جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 75087
  تاریخ انتشار : 2 خرداد 1394 14:40
  تعداد بازدید : 914

  مشاور معاون حقوقی قوه قضاییه در گفت‌و‌گو با میزان:

  تحقیقات ضابطین فاقد کارت شناسایی اعتبار ندارد

  مشاور معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: از تاریخ لازم الاجرا شدن قانون آیین دادرسی کیفری جدید، تحقیقات ضابطین قضایی فاقد کارت شناسایی اعتبار ندارند و مراجع قضایی به کار آن ها ترتیب اثر نمی دهند.

  محمدرضا ساکی درگفت و گو با خبرگزاری میزان درباره اهمیت و مزایای قانون آیین دادرسی کیفری جدید اظهار کرد: اجرایی شدن قانون آیین دادرسی کیفری جدید در انسجام، متحدالشکل بودن، تسریع دادرسی و رسیدگی ها و همچنین کاهش اطاله دادرسی موثر است. 

  وی با بیان اینکه وحدت و انسجام در قانون آیین دادرسی قبلی لحاظ نشده بود، تصریح کرد: با توجه به اینکه قانون گذشته آیین دادرسی کیفری قبل از احیای دادسرا ها به تصویب رسیده بود، تحقیقات مقدماتی در آن به نحو دیگری پیش بینی شده بود و بر همین اساس خلاء قانونی در این زمینه وجود داشت. 

  معاون سابق دانشگاه علوم قضایی خاطر نشان کرد: در قانون آیین دادرسی کیفری جدید، ضابطین قضایی مکلف هستند آموزش های لازم را تحت نظارت دادستان و قوه قضاییه ببینند تا کارت ضابطین قضایی برای آنان صادر شود. 

  وی ادامه داد: از تاریخ لازم الاجرا شدن قانون جدید، تحقیقات ضابطین قضایی که فاقد کارت ضابطی باشند کار آنان اعتبار نداشته و مراجع قضایی به کار آن ها ترتیب اثر نداده و تحقیقات مقدماتی آنان فاقد اعتبار است. 

  ساکی با بیان اینکه ارتقای آموزش ضابطین قضایی تاثیر بسیاری در پیشرفت و توسعه کار ها دارد، افزود: حضور و وجود ضابطان قضایی تا حدودی می تواند خلاء پلیس قضایی را مرتفع کند زیرا ضابطین قضایی آموزش های لازم در این زمینه را نیز می بینند. 

  وی با اشاره به اینکه در قانون آیین دادرسی کیفری جدید توجه به حقوق شهروندی از نکات مثبت این قانون به شمار می رود، اذعان داشت: در قانون فعلی، ضمانت اجرایی مناسبی در زمینه حقوق شهروندی وجود ندارد اما در قانون جدید ضمانت اجرایی در حوزه حقوق شهروندی وجود دارد. 

  مشاور معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به اینکه در قانون جدید در زمینه حقوق شهروندی جرم انگاری شده است، خاطر نشان کرد: در این قانون تاکید بسیاری در مورد توجه به حقوق شهروندی دارد و در این قانون حقوق شهروندی دارای اهمیت است. 

  وی تصریح کرد: با اجرایی شدن قانون آیین دادرسی کیفری جدید، تشکیلات قضایی در بخش کیفری تغییرات مجددی خواهد کرد و دادگاه های کیفری یک و دو جایگزین دادگاه موجود خواهد شد. 

  ساکی ادامه داد: با تغییراتی که ایجاد خواهد شد پرونده های قدیمی در همان شعب فعلی رسیدگی می شود اما پرونده های جدید با تقسیم کار و صلاحیت های جدید در دادگاه های کیفری یک و دو، مورد رسیدگی قرار می گیرد. 

  مشاور معاون حقوقی قوه قضاییه در پایان گفت: نظارت دادستان کل کشور بر تمامی دادسراها و همچنین نظارت دادستانی استان بر دادسراهای استانی از مزایای قانون آیین دادرسی کیفری جدید به شمار می رود که تاثیر بسیاری در بهبود روند رسیدگی ها دارد.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
43