جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 190735
  تاریخ انتشار : 20 شهریور 1395 12:20
  تعداد بازدید : 1536

  معاون منابع انسانی دادگستری کل استان تهران:

  حوزه نظارت و ارزشیابی نقش مغز دستگاه را ایفاءمی کند

  معاون منابع انسانی دادگستری کل استان تهران با تاکید بر اینکه حوزه نظارت و ارزشیابی نقش مغز را در این دستگاه ایفاء می کند، مطرح کرد: هدف از بازرسی آن شناخت نقاط قوت، ضعف و همچنین استقبال از رویه های موثر و بدیع در اداره شعب و خدمت رسانی و تکریم ارباب رجوع است.

  معاون منابع انسانی دادگستری کل استان تهران با تاکید بر اینکه حوزه نظارت و ارزشیابی نقش مغز را در این دستگاه ایفاء می کند، مطرح کرد: هدف از بازرسی آن شناخت نقاط قوت، ضعف و همچنین استقبال از رویه های موثر و بدیع در اداره شعب و خدمت رسانی و تکریم ارباب رجوع است.

  به گزارش ایسنا به نقل از دادگستری استان تهران، ناصری در نشست توجیهی و آموزشی بازرسان مدیران دفاتر شعب قضایی دادگستری استان تهران، اظهار کرد: امیدوارم خداوند متعال به برکت این ایام عیدی همه مسلمانان جهان را ایجاد تغییر نظام فکری و حکومتی در رژیم فعلی عربستان سعودی قرار دهد، به نحوی که تمام عالم از برکات آن برخوردار شود.

  وی خاطرنشان کرد: معاونت منابع انسانی از ابتدای تشکیل چندین هدف را از جمله نظارت کامل بر امور کارکنان از بدو ورود ، استخدام و نگهداشت تا پایان بازنشستگی و خروج از دستگاه و همچنین جذب ، استخدام و هم انتصابات و گزینش را دنبال می نماید و بدین طریق حجم کار بسیار وسیعی توسط این معاونت در حال انجام است و بر اساس این فلسفه معاونت منابع انسانی شکل گرفت. بحمدالله با همت و تلاش همه همکاران این معاونت به عنوان یکی از برترین نمونه ها در سطح کشور است.

  ناصری با اشاره به برخی از مهم ترین فعالیت های معاونت نیروی انسانی به عنوان موفق ترین واحد در سطح کشور متذکر شد: در حوزه آموزش و امور اداری سعی شده هماهنگی ها خیلی بیشتر از گذشته باشد و کارآیی و بهره وری در حوزه آموزش به مراتب بیشتر از سابق بوده و کلیه همکاران به نوعی با موضوع آموزش در ارتباط می باشند و پاسخگویی همه جانبه به امور پرسنل نیز جزء اولویت های اجرایی این معاونت می باشد.

  معاون منابع انسانی دادگستری کل استان تهران در ادامه تصریح کرد: با تلاش همکاران در کمیته طبقه بندی مشاغل، شیوه نامه ای تدوین شده که جهت ارتقاء همکاران اعمال شود و به جای این که نگاه صرف به سابقه همکاران باشد باید مبنا را عملکرد کارکنان قرار دهیم و در حوزه رتبه و طبقه یک تقویم پنج ساله در حال تدوین است که قبل از این که مواعد سر برسد، پرونده های پرسنلی آماده باشد و رتبه و طبقه همکاران تخصیص پیدا نماید، همچنین در حوزه تبدیل وضعیت رسمی به قطعی نیز فاصله زمانی تقریباً به روز شده و در بخش آموزش نیز برای کلیه پرسنل برنامه های آموزشی مرتبط لحاظ شده و این آموزش ها در سطح وسیع در حال انجام است.

  وی با اشاره به واحد گزینش کارکنان متذکر شد: اقدامات ویژه ای در خصوص گزینش کارکنان صورت گرفته و تلاش در حفظ سلامت آنان در جریان است و در این خصوص ملاک های گزینش و شاخص های مربوطه نظیر دیدگاه های ارزشی ، وجدانی ، اخلاقی و شرعی ملاک عمل و ارزیابی قرار گرفته است.

