جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 190734
  تاریخ انتشار : 20 شهریور 1395 12:17
  تعداد بازدید : 1559

  دادستان تهران عنوان کرد

  سیاست قوه قضاییه در مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر تغییر نکرده است

  دومین نشست دادستانی تهران با موضوع آسیب های اجتماعی - مواد مخدر و روان گردان- به ریاست دکتر جعفری دولت­ آبادی دادستان تهران برگزار شد.

  دومین نشست دادستانی تهران با موضوع آسیب های اجتماعی - مواد مخدر و روان گردان- به ریاست دکتر جعفری دولت­ آبادی دادستان تهران برگزار شد.

  به گزارش ایسنا به نقل از دادسرای عمومی و انقلاب تهران، در این جلسه که تعدادی از معاونان دادستان و مسوولان اجرایی و انتظامی مرتبط با مواد مخدر حضور داشتند، دکتر جعفری دولت آبادی با اشاره به انتقاد برخی رسانه ها پیرامون اجرای طرح های انتظامی برای جمع آوری معتادان متجاهر مبنی بر این که چنین طرح هایی محکوم به شکست می باشند، ضمن تشکر از رسانه ها از بابت توجه به مساله آسیب های اجتماعی، اظهار کرد: طرح اینگونه انتقادها نباید موجب انفعال مسوولان در مقابله با اینگونه مشکلات شود و دستگاه های مسوول باید با همکاری و هماهنگی در کاهش یا مهار آسیب ها اقدام کنند.

  اولویت با اقدامات پیشگیرانه است

  دادستان تهران با اشاره به اظهارنظر برخی مسوولان مبنی بر عدم بازدارندگی مجازات های سنگین برای قاچاقچیان مواد مخدر گفت: سیاست قوه قضاییه در مبارزه با قاچاقچیان تغییری نکرده و سیاست های مقابله ای کماکان ادامه خواهد یافت.

  وی ضعیف کردن خط مقابله با مواد مخدر را دارای اشکال دانست و گفت: پلیس، دستگاه قضایی و مردم می دانند که اگر قاچاقچیان بزرگ و باندهای مافیا و مواد مخدر ایمن شوند و مطمئن باشند که با آن ها برخوردی نمی شود اقدامات خود را توسعه خواهند داد.

  دادستان تهران با خاطرنشان کردن این که مبارزه با آسیب ها نباید موجبات آسیب به مردم را فراهم نماید، تاکید کرد: به جای برخورد با افراد باید با کانون ها و مراکز ارتکاب جرم مبارزه شود.

  رعایت مقررات قانونی در مبارزه با آسیب های اجتماعی

  جعفری دولت آبادی از پلیس خواست در مبارزه با آسیب های اجتماعی، رعایت قوانین را بنماید و در مواردی که نیاز به صدور دستور قضایی است مانند دستگیری یا ورود به منازل افراد برای جلب آنان با اذن مرجع قضایی اقدام شود.

  وی استفاده از نیروهای انتظامی در اجرای طرح ها و مانورهای شهری را ضروری خواند و تاکید کرد: اجرای طرح های انتظامی در شهرها صرفاً باید توسط مامورین نیروی انتظامی اجرا شود.

  جابجایی معتادان و قاچاقچیان خرد، نشان از موثر بودن اجرای طرح­ها دارد

  دادستان تهران به موضوع جابجایی معتادان متجاهر به عنوان نتیجه اجرای طرح های پلیس اشاره کرد و این شکل را از دو منظر قابل توجه دانست. اول آن که جابجایی معتادان و خرده فروشان مواد مخدر نشان از موثر بودن اجرای طرح ­ها دارد و دیگر آن که پلیس باید در مورد مراکز جدیدی که توسط چنین افرادی به عنوان کانون جدید ارتکاب رفتارهای مجرمانه انتخاب می شود، اقدام لازم را بنماید.

  جعفری دولت آبادی در این راستا به مطلب مندرج در یکی از خبرگزاری های داخلی دائر بر جابجایی معتادان به شهرک مشیریه در حاشیه جنوب شرقی تهران اشاره کرد و گفت: اگر چه جابجایی معتادان و توزیع کنندگان مواد مخدر که نشان از ناامن شدن فضا برای آنان دارد، امری مثبت است، اما باید کاری کرد که تهران از معتادان متجاهر پاک شود.

  وی از همه اعضای جلسه که در حوزه مواد مخدر اقدامات پیشگیرانه انجام می دهند به ویژه نمایندگان وزارت خانه های بهداشت، کار و رفاه و اجتماعی و سازمان بهزیستی خواست، پیشنهادها و طرح های خود در مقابله با اعتیاد را ارائه دهند.

  بازدید از مراکز توانمندسازی معتادان

  در این جلسه، قطبی معاون دادستان تهران گزارش بازدید هیات دادستانی تهران از دو مرکز دی.آی.سی را ارائه داد که حکایت از نامناسب بودن فضا و امکانات پیش بینی شده برای اجرای این طرح داشت.

