جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 237107
  تاریخ انتشار : 26 فروردین 1397 10:29
  تعداد بازدید : 423

  سایر مصوبات

  سایر مصوبات مجلس شورای اسلامی از تاریخ 1396/12/21 تا 1396/12/29

  سایر مصوبات منتشره از

    1396/12/21 لغايت 1396/12/29

   در روزنامه رسمي جمهوري اسلامي ايران
  ساير مصوبات

  سند راهبردی توسعه آموزش عمومی قرآن کشور

  بخشنامه شماره  100/64209/9000 ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص «شرایط مرخصی زندانیان در ایام عید نوروز ۱۳۹۷»      

  دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت مراکز مشاوره خانواده  

  نظریه رئیس مجلس شورای اسلامی موضوع صدر ماده واحده و تبصره (۴) الحاقی به « قانون نحوه اجرا اصول هشتاد و پنجم(۸۵) و یک صد و سی و هشتم(۱۳۸) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران»         

   

     سند راهبردی توسعه آموزش عمومی قرآن کشور

  منتشره در روزنامه رسمی شماره 21268-22/12/1396

  شماره 96/20214/دش ـ۱۳۹۶/۱۲/۵

  (مصوب جلسه ۳۸ مورخ ۱۳۹۶/۹/۱۱ شورای توسعه فرهنگ قرآنی)

  وزارت آموزش و پرورش ـ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

  سازمان صداوسیما ـ دستگاه های دولتی، عمومی و نهادهای مردمی کشور

  به پیوست «سند راهبردی توسعه آموزش عمومی قرآن کشور» پیشنهادی کمیسیون توسعه آموزش عمومی قرآن کریم» که در جلسه سی و هشتم مورخ ۱۳۹۶/۹/۱۱ شورای توسعه فرهنگ قرآنی به تصویب رسیده است برای اجرا ابلاغ می گردد.

  دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی

  محمدرضا مخبر دزفولی

   

  با توکل بر خداوند متعال و با عزم ملی برای نیل به جامعه متمسّک به قرآن و عترت و در راستای تحقق اهداف، سیاست ها و راهبردهای منشور توسعه فرهنگ قرآنی در حوزه تخصصی آموزش عمومی قرآن و اجرایی سازی جزء جیم ماده ۳۷ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور و راهکار ۳ ـ ۱ سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و به منظور راهبری برنامه ها و فرایندهای آموزشی خواندن و درک مفاهیم و معارف قرآن که برای انس آحاد جامعه با قرآن و استفاده از آن ارائه می شود، «سند راهبردی توسعه آموزش عمومی قرآن کریم کشور» به پیشنهاد کمیسیون توسعه آموزش عمومی قرآن کشور، در جلسات ۲۷، ۳۱، ۳۴ و ۳۸ شورای توسعه فرهنگ قرآنی به ترتیب در تاریخ های ۱۳۹۴/۱۰/۵، ۱۳۹۵/۳/۲۲، ۱۳۹۵/۹/۱۳ و ۱۳۹۶/۹/۱۱ بررسی و به شرح زیر تصویب شد.

   

  سند راهبردی توسعه آموزش عمومی قرآن کشور

  مصوب جلسه ۳۸ مورخ ۱۳۹۶/۹/۱۱، شورای توسعه فرهنگ قرآنی،

  شماره ابلاغ: ... تاریخ ابلاغ...

   

  «لَقَد مَنَّ اللَّـهُ عَلَی المُؤمِنینَ إِذ بَعَثَ فِیهِم رَسُولًا مِّن أَنفُسِهِم یتلوا عَلَیهِم آیاتِهِ وَیزَکّیهِم وَیعَلِّمُهُمُ الکِتَابَ وَالحِکمَةَ وَإِن کَانُوا مِن قَبلُ لَفِی ضَلَالٍ مُّبِینٍ» ﴿آل عمران/ ۱۶۴ ﴾

  خداوند بر مؤمنان منت نهاد هنگامی که در میان آنها، پیامبری از خودشان برانگیخت؛ که آیات او را بر آنها بخواند، و آنها را پاک کند و کتاب و حکمت بیاموزد؛ هرچند پیش از آن، در گمراهی آشکاری بودند.

  چشم انداز: دستیابی حداقل ۵۰درصد نوجوانان و ۳۰درصد جوانان و بزرگ سالان جامعه به توانایی خواندن همراه با فهم و تدّبر در قرآن و انس و بهره گیری از تعالیم آن در زندگی (در افق ۱۴۰۴)

   

  اصول حاکم

  ۱. به کارگیری حداکثری ظرفیت های نظام آموزش رسمی کشور در تحقق اهداف آموزش عمومی قرآن کریم

  ۲. توسعه و مشارکت حداکثری نظام غیررسمی آموزش عمومی قرآن، هماهنگ با نظام رسمی

  ۳. تقدم تولید دانش و تأمین نیروی انسانی کارآمد مورد نیاز بر سایر فعالیت ها

  ۴. توجه به فضاسازی فرهنگی و انگیزش در مخاطبان در تمامی اقدامات و مراحل اجرای سند

  اهداف

  ۱. دستیابی کلیه عوامل انسانی دست اندرکار آموزش عمومی قرآن به صلاحیت های عمومی و حرفه ای لازم تا پایان سال ۱۴۰۰

  ۲. تحقق تدریجی اهداف آموزش عمومی قرآن کشور [مصوب جلسات ۱۹ و ۲۰ مورخ ۱۳۹۲/۲/۷ و ۱۳۹۲/۸/۴ شورای توسعه فرهنگ قرآنی] در برونداد نظام آموزش و پرورش تا سال ۱۴۰۴

  ۳. استقرار سامانه ها و سازوکارهای اجرای طرح ملی حفظ قرآن کریم [مصوب جلسات ۲۵ و ۲۹ مورخ ۱۳۹۳/۱۲/۲ و ۱۳۹۴/۱۲/۱۵ شورای توسعه فرهنگ قرآنی] تا سال ۱۴۰۴

  ۴. اولویت یافتن آموزش عمومی قرآن در نظام آموزش رسمی و غیررسمی کشور و در میان خانواده ها تا سال ۱۴۰۴

  راهبردها و اقدامات ملّی

  راهبردهای این سند متناسب با زیر نظام های شش گانه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از این قرار است:

  راهبرد ملی ۱: استقرار نظام راهبری و مدیریت کلان فعالیت های آموزش عمومی قرآن

  اقدام های ملی:

  ۱. ایجاد و استقرار مرکز هماهنگی و توسعه آموزش عمومی قرآن کشور به عنوان دبیرخانه کمیسیون زیر نظر وزیر آموزش و پرورش و شناسایی و تأمین نیروی انسانی کارآمد لازم برای مرکز، از درون این وزارت جهت ایفای نقش راهبری اجرای سند (سال ۱۳۹۷)

  ۲. طراحی و استقرار سازوکارهای لازم جهت اجرایی سازی طرح ملی حفظ قرآن کریم در آموزش و پرورش (سال ۱۳۹۷)

  ۳. طراحی و استقرار سامانه هوشمند برنامه ریزی عملیاتی و نظارت بر اجرای سند در دبیرخانه کمیسیون (سال ۱۳۹۷)

  ۴. طراحی و اجرای برنامه های اشاعه و ترویج سند، اهداف مصوب آموزش عمومی قرآن و طرح ملی حفظ قرآن ـ (از سال ۱۳۹۷)

  ۵. طراحی و تدوین مقررات لازم برای اولویت یابی آموزش عمومی قرآن در نظام رسمی و غیررسمی و تسهیل اجرای سند و پیشنهاد آن به مراکز تصمیم گیری و نظارت بر اجرای آن پس از تصویب ـ (از سال ۱۳۹۷)