  ناصری با تاکید بر اینکه حوزه نظارت و ارزشیابی نقش مغز را در این دستگاه ایفاء می کند متذکر شد: مبنای کار ما به این شیوه استوار شده که از نگاه به سابقه کار افراد فاصله گرفته و بعد از آن به عملکرد برسیم و این ملاک های نظارت و ارزشیابی حتی در حوزه های متعدد، مانند لغو بازنشستگی هم استفاده می شود و نتایج این بازرسی ها در سال گذشته آثار متعددی به همراه داشته و انضباط اداری نیز از طریق نمرات ارزشیابی حضور و غیاب کنترل شده است. افزون بر این امروز مهمترین کار بازرسی که ویژه مدیران دفاتر قضایی است آغاز خواهد شد و هدف از آن شناخت نقاط قوت، ضعف و همچنین استقبال از رویه های موثر و بدیع در اداره شعب و خدمت رسانی و تکریم ارباب رجوع می باشد و بدین طریق فاضل، سالم و کاردان ترین همکاران شناخته و مورد تشویق قرار می گیرند.

  ناصری در پایان گفت : آثار و نتایج متعددی که از این بازرسی ها بدست می آید.در ارتقاء شغلی و تمدید قرارداد و تشخیص نوع آموزش همکاران مورد استفاده قرار خواهد گرفت .

  وی ضمن تشکر از معاونت منابع انسانی قوه قضائیه به ویژه حجت الاسلام و المسلمین امینی که بازرسی ها نیز بر اساس بخشنامه صادره معاونت منابع انسانی صورت پذیرفته طبق این رویه افرادی که به عنوان بازرس انتخاب می شوند، باید مسلط به کار در یک شعبه قضایی باشند و بنده اصرار دارم که این بازرسی ها با دقت انجام گیرد؛ زیرا سرنوشت کاری یک همکار اداری، شما را می تواند تحت تاثیر قرار دهد.

  در ادامه این نشست مدیر کل نظارت و ارزشیابی کارکنان اداری قوه قضائیه با تبیین اهداف ارزشیابی کارکنان اداری بیان کرد: قریب به یک سال و نیم از زمان تاسیس حوزه نظارت و ارزشیابی کارکنان اداری به صورت مستقل و زیر نظر معاونت منابع انسانی در قوه قضاییه سپری شده و هدف از آن ارتقا و تثبیت جایگاه کارکنان اداری می باشد و ما این اهداف را با جدیت دنبال می نماییم و در آینده این محل مرجعی قابل اعتماد برای همکاران اداری خواهد بود که عملکرد و رفتار آنان را هدایت، اصلاح و حمایت نماید و این سه بخش می تواند آثار مفید و سازنده ای برای نیروهای انسانی داشته باشد.

  وی افزود: بازرسی و رسیدگی به شکایات مردم نخستین وظیفه این حوزه کاری در کل کشور می باشد و با کمک شما بازرسان و بر مبنای مشارکت و بهره مندی از دانش و تجربه بازرسان می توانیم در این مسیر حداکثر استفاده و موفقیت را بدست آوریم.

  میرحسینی با اشاره به تدوین آیین نامه نظارت و ارزشیابی کارکنان اداری خاطرنشان کرد: این آیین نامه در 48 ماده با موضوع ارزشیابی، بازرسی، ارتقاء شغلی و بررسی رفتار عملکرد فردی و شغلی و در سطح دیگر پاسخگویی به مطالبات مردم و دقت نظر بر روی نظرات مراجعین، تدوین گردیده و هم اکنون در محضر ریاست محترم قوه قضائیه منتظر امضاء و ابلاغ به سراسر کشور می باشد.

  وی بازرسی در نظام جمهوری اسلامی ایران را یک کار مقدس و جهاد دانست و متذکر شد: با وجود مطالباتی که مردم از ما دارند ، این بازرسی ها عین صحنه جهاد است که شما در آن ورود پیدا نمودید و وجود شما در این عرصه برای نظام جامع اداری معادل وجودهای مقدسی که برای دفاع از حرم جهاد نموده و امنیت ما بواسطه آنان تامین می شود و این امنیت ملی و فیزیکی ما می باشد و بسیار ارزشمند و موثر است و قطعاً بخشی از امنیت فرهنگی ، قضائی و روحی و روانی همه مردم با نظارت شما بازرسان تامین خواهد شد.

  میرحسینی در افزود: بازرسی دارای سطوح مختلف از جمله نرم می باشد که نگاه اصلاحی دارد و ما روی آن تاکید داریم که بیشتر مسائل از فقدان آگاهی نشات می گیرد و تلاش بر این داریم سطح آگاهی ها را افزایش دهیم و تجربیات مفید را به یکدیگر منتقل کنیم تا به سطح عملکرد مطلوب دست پیدا نماییم و در اینجا منظور جمع بین دانش نظری ، تجربه عملی و هم ایده ها با یکدگیر است که مجموع آن بررسی و نتایج آن در اختیار دیگران قرار می گیرد و باید در این مسیر نگاه ما یک ایجابی و اصلاحی باشد و با این شیوه کار انجام پذیرد.