  وی تاکید کرد: به موجب این گزارش صرف دادن غذا و متادون یا سرنگ به معتادان در مراکز دی.آی.سی کفایت نمی کند.

  دکتر قدوسی نماینده وزارت بهداشت به ضرورت استقرار مراکز دی.آی.سی در مناطق آلوده مانند هرندی تاکید نمود و با اشاره به چند مرکز که از وضعیت مناسب تری برخوردارند، مانند مرکز نادر واقع در خاک سفید، هدف اجرای این طرح را پیشگیری از ابتلاء معتادان به ویروس اچ.آی.وی از طریق تزریق اعلام کرد.

  تورک معاون دادستان تهران نیز با ارائه گزارشی در مورد بازدیدهای معاونان دادستان از برخی مناطق شهری، به مشکلات مرتبط با خانه هایی که به مرکز فساد، توزیع و استعمال مواد مخدر و ارتکاب جرایم تبدیل شده است اشاره کرد و خواستار اتخاذ تصمیم در این زمینه شد.

  دادستان تهران در این خصوص با توجه به لزوم استفاده از ظرفیت موجود در ماده 114 قانون آیین دادرسی کیفری و برخی مواد قانون مبارزه با مواد مخدر بیان کرد: مطابق این ماده در مواردی که مکانی برای ارتکاب فعالیت های مجرمانه به کار گرفته شود و این فعالیت ها مضر به سلامت، یا مخل امنیت جامعه و یا نظم عمومی باشد، بازپرس می تواند با اطلاع دادستان از فعالیت آن جلوگیری نماید.

  در ادمه، سردار ساجدی نیا به ارائه آمار عملکرد پلیس در مبارزه با مواد مخدر طی سال جاری و مقایسه آن با مدت مشابه در سال گذشته پرداخت.

  وی میزان کشفیات مواد مخدر طی سال جاری را 11 تن اعلام کرد که نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش داشته است.

  وی اعلام کرد: 30 درصد دستگیرشدگان، مصرف کننده مواد مخدر هستند، 12 درصد دستگیرشدگان روانه زندان گردیده و مابقی آزاد شده اند.

  فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ با اعلام نتایج اجرای چند مرحله طرح، گفت: در سال جاری تا کنون 3200 نفر معتاد متجاهر جمع آوری و به کمپ­های نگه­داری معرفی شده ­اند.

  وی پیشنهاد نمود از ظرفیت زندان فشافویه برای نگهداری بلند مدت معتادان متجاهر استفاده شود.

  دادستان تهران از دستگاه های مسوول در حوزه مواد مخدر و روان گردان خواست به جای رفع مسوولیت از خود، در پیشگیری از اعتیاد، توانمند سازی، برنامه ریزی برای درمان معتادان و اجرای طرح های مصوب همکاری نمایند.

  لزوم تداوم فعالیت مراکز دی.آی.سی

  دادستان تهران با تاکید بر اهمیت پیشگیری در مبارزه با اعتیاد گفت: بازسازی و توانمندی معتادان از طریق واحدهای دی.آی.سی مفید و موثر است.

  جعفری دولت آبادی با اشاره به مباحث مطروحه پیرامون مراکز دی.آی.سی، با اعلام حمایت از تداوم فعالیت این مراکز بیان کرد: به رغم برخی مشکلات اعلامی، ادامه­ فعالیت این مراکز مفید بوده و مناسب است و وزارت بهداشت با تقویت نیرو و امکانات این مراکز بر روی پیشگیری و توانمند سازی معتادان سرمایه گذاری بیشتری نماید.

  توأمان شدن اقدامات پیش­گیرانه، حمایتی و درمانی

  وی با حمایت از اجرای طرح ساماندهی و جمع آوری معتادان متجاهر و انتقاد از اظهارنظر برخی مسوولان در مخالفت با اجرای این طرح، گفت: زیبنده نیست معتادان متجاهر در خیابان های پایتخت رها باشند.

  دادستان تهران مقرر کرد: یکی از معاونین دادستان و جانشین معاونت زنان، کودکان و خانواده از مرکز دی.آی.سی نادر در شرق تهران بازدید وضعیت خدمت رسانی به معتادان تحت درمان بررسی شود.

  جعفری همچنین خواستار ارائه گزارش دقیق تری از سوی فرمانده پلیس مواد مخدر کشور پیرامون وضعیت خرده فروش های مواد مخدر و اقدامات پلیس در مقابله با این پدیده شد.

  وی با خاطر نشان کردن این که زندان های کشور در حال حاضر بیش از ظرفیت واقعی خود زندانی دارد اعلام کرد: قضات طبق دستورالعمل جدید قوه در مورد سیاست کاهش جمعیت کیفری از معرفی افراد معتاد به زندان­ ها خودداری نمایند.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28576173
اکنون :
71