  راهبرد ملی ۲: تقویت نظام تربیت معلم و تأمین منابع انسانی آموزش عمومی قرآن

  اقدام های ملی:

  ۱. حمایت از تشکیل شبکه و اجرای طرح های گفتمان سازی آموزش عمومی قرآن و اولویت بخشی آن در میان فعالان آموزش عمومی رسمی و غیررسمی کشور (از سال ۱۳۹۷)

  ۲. طراحی برنامه تشویقی ـ اداری ارتقای صلاحیت های حرفه ای آموزش قرآن آموزگاران ابتدایی، دبیران قرآن، دینی و عربی متوسطه، مربیان تربیتی و سایر عوامل انسانی مرتبط با آموزش قرآن در کمیسیون و تصویب آن در مراجع مرتبط در آموزش و پرورش (سال ۱۳۹۷) و اجرای آن (از ابتدای سال ۱۳۹۸)

  ۳ . طراحی و اجرای برنامه توانمندسازی قرآنی مربیان مهدهای کودک و پیش دبستانی (از سال ۱۳۹۸)

  ۴. طراحی سازوکارهای تشویقی ـ اداری ارتقای قرآنی کلیه کارکنان آموزش و پرورش بر اساس اهداف آموزش عمومی قرآن کریم در کمیسیون و تصویب آن در مراجع مرتبط آموزش و پرورش و اجرای آن (سال ۱۳۹۸)

  ۵. طراحی، تصویب و پیاده سازی سازوکارهای لازم برای احراز شاخص های اهداف آم وزش عمومی قرآن کریم و جذب استعدادهای قرآنی در نظام گزینش دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و همچنین داوطلبان استخدام آموزش و پرورش، با همکاری مشترک بخش های مرتبط در وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (از سال ۱۳۹۸)

  ۶. طراحی، تصویب و اجرای برنامه تشویقی ـ اداری ارتقای قرآنی دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه فرهنگیان و مراکز حوزوی (از سال ۱۳۹۸)

  ۷. تدوین و تصویب دروس و محتوای قرآنی برای رشته های مرتبط و تأسیس رشته های تخصصی آموزش عمومی قرآن کریم در دانشگاه فرهنگیان و سایر مراکز دانشگاهی و حوزوی در مقاطع مختلف تحصیلی (از سال ۱۳۹۸)

  ۸. تدوین و اجرای ضوابط ارزیابی و طبقه بندی مربیان، معلمان و مدرسان تجربی آموزش عمومی قرآن در نظام غیررسمی کشور، توسط کمیسیون و تصویب در شورای توسعه فرهنگ قرآنی (سال ۱۳۹۸)

  ۹. طراحی و اجرای طرح تربیت مدرس آموزش عمومی قرآن برای تأمین نیروی توانمند مجری برنامه های تربیت معلم و مربی قرآن با اولویت اساتید حوزه و دانشگاه (از سال ۱۳۹۷)

  ۱۰. استانداردسازی و توسعه برنامه های آموزش آزاد تخصصی در حوزه آموزش عمومی قرآن بر اساس اهداف آموزش عمومی قرآن کشور و حمایت مالی و حقوقی از اجرای آن در مراکز مختلف دولتی، عمومی و مردمی (سال ۱۳۹۸)

  ۱۱. طراحی و اجرای طرح جامع شناسایی و آموزش افراد مستعد تربیت مربی، معلم و مدرس قرآن از میان طلاب، دانشجویان، کارکنان دستگاه ها و عموم مردم (از سال ۱۳۹۷)

  ۱۲. حمایت از راه اندازی و فعالیت مراکز آموزش آزاد تخصصی حوزه آموزش عمومی قرآن در استان ها به ویژه مناطق محروم (از سال ۱۳۹۸)

  ۱۳. طراحی و پیاده سازی نظام حمایت های اجتماعی برای فعالان آموزش عمومی قرآن کشور (از سال ۱۳۹۸)

  راهبرد ملی ۳: استقرار و توسعه برنامه درسی ملی آموزش عمومی قرآن در بخش های دولتی و مردمی

  اقدام های ملی:

  ۱. سطح بندی اهداف آموزش عمومی قرآن و طراحی، تصویب و پیاده سازی نظام یکپارچه تعیین سطوح و مدارک آموزش عمومی قرآن کریم برای نظام رسمی و غیررسمی در کمیسیون (سال ۱۳۹۷)

  ۲. طراحی و استقرار سامانه آزمون استاندارد آموزش عمومی قرآن کشور در سازمان سنجش آموزش کشور و لحاظ محتوای این آزمون به عنوان درس مستقل با ضرایب متناسب با گروه های مختلف در آزمون ورودی مقاطع مختلف تحصیلی مدارس علمیه، دانشگاه ها و آزمون های استخدامی دستگاه ها با همکاری وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدیریت حوزه های علمیه و سازمان امور اداری و استخدامی (از سال ۱۳۹۸)

  ۳. اجرای مطالعات جمعیت شناختی و تهیه اطلس جامع مخاطبان آموزش عمومی قرآن (سال ۱۳۹۷)

  ۴. به روزرسانی، استانداردسازی و جامعیت بخشی برنامه های آموزش عمومی قرآن کریم نظام رسمی و غیررسمی در مؤلفه های اهداف، محتوا، روش ها، رسانه ها، زمان، فضا و تجهیزات و ارزشیابی بر اساس اهداف آموزش عمومی قرآن کشور (سال ۱۳۹۸)

  ۵. توسعه اجرای دوره های استاندارد آموزش عمومی قرآن برای کارکنان دستگاه های کشوری و لشکری، همراه با اعمال تشویقات اداری مناسب (از سال ۱۳۹۸)

  ۶. حمایت از برگزاری دوره های استاندارد آموزش عمومی قرآن برای اقشار مختلف اعم از سربازان، بانوان، ورزشکاران، هنرمندان، کارگران، زندانیان و خانواده های آنان به ویژه در اقشار و مناطق محروم کشور، خصوصاً با استفاده از ظرفیت های بخش غیردولتی (از سال ۱۳۹۸)

  ۷. طراحی و تصویب برنامه های درسی متناسب با پایه های مختلف تحصیلی با محوریت حفظ توأم با درک مفاهیم و معارف قرآن در راستای تربیت حافظ قرآن کریم (سال ۱۳۹۸)

  ۸. طراحی‏، تصویب، اشاعه و اجرای برنامه های آموزش قرآنِ انس محور برای مهدها و مراکز پیش دبستانی (از سال ۱۳۹۸)

  ۹. حمایت از تولید و انتشار مصحف های آموزشی متناسب با گروه های مختلف مخاطبان آموزش عمومی قرآن (از سال ۱۳۹۷)

  ۱۰. حمایت از اجرای برنامه های گفتمان سازی و جذب مخاطبان مختلف به آموزش عمومی قرآن و برنامه ریزی برای اشاعه محتوای آموزش عمومی قرآن در فعالیت های تبلیغی ترویجی قرآنی با هماهنگی کمیسیون فعالیت های تبلیغی ترویجی قرآنی (از سال ۱۳۹۷)

  ۱۱. طراحی و حمایت از برنامه های فرهنگ سازی و اولویت یابی آموزش عمومی قرآن در بین خانواده ها (از سال ۱۳۹۷)

  ۱۲. تصویب و استقرار سازوکارهای لازم برای ارتقای جایگاه درس قرآن و اولویت آن در برنامه درسی مدارس (از سال ۱۳۹۷)

  راهبرد ملی ۴: ارتقای تأمین و تخصیص منابع مالی نظام آموزش عمومی قرآن کشور

  اقدام های ملی:

  ۱. تأمین منابع مالی مستقل برای اجرای طرح ملی حفظ قرآن در بودجه سنواتی کشور (از سال ۱۳۹۸)