  مدیر کل نظارت و ارزشیابی کارکنان اداری قوه قضائیه، اعتماد را رکن دیگر بازرسی عنوان کرد و متذکر شد : برای اطمینان بخش بودن فرآیند بازرسی ، باید مخاطب شما هم معتمد بوده و با اعتماد کامل با شما همکاری نماید و شما در کاری ورود می کنید که قربه الی اله است و بستگی به این دارد که شیوه شما چگونه باشد و باید دارای تمامی خصوصیات اخلاق اسلامی باشید و نقطه ثقل این بازرسی ها یکی نگاه اصلاحی و دست گیری و دیگری ایجاد حسن اعتماد در مخاطب می باشد و این دو پایه بازرسی را تشکیل می دهند تا این که یک ذهنیت مثبتی از بازرسی برای ما ایجاد شود.

  میرحسینی خطاب به بازرسین نظارت و ارزشیابی اظهار کرد : شما بازرسین در خروجی بازرسی ها، مسئولیت اخلاقی، اداری و اجرایی دارید و اخلاقاً یک تکلیف شرعی بر عهده شما محول شده و مسئولیت نتایج نیز دوباره با شما می باشد؛ بنابراین نیازمند دقت بیشتری استو این دو با هم در ارتباط هستند و استنباطی را که نگارش می نمایید؛ باید ببینید در کل سیستم چگونه است و آن همان چیزی را که چارچوب در آیین نامه برای شما تعیین نمود آن را بنویسید و این تنها شیوه صحیح انجام این کار می باشد.

  وی با اشاره به ویژگی های این آیین نامه گفت: ما یک فرآیند جامعی را برای ارزشیابی جامع کارکنان اداری در نظر گرفته ایم و از این به بعد فقط یک مولفه نیست که کارمندان ما را ارزیابی می نماید و تعاملاتی داریم با حوزه هایی که با ما در ارتباط هستند و مجموع این ها در آیین نامه دیده شد و بدین ترتیب یک معدل کلی در طول زمان از عملکرد همکاران که اطمینان آور نیز می باشد، بدست خواهیم آورد.

  میر حسینی مطرح کرد: بازرسی های مختلفی در سطح دستگاه قضایی صورت می گیرد که شامل فرآیند نظارت و ارزشیابی قضات می باشد و برای این که ما به اهداف خود دست پیدا کنیم. لازم است که همه کارکنان اداری مورد ارزیابی قرار بگیرند و از رفتار و عملکرد پرسنل درک صحیحی موجود باشد. این به ما کمک می کند که در اظهارنظر برای همکاران شناخت صحیح منطبق بر داده های تجربی و علمی داشته باشیم و در سیاست های منابع انسانی قوه قضائیه با توجه به اهمیتی که برای بر نیروی انسانی و بازرسی قائل است، این بازرسی ها را برخود کارکنان واگذار نموده و همه کارها را با اعتماد آغاز خواهیم نمود. این بزرگترین سرمایه است که ما در حال جمع آوری آن در سطح کشور می باشیم و باید از بازرسی استنباط متعارف داشته باشید تا در چارچوب همین دستورات و بخشنامه ها صورت پذیرد؛ زیرا احتمال این وجود دارد که استنباط شخصی خطاپذیر باشد.

  مدیر کل نظارت و ارزشیابی کارکنان اداری قوه قضائیه در پایان سخنان گفت: دادگستری کل استان تهران با توجه به اهمیت و جایگاه خود ضمن آموزش بازرسان باید به بانک اطلاعاتی بازرسان دسترسی پیدا نماید؛ چرا که ماموریت های دیگری نیز در آینده آرام آرام فعال خواهد شد و یکی از آن رسیدگی به گزارشات مردم می باشد و ما باید به سمت این برویم که مدیران دفاتر ما درجه بندی داشته باشند و این امر در آیین نامه پیشنهاد شده و مولفه ها و ارزش گذاری ها مشخص و در آینده به دنبال این می باشیم که در پرونده کلیه همکاران اداری تمامی مولفه ها وجود داشته باشد. باید به این سمت و سو حرکت کنیم که همکاران ما خوب شناسایی و معرفی شوند و در جایگاه مناسب خود قرار گرفته و متعاقب آن از آنان نیز قدرشناسی بعمل آید تا بتوانند امنیت شغلی داشته و خوب به دستگاه قضائی خدمت نمایند و دستگاه هم از آنان راضی باشد و این راهی است که ما باید طی کنیم.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28576173
اکنون :
71