجم قاچاق ۳۴ هزار میلیارد تومان/دو مصوبه دولت برای مبارزه با قاچاق/ ورود بخش عمده قاچاق از مبادی رسمی

  وزیر دادگستری با بیان این که آمار قاچاق را ستاد مبارزه با کالا و ارز ارائه می هد، گفت: آمارها متفاوت بوده و از 10 میلیارد تا 80 هزار میلیارد تومان ادعا شده است، جمع بندیها نشان می دهد از 34 هزار میلیارد تومان تا 55 هزار میلیارد تومان می توان ادعا کرد، متاسفانه بخش زیادی از کالاها از مبادی رسمی وارد کشور می شود.

  به گزارش خبرگزاری فارس، مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری امروز در حاشیه بازدید از سامانه جامع گمرکی که با حضور رئیس کل گمرک ایران رونمایی شد، اظهار داشت: تحول بزرگ در این راستا ایجاد شده و سلامت خوبی در راستای فضای کسب و کار ایجاد شده که توسط متخصصان و جوانان صورت گرفته است و کل طراحی های و به خدمت گرفتن سخت افزار و نرم افزارهای موجود در این سامانه توسط جوانان انجام شده است. 

  وی ادامه داد: در حال حاضر تمام عملیات از مبداء تا مقصد در سیستم جامع امور گمرکی وجود دارد و همه مباحث در این سامانه ثبت می شود و دستکاری ارزیابی فردی و اشتباهات برداشته می شود و امکان تخلف به حداقل کاهش می یابد.

  وزیر دادگستری با تاکید بر اینکه امیدواریم با سامانه جامع تخلفات و سوء استفاده به صفر برسد تصریح کرد: سود بازرگانی و عوارض از کالاهای وارداتی اخذ می شود و تمام فرآیندها با سامانه جامع ساده سازی شده و افرد می تواند از طریق اینترنت از خانه کارهای خود را انجام دهند و خود این اقدامات در این حجم گسترده و پیچیده مطلوب است.

  وی ادامه داد: سلامت محیط اقتصادی و کاهش هزینه تولید و سرعت عملیات واردات و صادرات با این سامانه کمک بزرگی خواهد که به سلامت اداری خواهد بود.

  به گفته پورمحمدی مهمترین پیام این سامانه این است که توقع مسئولان ارشد را بالا رده و نشان می دهد تمام دستگاه های اقتصادی کشور باید از سامانه و ابزارهای هوشمند بومی برخوردار شوند.

  وی ادامه داد: شفاف سازی درآمدها رشد بالایی داشته و مقابله با فساد بوده است که راه اندازی این سامانه نیز در این راستا است.

  وزیر دادگستری با بیان اینکه به مردم نوید می دهیم گام های پیشرفت و توسعه را قوی تر برداریم، در مورد آمار احتمالی قاچاق در کشور گفت: آمار قاچاق را ستاد مبارزه با کالا و ارز ارایه می هد که آمارهای متفاوتی بوده و از حدود 10 میلیارد تا 80 هزار میلیارد تومان ادعا شده است، اما جمع بندیها نشان می دهد حدود 34 هزار میلیارد تومان تا 55 هزار میلیارد تومان می توان اتکا کرد که آن بسیار بزرگ است، متاسفانه بخش زیادی از این کالاها از مبادی رسمی وارد کشور می شود که از طریق ارایه اطلاعات ناقص و عدم ارزیابی مناسب صورت می گیرد و سامانه جامع کمک خوبی به این موضوعات می کند و امیدواریم تا پایان سال 94 نوید کاهش جدی آمار قاچاق را بدهیم.

  وی ادامه داد: عوارض رسمی که از کالاها دریافت می کنیم، نشان می دهد به طور مشخص چقدر کالا وارد شده و سامانه جامع گام بلندی برای ساماندهی واردات و قاچاق و صادرات است.

  وزیر دادگستری در مورد سامانه جامع گمرک بیان داشت: این سامانه در حال تکامل است و البته سختی های زیادی برای ایجاد طراحی این سامانه کشیده شده است و در صورتی که جوانان با کمترین هزینه و بهره وری بالا بتوانند چنین سامانه هایی راه اندازی کنند، بسیاری از نیازها پوشش داده خواهد شد و امیدواریم اشکالات و نیازها برطرف شود.

  در حال حاضر سامانه جامع به عنوان یکی از پیشرفته ترین سامانه های کنترل مبادی ورودی بوده که قابل ارایه در سطح جهانی است و البته باید تکمیل تر شود.

  وی در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه چه ابزارهایی برای کشف قاچاق از سوی دولت وجود دارد گفت: شبکه حمل و نقل موضوع مهمی است و مهمترین مسایل این شبکه بوده و اگر بتوانیم مجموعه ناوگان حمل و نقل را مدیریت کنیم که به کجا سفر کرده بارانداز و بارگیری در چه محلی است عملا شبکه قاچاق کنترل خواهد شد.

  پورمحمدی ادامه داد: عملا نصف راه با این سامانه جامع رفته شده موضوع دیگر ساماندهی حمل و نقل بوده است و دو مصوبه از سوی هیات دولت وجود داشته یکی مربوط به کامیون ها، ناوگان حمل و نقل و میزان مصرف گازوئیل نسبت به پیمایش انجام شده است، زیرا در حال حاضر گازوئیل گران بوده اما ما آن را گران ارایه می دهیم و قاچاق آن برای کشور گران تمام می شود، در کنار آن مسیرها نیز کنترل می شود و اگر کامیونی در مبدا غیررسمی تردد دارد که گمرک در محل تردد کالا نیز حتما مسیر غیرمجاز بوده به آنها مشکوک خواهیم شد و عملا این کامیونها رصد می شوند. 

  وی تاکید کرد: این دو سه موضوع که مصوبات آن در دولت تصویب شده و بودجه آن نیز در نظر گرفته شده است و راهداری و پلیس مسئول اجرا بوده که شبکه های کنترلی تکمیل می شود.

  پورمحمدی ادامه داد: حجم جابه جایی وجوه و جابه جایی حساب بانکی غیر از حوزه صادرات و واردات تولید، گردش صحیح مالی باید مالیات و عوارض صحیح پرداخت شود که مکمل شبکه قاچاق خواهد بود فکر می کنیم 8 سامانه وجود داد که اگر کنار هم قرار گیرد، جلوی قاچاق کالا را به صورت هوشمند خواهیم گرفت.

  پورمحمدی افزود: چند گام خوب انجام شده که یکی بهترین های آن سامانه جامع گمرکی بوده و همچنین در بحث نظام بانکی و شبکه حمل و نقل و پلیس باید پیشرفت هایی حاصل شود که البته مانند گمرک نبوده، اما امیدواریم به زودی نهایی شود و صرفا بحث قاچاق نیز در صورت راه اندازی این سامانه ها شفافیت در نظام اقتصادی و امنیت ایجاد خواهد شد.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
19