  ۲. طراحی و پیاده سازی سازوکارهای افزایش مشارکت مالی مردمی در توسعه آموزش عمومی قرآن به ویژه برای مناطق محروم (سال ۱۳۹۷)

  ۳. استقرار نظام بودجه ریزی عملیاتی فعالیت های آموزش عمومی قرآن در بخش های دولتی،‏‏ عمومی و مردمی‏‏ (سال ۱۳۹۷)

  ۴. تهیه و انتشار گزارش تفصیلی و تفکیکی تخصیص منابع مالی آموزش عمومی قرآن بابت اجرای برنامه های بخش های مختلف دولتی و مردمی از بودجه عمومی کشور به صورت سالانه (از سال ۱۳۹۷)

  راهبرد ملی ۵: توسعه فضا، تجهیزات و فناوری های آموزش عمومی قرآن

  اقدام های ملی:

  ۱. تسهیل و حمایت از راه اندازی و توسعه تدریجی مهدها و مراکز پیش دبستانی قرآنی انس محور در نظام رسمی و غیررسمی تا حداقل ۵۰ درصد تعداد آن در کشور (از سال ۱۳۹۷)

  ۲. تسهیل و حمایت از راه اندازی و افزایش مدارس تخصصی قرآنی با محوریت حفظ توأم با درک مفاهیم و معارف قرآن به ویژه در دوره متوسطه تا حداقل ۲۵ درصد مدارس کشور، بر اساس مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش (از سال ۱۳۹۷ )

  ۳. تسهیل و حمایت از راه اندازی و فعالیت مراکز و مؤسسات آموزش عمومی قرآن مردمی توسط افراد واجد شرایط به ویژه فرهنگیان با اولویت مناطق روستایی و عشایری (از سال ۱۳۹۸)

  ۴. تسهیل امکان استفاده مؤسسات مردمی قرآنی از فضاها و امکانات در اختیار آموزش و پرورش و سایر دستگاه های اجرایی، برای توسعه آموزش عمومی قرآن با اولویت کارکنان دستگاه ها و خانواده آنان (از سال ۱۳۹۸)

  ۵. تسهیل و حمایت از ایجاد کسب وکارهای مبتنی بر فناوری های نوین در حوزه آموزش عمومی قرآن با اولویت نخبگان و جوانان (از سال ۱۳۹۸)

  ۶. تسهیل و حمایت از شبکه سازی بخش ها‏، مراکز و مؤسسات فعال در آموزش عمومی قرآن کریم (از سال ۱۳۹۸)

  ۷. حمایت از تولید و عرضه کالاها و خدمات فرهنگی، هنری و رسانه ای مؤثر در ایجاد انگیزه و جذب اقشار مختلف به آموزش عمومی قرآن (از سال ۱۳۹۸)

  ۸. حمایت از تشکیل هسته های آموزش قرآن به ویژه حفظ قرآن در منازل، مساجد، حسینیه ها، بقاع متبرکه و پایگاه های بسیج (از سال ۱۳۹۷)

  ۹. تسهیل و حمایت از راه اندازی و توسعه مؤسسات مردمی آموزش تخصصی حفظ توأم با درک مفاهیم و معارف قرآن کریم در مناطق مختلف کشور (از سال ۱۳۹۷)

  ۱۰. حمایت از تولید و عرضه برنامه های جذاب آموزش عمومی قرآن در شبکه های مختلف رسانه ملی و راه اندازی شبکه های تخصصی آموزشی به ویژه در زمینه حفظ قرآن (از سال ۱۳۹۷)

  ۱۱. حمایت از تولید و عرضه برنامه های آموزش عمومی قرآن در فضای مجازی برای مخاطبان داخل و ایرانیان خارج از کشور

  راهبرد ملی ۶: توسعه مطالعات و پژوهش ها و ارتقای سازوکارهای ارزشیابی نظام آموزش عمومی قرآن

  اقدام های ملی:

  ۱. تشکیل گروه های مطالعات و پژوهش های قرآن آموزی در پژوهشگاه ها و پژوهشکده های آموزش و پرورش (از سال ۱۳۹۸)

  ۲. اجرای مطالعات لازم برای پیگیری تحقق اهداف آموزش عمومی قرآن در برنامه و محتوای دروس مختلف دانش آموزان به ویژه عربی، دینی و فارسی (سال ۱۳۹۸)

  ۳. حمایت از برگزاری نشست ها‏، همایش های علمی، کرسی های نقد و بررسی و نظریه پردازی در حوزه آموزش عمومی قرآن کریم توسط مراکز علمی و پژوهشی مرتبط (از سال ۱۳۹۷)

  ۴. حمایت از تولید و انتشار مقالات و نشریات علمی ترویجی و علمی پژوهشی در حوزه آموزش عمومی قرآن (از سال ۱۳۹۷)

  ۵ . حمایت از اجرای پایان نامه ها و تحقیقات دانشگاهی و حوزوی در حوزه آموزش عمومی قرآن (از سال ۱۳۹۷)

  ۶ . تدوین و تصویب شاخص های توسعه نظام آموزش عمومی قرآن و تعیین سازوکارهای لازم برای ارزیابی فعالیت بخش های مختلف کشور (از سال ۱۳۹۸)

  ۷. طراحی و اجرای پیمایش ملی تحقق اهداف آموزش عمومی قرآن کشور برای اقشار مختلف به صورت دوره ای و پیمایش سالانه برونداد دوره های تحصیلی دانش آموزان (از سال ۱۳۹۸)

  چارچوب نهادی و الزامات اجرایی

  ۱. مسئولیت سیاست گذاری کلان و ارزیابی و نظارت راهبردی بر اجرای سند و تصویب اقدامات جدید پیشنهادی کمیسیون بر عهده شورای توسعه فرهنگ قرآنی است.

  ۲. مسئولیت برنامهریزی و هماهنگی، نظارت و ارزیابی عملیاتی و تدوین و تصویب سیاست های اجرایی، بر عهده کمیسیون توسعه آموزش عمومی قرآن کشور است.

  ۳. به منظور برنامه ریزی و پیگیری تحقق اقدامات سند‏، کارگروه های متناظر با راهبردهای سند توسط کمیسیون تشکیل می شود. کارگروه های تخصصی کمیسیون مسئولیت نظارت و ارزیابی برنامه های اجرا شده توسط دستگاه های اجرایی را در چارچوب این سند بر عهده دارند و دستگاه های مشارکت کننده موظفند در دوره های یک ساله، نتایج حاصل از اجرای برنامه ها را به کمیسیون گزارش کنند.

  ۴. کلیه دستگاه های دولتی، نهادهای عمومی و همچنین مؤسسات و نهادهای مردمی مورد حمایت‏، موظف به همکاری با دبیرخانه کمیسیون تخصصی در اجرای سند می باشند.

  ۵. دبیرخانه کمیسیون موظف است حداکثر ظرف مدت ۶ ماه پس از ابلاغ سند، جزئیات اقدام های ملی را در قالب شناسنامه اقدام شامل: تعیین دستگاه های مسئول و همکار، افق زمانی، اهداف کمّی، شاخص های عملکردی، الزامات و سایر توضیحات مورد نیاز اقدام، با همکاری دستگاه های مربوط تدوین کند. شناسنامه های اقدام پس از تصویب در کمیسیون با امضای رئیس کمیسیون به دستگاه های اجرایی ذی ربط ابلاغ می شود.

  ۶. مسئولیت بررسی برنامه های حوزه آموزش عمومی قرآن دستگاه ها و نهادهای مختلف دولتی‏، عمومی و مردمی برای استفاده از اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی و نظارت عام و مرحله ای بر اجرای آن، بر عهده کمیسیون است.

  ۷. کمیسیون موظف است گزارش سالانه وضعیت آموزش عمومی قرآن کشور را به شورای توسعه فرهنگ قرآنی ارائه نماید.

  ٭٭٭٭

  سند راهبردی توسعه آموزش عمومی قرآن کشور مشتمل بر ۴ اصل، ۴ هدف، ۶ راهبرد و ۵۲ اقدام ملی به پیشنهاد کمیسیون توسعه آموزش عمومی قرآن کشور در جلسه ۳۸ مورخ ۱۳۹۷/۹/۱۱ شورای توسعه فرهنگ قرآنی به تصویب رسید و از تاریخ ابلاغ لازم الاجرا است و پس از ۳ سال قابل بازنگری و به روزرسانی می باشد.

  بخشنامه شماره 100/64209/9000 ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص «شرایط مرخصی زندانیان در ایام عید نوروز ۱۳۹۷»

  منتشره در روزنامه رسمی شماره 21270- 24/12/1396

  شماره 9000/64231/100ـ۱۳۹۶/۱۲/۲۱

  جناب آقای اکبرپور

  رئیس محترم هیئت مدیره و مدیرعامل روزنامه رسمی کشور

  شماره 9000/۶۵۵۶۲/100ـ۱۳۹۶/۱۲/۲۷

  جناب آقای اکبرپور

  رئیس محترم هیئت مدیره و مدیرعامل روزنامه رسمی کشور

  تصویر دستورالعمل شماره 9000/۶۵۱۳۳/100 مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۲۶ ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص «نحوه تشکیل و فعالیت مراکز مشاوره خانواده» جهت درج در روزنامه رسمی به پیوست ایفاد می گردد.

  مدیرکل دبیرخانه قوه قضائیه ـ محسن محدث

  شماره 9000/۶۵۱۳۳/100ـ۱۳۹۶/۱۲/۲۶

   

  دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت مراکز مشاوره خانواده

  در اجرای مواد ۲۳، ۲۴، ۳۲، ۳۳، ۳۵، ۳۹ و ۴۷ آیین نامه اجرایی قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۳/۱۱/۲۷، «دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت مراکز مشاوره خانواده» به شرح مواد آتی است:

  فصل اول: کلیات

  ماده ۱ـ تعاریف:

  اصطلاحاتی که در این دستورالعمل به کار رفته است به شرح زیر تعریف می شوند:

  الف ـ قانون: قانون حمایت خانواده، مصوب ۱۳۹۱/۱۲/۱ مجلس شورای اسلامی؛

  ب ـ آیین نامه: آیین نامه اجرایی قانون حمایت خانواده، مصوب ۱۳۹۳/۱۱/۲۷ رئیس قوه قضاییه؛

  پ ـ دستورالعمل: دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت مراکز مشاوره خانواده؛

  ت ـ واحد مشاوره: واحد مشاوره خانواده استان، موضوع ماده ۳۳ آیین نامه اجرایی قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۳/۱۱/۲۷؛

  ث ـ مرکز یا مراکز مشاوره: مرکز یا مراکز مشاوره خانواده موضوع ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده و ماده ۳۰ آیین نامه؛

  ج ـ معاونت اجتماعی: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه؛

  چ ـ معاون یا معاونت اجتماعی استان: معاون یا معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان ها؛

  ح ـ شورای مشورتی: شورای مشورتی سیاست گذاری، به شرح ماده ۲ دستورالعمل؛

  خ ـ شورای مشورتی استان: شورای مشورتی استان به شرح ماده ۶ دستورالعمل؛

  د ـ مرکز امور مشاوران: مرکز امور مشاوران، وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه؛

  ذ ـ هیئت تعیین صلاحیت: هیئت تعیین صلاحیت مرکز امور مشاوران؛

  ر ـ مشاور خانواده: مشاور خانواده موضوع تبصره ۱ ماده ۳۳ دستورالعمل؛

  ز ـ اداره مشاوره: موضوع ماده ۳ دستورالعمل.

  ماده ۲ـ مرکز امور مشاوران می تواند برای سیاست گذاری، و برنامه ریزی در امور مختلف مشاوره خانواده، موضوع قانون و آیین نامه، شورای مشورتی سیاست گذاری با عضویت نهادها و سازمان های مسئول و صاحب نظران حوزه خانواده و مشاوره را با ترکیب زیر تشکیل دهد:

  الف ـ رئیس مرکز به عنوان رئیس شورا؛

  ب ـ مدیرکل پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی معاونت اجتماعی (دبیر)؛

  پ ـ نماینده تام الاختیار مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه؛

  ت ـ رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران؛

  ث ـ دو نفر از قضات زن و مرد عالی رتبه و با تجربه در امور خانواده با معرفی رئیس مرکز امور مشاوران؛

  ج ـ معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور؛

  چ ـ رئیس پیشگیری سازمان بهزیستی کشور؛

  ح ـ یک نفر متخصص امور حوزوی و فقهی با معرفی رئیس مرکز امور مشاوران.

  تبصره ۱ـ شورای مشورتی دارای دبیرخانه ای است که رئیس آن توسط مرکز امور مشاوران تعیین و در محل مرکز امور مشاوران تشکیل می گردد و به تعداد لازم کارمند خواهد داشت.

  تبصره ۲ـ شورای مشورتی می تواند حسب مورد از سایر افراد صاحب نظر در امور مرتبط با خانواده دعوت کند.

  ماده ۳ـ جهت اجرای مفاد آیین نامه و دستورالعمل، اداره مشاوره خانواده با ترکیب رئیس، ۳ کارشناس در حوزه های مختلف و به تعداد لازم کارمند در مرکز امور مشاوران تشکیل می گردد.

  تبصره ـ وظایف و مسئولیت های مرکز امور مشاوران در دستورالعمل از طریق اداره مشاوره اعمال خواهد شد.

  ماده ۴ـ رئیس کل دادگستری هر استان به استناد ماده ۳۳ آیین نامه، معاون اجتماعی استان را به عنوان مسئول واحد مشاوره منصوب می نماید.

  تبصره ـ معاون اجتماعی استان موظف است حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل نسبت به تشکیل واحد مشاوره اقدام نمایند.

  فصل دوم ـ ساختار و وظایف واحد مشاوره

  ماده ۵ـ ارکان واحد مشاوره به شرح ذیل می باشد:

  الف ـ شورای مشورتی استان

  ب ـ دبیرخانه

  ماده ۶ـ در واحد مشاوره هر استان، شورای مشورتی استان به منظور اجرای سیاست های شورای مشورتی به منظور همکاری در اجرای وظایف مندرج در ماده ۳۳ آیین نامه با حکم معاون اجتماعی استان و از بین متخصصین در امور خانواده به ریاست معاون اجتماعی استان و با ترکیب زیر تشکیل می گردند:

  الف ـ یک نفر قاضی دادگاه خانواده

  ب ـ مسئول حفاظت اطلاعات دادگستری کل استان

  پ ـ معاون مرتبط مدیرکل بهزیستی استان

  ت ـ معاون مرتبط سازمان نظام روانشناسی و مشاوره استان

  ث ـ یک نفر مشاور خانواده

  ج ـ یک نفر مددکار اجتماعی

  تبصره ۱ـ مدت عضویت در این شورا ۴ سال بوده و معاون اجتماعی استان موظف است قبل از پایان دوره چهار سال، نسبت به انتخاب اعضای دوره جدید اقدام نماید. انتخاب اعضای قبلی در دوره جدید بلامانع است.

  تبصره ۲ـ در صورت عدم صلاحیت، عدم همکاری، یا غیبت غیرموجه بیش از ۲ جلسه متوالی یا ۴ جلسه غیرمتوالی یا استعفای هریک از اعضاء حقیقی در طول سال، معاون اجتماعی استان می تواند فرد واجد شرایط دیگری را جایگزین وی نماید.

  تبصره ۳ـ معاون اجتماعی استان، عضو مشاور خانواده و مددکار اجتماعی شورای مشورتی استان را ترجیحاً از بین بانوان متأهل واجد شرایط تعیین می نماید.

  تبصره ۴ـ شورای مشورتی استان حسب مورد می تواند از سایر افراد صاحب نظر در امور مرتبط با خانواده دعوت کند.

  ماده ۷ـ واحد مشاوره دارای دبیرخانه ای است که رئیس آن توسط معاون اجتماعی استان تعیین می گردد و به تعداد لازم کارمند مجرب خواهد داشت.

  تبصره ـ رؤسای کل دادگستری استان ها حداکثر تا یک سال پس از ابلاغ این دستورالعمل موظف به تأمین نیروی انسانی دبیرخانه مذکور می باشند. با توجه به ضرورت تشکیل واحد مشاوره، تا زمان تأمین نیروی انسانی لازم از ظرفیت نیروهای موجود دادگستری استان استفاده خواهد شد.

  ماده ۸ ـ واحد مشاوره موظف است هرساله با عنایت به تعداد کل پرونده های دعاوی خانواده (طلاق توافقی و سایر دعاوی خانواده) وارده به دادگاه های خانواده در ماه، به حسب نیاز به ازای هر ۱۲۰ تا ۲۰۰ پرونده در استان، پیشنهاد تشکیل یک مرکز مشاوره را به مرکز امور مشاوران بدهد و در صورتی که تعداد اعلامی بر اساس فوق کافی نباشد، پیشنهاد خود را با دلایل توجیهی اعلام نماید.

  تبصره ـ واحد مشاوره همچنین باید بر اساس تعداد پرونده ها و نیاز استان مربوط، تعداد مشاور مذهبی و حقوقی و مددکار اجتماعی و روان شناس موردنیاز را نیز برآورد و به مرکز امور مشاوران اعلام نماید.

  فصل سوم ـ برگزاری آزمون

  ماده ۹ـ مرکز امور مشاوران موظف است با توجه به اعلام نیاز واحد مشاوره، برای داوطلبان اخذ مجوز تأسیس و عضویت در مرکز مشاوره، آزمون کتبی برگزار نموده و به میزان دو برابر ظرفیت از افرادی که حد نصاب نمره کتبی را کسب نموده باشند، جهت مصاحبه علمی و بررسی سلامت جسمی و روانی دعوت نماید.

  ماده ۱۰ـ افراد زیر از شرکت در آزمون کتبی موضوع ماده ۹ دستورالعمل معاف می باشند:

  الف ـ قضات بازنشسته با حداقل پنج سال سابقه قضاوت در دادگاه های خانواده؛

  ب ـ اعضای هیئت علمی رسمی دانشگاه های معتبر با پنج سال سابقه و مورد تأیید وزارت علوم و آموزش عالی و یا وزارت بهداشت و آموزش پزشکی در رشته های مذکور در بند پ ماده ۱۳ دستورالعمل؛

  پ ـ مشاورانی که در دادگستری های سراسر کشور فعالیت نموده اند، در صورت نداشتن رابطه استخدامی و حائز بودن شرایط عمومی آزمون با ارائه گواهی لازم از مراجع قضایی.

  تبصره ـ افراد مذکور صرفاً از شرکت در آزمون کتبی معاف بوده و باید مصاحبه علمی و مراحل بررسی سلامت جسمی و روانی را طی نمایند.

  ماده ۱۱ـ متقاضیان تأسیس و عضویت در مرکز مشاوره بر اساس نوع مدرک تحصیلی خود در یکی از سه حوزه مشاوره روان شناختی، مشاوره حقوقی ـ مذهبی و خدمات مددکاری اجتماعی ثبت نام می نمایند و مرکز امور مشاوران نسبت به برگزاری آزمون مجزا برای این سه گروه اقدام لازم را انجام خواهد داد.

  تبصره ـ در مورد متقاضیان مشاوره روان شناختی، سؤالات آزمون از سرفصل رشته های دانشگاهی مشاوره، روانشناسی و روان پزشکی در گرایش های مرتبط با خانواده، در مورد متقاضیان مشاوره حقوقی ـ مذهبی سؤالات از سرفصل رشته های دانشگاهی مطالعات خانواده، حقوق و فقه و مبانی حقوق و در مورد متقاضیان خدمات مددکاری اجتماعی از سرفصل رشته دانشگاهی مددکاری اجتماعی مربوط به مشاوره خانواده طرح می گردد.

  ماده ۱۲ـ مرکز امور مشاوران پس از وصول تعداد موردنیاز مرکز مشاوره و مشاور خانواده از طریق پایگاه اطلاع رسانی مرکز امور مشاوران و روزنامه کثیرالانتشار، اطلاع رسانی لازم را جهت ثبت نام انجام داده و شرایط و مهلت ثبت نام، زمان و مکان آزمون را به متقاضیان اعلام می نماید.

  تبصره ـ مرکز امور مشاوران موظف است در آگهی برگزاری آزمون، نشانی سایت مربوط جهت ثبت نام، تعداد موردنیاز مرکز مشاوره و مشاور خانواده هر استان به تفکیک سه حوزه مشاوره خانواده مذکور در ماده ۱۱ دستورالعمل و مواد امتحانی مربوط را اعلام نماید.

  ماده ۱۳ـ شرایط عمومی داوطلبان آزمون به شرح ذیل می باشد:

  الف ـ تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران؛

  ب ـ تأهل و داشتن حداقل ۴۰ سال سن و ۵ سال سابقه کار یا ۳۵ سال سن و حداقل ۸ سال سابقه کار مرتبط؛

  پ ـ داشتن حداقل مدرک کارشناسی از دانشکده های معتبر داخلی یا خارجی (در مورد اخیر، به شرط تأیید وزارت علوم و فناوری و یا بهداشت و آموزش پزشکی) یا معادل حوزوی آن در رشته های مطالعات خانواده، مشاوره، روان پزشکی، روان شناسی، مددکاری اجتماعی، حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی و همچنین رشته های همسان با تشخیص مرکز امور مشاوران؛

  ت ـ انجام خدمت وظیفه عمومی یا معافیت دائم برای آقایان؛

  ث ـ عدم سوءپیشینه کیفری مؤثر و عدم محرومیت از حقوق اجتماعی؛

  ج ـ عدم اعتیاد به مواد مخدر و سکرآور به تأیید مراجع ذیصلاح؛

  چ ـ نداشتن سوء شهرت و عدم تجاهر به فسق؛

  ح ـ داشتن وثاقت و تعهد به اصل نظام جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی؛

  خ ـ عدم محکومیت به انفصال دائم از خدمات دولتی یا عمومی یا سلب صلاحیت؛

  دـ عدم اشتغال به وکالت، سردفتری ازدواج و طلاق و اسناد رسمی و همچنین عدم اشتغال در دادگستری و شورای حل اختلاف.

  تبصره ۱ـ داوطلبانی که علاوه بر عضویت به عنوان مشاور خانواده، متقاضی تأسیس مرکز مشاوره نیز می باشند، باید فرم مخصوص که توسط مرکز امور مشاوران تهیه می شود را در سایت مذکور در تبصره ماده ۱۲ دستورالعمل، تکمیل نمایند.

  تبصره ۲ـ دارندگان مجوز مرکز مشاوره از سازمان بهزیستی کشور و سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران در شرایط مساوی نسبت به سایر داوطلبان دارای اولویت می باشند.

  ماده ۱۴ـ مدارک موردنیاز جهت ثبت نام در آزمون به شرح ذیل می باشد:

  الف ـ تصویر مدرک تحصیلی در رشته های مقرر در بند پ ماده ۱۳ دستورالعمل؛

  ب ـ تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت دائم؛

  پ ـ تصویر از تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی؛

  ت ـ ارائه گواهی سابقه کار مرتبط از ارگان مربوط.

  ماده ۱۵ـ در صورت عدم تأمین افراد موردنیاز برای بعضی از حوزه های قضایی در فراخوان اول، مرکز امور مشاوران می تواند حداکثر ظرف شش ماه از افراد متأهل با داشتن حداقل ۳۰ سال سن و ۲ سال سابقه کار در صورت دارا بودن سایر شرایط مقرر در ماده ۱۳ دستورالعمل نیز ثبت نام و نسبت به برگزاری آزمون اقدام کند.

  تبصره ـ افراد پذیرفته شده فوق به ازای هر سال کسری سابقه کار باید با هماهنگی واحد مشاوره، به مدت ۲۵ ساعت در کلاس های آموزشی شرکت و نمره لازم را کسب کنند و یا به مدت ۲ ماه بیشتر از سایر کارآموزان، کارآموزی نمایند.

  ماده ۱۶ـ مواد آزمون کتبی در سه حوزه مشاوره روان شناختی، مشاوره حقوقی و مذهبی و خدمات مددکاری اجتماعی به شرح ذیل می باشد:

  ۱ـ مواد آزمون عمومی:

  الف ـ احکام اسلام در امور خانواده؛

  ب ـ آشنایی با قانون، آیین نامه و دستورالعمل؛

  پ ـ آشنایی با مباحث پیشگیری از جرایم و آسیب های اجتماعی با اولویت ناهنجاری های حوزه خانواده.

  ۲ـ مواد آزمون تخصصی:

  یک) مواد آزمون تخصصی حوزه مشاوره روان شناختی:

  الف ـ آشنایی با تشخیص و آسیب شناسی روانی؛

  ب ـ آشنایی با اصول و فنون مشاوره؛

  پ ـ آشنایی با مکاتب زوج درمانی و خانواد [خانواده] درمانی؛

  ت ـ آشنایی با آزمون های روانی و تشخیصی؛

  ث ـ آشنایی با اخلاق حرفه ای؛

  ج ـ آشنایی با روانشناسی رشد کودک و نوجوان.

  دو) مواد آزمون تخصصی حوزه مشاوره مددکاری اجتماعی:

  الف ـ حقوق در مددکاری اجتماعی؛

  ب ـ منابع اجتماعی؛

  پ ـ مددکاری اجتماعی و مداخله در بحران خانواده؛

  ت ـ روش های مددکاری اجتماعی.

  سه) مواد آزمون تخصصی حوزه مشاوره حقوقی و مذهبی:

  الف ـ آیین دادرسی مدنی؛

  ب ـ مبانی امنیتی خانواده؛

  پ ـ قانون مدنی و سایر قوانین مربوط به امور خانواده و اطفال؛

  ت ـ شرح لمعه، مباحث مرتبط با خانواده.

  ماده ۱۷ـ از پذیرفته شدگان آزمون کتبی، مصاحبه علمی و بررسی سلامت روانی توسط کمیته مصاحبه به شرح زیر به عمل خواهد آمد.

  الف ـ اعضای کمیته مصاحبه، توسط مرکز امور مشاوران و با همکاری معاونت اجتماعی از بین اساتید برجسته دانشگاه ها و قضات با تجربه در امور خانواده و متخصصین امور روانشناسی و روان پزشکی انتخاب می گردند.

  ب ـ مرکز امور مشاوران در انجام مصاحبه علمی، بررسی سلامت جسمی، روانی و ارزیابی توانمندی و مهارت های شغلی و سایر جهات، از نظرات و همکاری اعضای شورای مشورتی استفاده می نماید.

  ج ـ کلیه هزینه های مرتبط با آزمون اعم از ثبت نام و برگزاری آزمون، حق الزحمه اساتید طراح سؤال، حق الزحمه اعضای کمیته مصاحبه، گزینش و هیئت تعیین صلاحیت از محل دریافت هزینه های ثبت نام توسط مرکز امور مشاوران تأمین می گردد.

  ماده ۱۸ـ در صورتی که پذیرفته شدگان در آزمون نتوانند نمره قبولی را در مصاحبه علمی کسب نمایند و یا شرایط روانی را به تشخیص متخصصین امور روانشناسی و روان پزشکی احراز ننمایند، مردود تلقی گردیده و نتیجه اعلام شده قابل اعتراض نمی باشد.

  ماده ۱۹ـ مرکز امور مشاوران قبول شدگان در مصاحبه علمی را جهت بررسی صلاحیت عمومی به هسته گزینش قوه قضاییه معرفی می نماید. هسته گزینش مکلف است اقدامات لازم را انجام و نتیجه بررسی را ظرف مدت ۶ ماه به مرکز امور مشاوران اعلام نماید.

  تبصره ـ در صورت عدم پاسخ هسته گزینش ظرف مدت ۶ ماه، پرونده متقاضی در هیئت تعیین صلاحیت مرکز امور مشاوران بررسی و اتخاذ تصمیم خواهد شد.

  ماده ۲۰ـ مرکز امور مشاوران موظف است اسامی قبول شدگان در مصاحبه علمی را به واحد مشاوره جهت صدور معرفی نامه برای انجام آزمایش عدم اعتیاد، گواهی عدم سوءپیشینه کیفری، تأییدیه مدرک تحصیلی و تأییدیه سابقه شغلی اعلام نماید. واحد مشاوره مکلف است ظرف حداکثر یک ماه از زمان دریافت اسامی مذکور نسبت به استعلامات فوق و انجام آن اقدام و پاسخ استعلامات را پس از وصول به مرکز امور مشاوران ارسال نماید.

  ماده ۲۱ـ مرکز امور مشاوران پس از وصول پاسخ هسته گزینش و استعلامات مندرج در ماده ۲۰ دستورالعمل، پرونده قبول شدگان را به هیئت تعیین صلاحیت مرکز امور مشاوران جهت اظهارنظر در خصوص صلاحیت عمومی آنان، مذکور در ماده ۱۳ دستورالعمل ارجاع می نماید.

  ماده ۲۲ـ پس از تأیید صلاحیت عمومی داوطلبان توسط هیئت تعیین صلاحیت، مرکز امور مشاوران موظف است نسبت به معرفی آنان جهت گذراندن دوره کارآموزی سه ماهه به شرح مواد آتی به واحد مشاوره اقدام نماید.

  ماده ۲۳ـ واحد مشاوره موظف است کارآموزان را جهت طی دوره کارآموزی عملی به مدت دو ماه به شعب دادگاه خانواده دادگستری استان معرفی نماید.

  ماده ۲۴ـ کارآموزان موظفند در طی دوره کارآموزی عملی در شعب دادگاه خانواده نسبت به مطالعه و تهیه گزارش از حداقل ۲۰ پرونده با موضوعات مختلف، مندرج در ماده ۴ قانون اقدام نمایند. گزارش کارآموزی باید حاوی مطالب زیر باشد:

  نام شعبه، کلاسه پرونده، موضوع پرونده، گزارشی از شرح ماوقع، برداشت کارآموز از پرونده و نظر کارشناسی وی.

  تبصره ـ کارآموز باید گزارش کارآموزی خود را در اوراق متحدالشکلی که توسط مرکز امور مشاوران تهیه می شود، به امضاء و تأیید رئیس شعبه مربوط رسانده و سپس به واحد مشاوره تحویل نماید.

  ماده ۲۵ـ پس از کارآموزی، واحد مشاوره موظف است برای گذراندن دوره یک ماهه کارگاه علمی کارآموزان، نسبت به تشکیل کلاس اقدام نماید.

  تبصره ۱ـ دوره کارگاه علمی برای کارآموزان، بر اساس محتوای کتاب راهنمای فنی و اجرایی که توسط معاونت اجتماعی تهیه می شود، برگزار می شود. استادان دوره توسط شورای مشورتی استان تعیین می گردد.

  تبصره ۲ـ استادان دوره مذکور باید گواهی قبولی در دوره تربیت مدرس که توسط معاونت اجتماعی برگزار می شود را دارا باشند. استادانی که صلاحیت آنان توسط معاونت منابع انسانی قوه قضاییه مورد تأیید قرارگرفته از ارائه گواهی فوق معاف می باشند.

  ماده ۲۶ـ برای هر یک از کارآموزان پرونده آموزشی تشکیل و نتایج کارآموزی علمی و عملی در آن ثبت می شود.

  ماده ۲۷ـ پرونده آموزشی پس از تکمیل به همراه گزارش کارآموزی توسط واحد مشاوره به مرکز امور مشاوران جهت انجام مراحل بعدی ارسال می گردد.

  ماده ۲۸ـ مرکز امور مشاوران پس از وصول پرونده آموزشی و بررسی آن در صورت تأیید انجام کلیه مراحل آموزش برای کارآموز گواهی پایان دوره آموزشی صادر می نماید.

  ماده ۲۹ـ گواهی پایان دوره آموزشی کارآموز توسط اداره مشاوره خانواده، موضوع ماده ۳ دستورالعمل در پرونده اصلی وی ثبت و پس از بررسی و تکمیل پرونده توسط کارشناسان اداره مذکور، از کارآموز جهت شرکت در مراسم تحلیف دعوت به عمل می آید.

  ماده ۳۰ـ کارآموزان پس از طی مراحل فوق در مراسم تحلیف در حضور رئیس کل دادگستری استان شرکت می کنند و به شرح مندرج در ماده ۴۲ آیین نامه، سوگند یاد می نمایند.

  ماده ۳۱ـ مرکز امور مشاوران پس از مراسم تحلیف، به افراد بر اساس نوع درخواستی که در زمان ثبت نام انتخاب نموده اند، مجوز تأسیس مرکز مشاوره و یا پروانه مشاوره خانواده، صادر می نماید. پروانه یا مجوز مذکور پس از امضای رئیس مرکز امور مشاوران به واحد مشاوره ارسال تا پس از امضاء رئیس کل دادگستری استان، به پذیرفته شدگان اعطاء گردد.

  تبصره ۱ـ اعتبار مجوز تأسیس مرکز مشاوره و پروانه مشاوره خانواده به مدت سه سال بوده و تمدید آن برای مدت مشابه در صورت وجود شرایط مقرر در قانون و آیین نامه توسط واحد مشاوره و پس از استعلام از مرکز امور مشاوران در خصوص ادامه فعالیت دارنده پروانه یا مجوز، بلامانع است.

  تبصره ۲ـ واحد مشاوره موظف است بلافاصله پس از تمدید اعتبار پروانه یا مجوز فوق الذکر، نام و مشخصات مشاور خانواده یا مرکز مشاوره را به مرکز امور مشاوران جهت درج در سایت و پرونده مربوط اعلام نماید.

  تبصره ۳ـ افراد متقاضی مجوز تأسیس پس از انجام مراسم تحلیف مکلفند حداکثر ظرف یک ماه نسبت به معرفی مکان مناسب، در نزدیک ترین محل به دادگاه خانواده حوزه قضایی مربوط، به واحد مشاوره اقدام نمایند.

  تبصره ۴ـ واحد مشاوره موظف است از مکان پیشنهادی متقاضی تأسیس مرکز مشاوره بازدید به عمل آورده و در صورت تأیید محل مذکور مراتب را به مرکز امور مشاوران اعلام نماید.

  تبصره ۵ـ مرکز امور مشاوران موظف است در زمان صدور مجوز تأسیس مرکز مشاوره نسبت به شماره گذاری این مراکز به تفکیک استان اقدام و شماره هر مرکز مشاوره را در مجوز تأسیس مرکز درج نماید.

  ماده ۳۲ـ در صورتی که مشخص شود مؤسس مرکز مشاوره یا عضو آن فاقد شرایط مقرر در ماده ۱۳ دستورالعمل بوده یا بعداً فاقد یکی از شرایط مقرر در بندهای الف، ب، ث، ج، چ، ح، خ، و د ماده یادشده گردد، رئیس مرکز امور مشاوران رأساً و یا به پیشنهاد رئیس کل دادگستری استان حسب مورد نسبت به ابطال مجوز یا پروانه اعطاء شده اقدام می کند.

  ماده ۳۳ـ دارندگان مجوز تأسیس فقط مجاز به تشکیل یک مرکز مشاوره خانواده می باشند، ایجاد شعب و مؤسسات فرعی و همچنین انتقال مجوز به غیر ممنوع بوده و مستوجب لغو مجوز خواهد بود.

  تبصره ۱ـ هر مرکز مشاوره خانواده باید دارای حداقل سه عضو مشاور خانواده که از مرکز امور مشاوران پروانه گرفته اند، باشد.

  تبصره ۲ـ حداقل نصف اعضای هر مرکز مشاوره باید از بانوان متأهل واجد شرایط باشند و در صورتی که مرکز مشاوره دارای سه عضو باشد، حداقل یک عضو آن باید از بانوان مذکور باشد.

  تبصره ۳ـ هر مرکز مشاوره می تواند بیش از یک مشاوره روان شناختی داشته باشد.

  ماده ۳۴ـ رئیس مرکز مشاوره موظف است حداکثر ظرف سه ماه از زمان اعطای مجوز تأسیس مرکز مشاوره، نسبت به تعیین حداقل سه عضو مشاور اقدام و اسامی آنان را به واحد مشاوره اعلام کند. واحد مشاوره مراتب را به مرکز امور مشاوران اعلام می نماید.

  ماده ۳۵ـ مرکز امور مشاوران موظف است جهت هماهنگی مراکز مشاوره در کشور نمونه مهرهای مربوط، سربرگ و تابلوی مراکز مشاوره خانواده را تهیه و به مراکز مشاوره جهت اجرا ابلاغ نماید.

  ماده ۳۶ ـ مرکز امور مشاوران برنامه ریزی لازم را در خصوص نحوه آموزش ضمن خدمت مشاوران خانواده انجام و به واحد مشاوره جهت اجرا ابلاغ می نماید.

  تبصره ـ مرکز امور مشاوران نسبت به برگزاری کلاس های آموزشی ضمن خدمت در استان های فاقد شرایط مناسب به صورت منطقه ای اقدام خواهد کرد.

  ماده ۳۷ـ واحد مشاوره موظف است فهرست نهایی مراکز مشاوره با مشخصات کامل مشاوران به همراه عکس ـ مکان ـ ساعات کار و غیره را جهت نصب در دادگاه های خانواده و معاونت های ارجاع و دبیرخانه واحد مشاوره برای راهنمایی مراجعین به شکل مناسب تهیه نماید.

  فصل چهارم ـ شیوه اجرایی ارجاع و نحوه فعالیت مراکز مشاوره خانواده:

  ماده ۳۸ـ متقاضیان طلاق و سایر دعاوی خانواده مخیر هستند درخواست خود را از هریک از طرق ذیل تسلیم نمایند:

  ۱ـ ثبت مستقیم درخواست در سامانه ثبت اطلاعات طلاق و دعاوی خانواده؛

  ۲ـ مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و درج درخواست در سامانه ثبت اطلاعات طلاق و دعاوی خانواده توسط دفاتر مذکور؛

  ۳ـ مراجعه به دادگاه ذیصلاح و درج درخواست در سامانه ثبت اطلاعات طلاق و دعاوی خانواده توسط فرد ذیصلاح؛

  ۴ـ مراجعه مستقیم به مراکز مشاوره خانواده، تحت نظر قوه قضائیه.

  تبصره ۱ـ مرکز مشاوره پس از ارائه خدمات مشاوره ای و اعلام نظر اعم از انصراف طرفین از طلاق و غیر آن، نتیجه را در سامانه ثبت و جهت اقدام مقتضی به محل ارجاع دهنده عودت می نماید.

  تبصره ۲ـ مواردی که متقاضیان طلاق و سایر دعاوی خانواده در اجرای ماده ۲۵ قانون، مستقیماً به مرکز مشاوره مراجعه می کنند، مرکز مشاوره پس از ارائه خدمات مشاوره ای در صورتی که منتج به صلح و سازش شود، با تنظیم صورت جلسه در سامانه ثبت و پرونده را بایگانی می نماید و موارد عدم صلح و سازش را از طریق سامانه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یا دادگاه منعکس می نماید. در صورتی که پس از انجام مشاوره، موضوع در دادگاه توسط هریک از زوجین مطرح شود، اطلاعات ثبت شده در سامانه ثبت اطلاعات طلاق و دعاوی خانواده به سامانه مدیریت پرونده قضایی (سمپ) منتقل و جهت رسیدگی به نظر دادگاه می رسد.

  تبصره ۳ـ واحد مشاوره موظف است آخرین فهرست دقیق مراکز مشاوره را با ذکر اسامی هر مرکز و آدرس و شماره تلفن آن هر شش ماه یک بار به دبیرخانه شورای مشورتی، مرکز آمار و فناوری اطلاعات و دادگاه های خانواده اعلام نماید.

  تبصره ۴ـ کلیه مراکز قضایی رسیدگی کننده به دعاوی خانواده و مراکز مشاوره، موظف به استقرار دستگاه رایانه و نرم افزار ثبت اطلاعات طلاق و دعاوی خانواده می باشند. همچنین، سیستم های کلیه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نیز مجهز به نرم افزار ثبت اطلاعات طلاق و دعاوی خانواده خواهد بود.

  تبصره ۵ـ ارجاع پرونده به مراکز مشاوره بر اساس فهرست اعلام شده واحد مشاوره از طریق سامانه ثبت اطلاعات طلاق و دعاوی خانواده، بالسویه و به ترتیب شماره مراکز مشاوره انجام خواهد شد.

  تبصره ۶ـ دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، مراکز مشاوره خانواده و دادگاه ها موظفند ماهانه آمار ارجاع پرونده ها به مراکز مشاوره خانواده حوزه قضایی خود را به واحد مشاوره اعلام نمایند و واحد مشاوره مکلف است ضمن اخذ آخرین آمار عملکرد مراکز مشاوره استان از حیث تعداد پرونده های در جریان و مختومه، نسبت به بررسی وضعیت آمار و عملکرد هر مرکز مشاوره اقدام و هر سه ماه یک بار آخرین وضعیت آمار این مراکز را به دبیرخانه شورای مشورتی و مرکز امور مشاوران اعلام نماید.

  تبصره ۷ـ در حوزه های قضایی که مراکز مشاوره تأسیس نشده است واحد مشاوره می تواند پرونده های طلاق توافقی و سایر دعاوی خانواده را جهت انجام مشاوره به نزدیک ترین حوزه قضایی که دارای مراکز مشاوره خانواده می باشد، ارسال نماید.

  تبصره ۸ـ سامانه ثبت اطلاعات طلاق و دعاوی خانواده مطابق ماده ۶۴ دستورالعمل توسط مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با همکاری سایر بخش های مرتبط راه اندازی می گردد.

  ماده ۳۹ـ در اجرای تبصره ۲ ماده ۲۸ قانون و انجام داوری در خصوص طلاق، زوجینی که نسبت به معرفی منسوبین و اقربای خود جهت داوری امتناع کرده یا ناتوان هستند، دادگاه می تواند داور واجد شرایط را از مشاوران خانواده در امور حقوقی یا مددکاری مرکز مشاوره خانواده حوزه قضایی مربوط انتخاب نماید.

  تبصره ۱ـ داوران انتخابی مرکز مشاوره غیر از مشاورانی خواهند بود که قبلاً در پرونده زوجین اعلام نظر کرده اند.

  تبصره ۲ـ پرداخت حق الزحمه داوری طبق ماده  ۱۵ آیین نامه خواهد بود.

  ماده ۴۰ـ به منظور رعایت مصلحت کودک، دادگاه می تواند در خصوص حضانت، نگهداری و نحوه ملاقات اطفال بر اساس مواد ۲۳ و ۲۴ آیین نامه، موضوع را جهت بررسی و مشاوره و اعلام نظر به مرکز مشاوره خانواده حوزه قضایی مربوط ارجاع دهد و مشاوران مرکز مشاوره باید با انجام مصاحبه با کودک، والدین و دیگر اعضای خانواده و ارائه خدمات مشاوره و بررسی های تخصصی روان شناختی لازم و کافی، ظرف مدت تعیین شده از طرف دادگاه مربوط پاسخ را با ذکر دلایل و شرایط و تعیین محل مناسب ملاقات فرزند با زوجین به دادگاه اعلام نمایند.

  ماده ۴۱ـ مرکز مشاوره پس از وصول نامه دادگاه موظف است بلافاصله نسبت به ثبت نامه مذکور و اطلاعات فردی طرفین در سامانه مربوط و ثبت و تشکیل پرونده اقدام نمایند.

  ماده ۴۲ـ مؤسس مرکز مشاوره موظف است حداکثر ظرف یک روز کاری از زمان ثبت نامه مرجع قضایی نسبت به دعوت از طرفین جهت تشکیل جلسه ارزیابی و مداخله اولیه اقدام و در صورت حضور طرفین ضمن تنظیم صورت جلسه که به امضای طرفین و مشاور مربوط می رسد، نتیجه ارزیابی خود را در آن منعکس و پرونده را حسب موضوع به ترتیب اولویت به مشاوران خانواده مرکز ارجاع نماید.

  ماده ۴۳ـ مشاوران خانواده پس از ارجاع پرونده از طرف دادگاه موظفند طبق راهنمای فنی و اجرایی که توسط معاونت اجتماعی تهیه می شود، نسبت به تشکیل جلسه یا جلسات ظرف مدت یک ماه از تاریخ ارجاع اقدام و هر یک نظریه و صورت جلسه اقدامات خود را به مؤسس مرکز مشاوره اعلام نمایند.

  مؤسس مرکز مشاوره موظف است ضمن جمع بندی نظرات مشاوران هر سه حوزه، حداکثر ظرف مدت یک هفته پرونده را در کمیته فنی که اعضای آن مرکب است از مؤسس مرکز مشاوره و مشاوران اظهارنظرکننده در پرونده مربوط، مطرح و حسب مورد اقدامات ذیل را انجام دهد:

  الف ـ در صورت انصراف از طلاق موضوع را با تنظیم سازش نامه به دادگاه اعلام می نماید.

  ب ـ در صورت عدم حصول توافق کلی پس از انجام خدمات مشاوره ای، گزارش اقدامات انجام شده و مشروح مذاکرات از جمله اظهارات طرفین و نقاط قوت و ضعف و موارد توافق و نظر کارشناسی خود را به دادگاه اعلام می نماید.

  پ ـ در صورت توافق در طلاق، سازش نامه را با ذکر شروط و تعهدات موردتوافق طرفین تنظیم و مراتب را به دادگاه اعلام می نماید.

  ت ـ در صورت تقاضای طرفین مبنی بر تمدید مهلت، پس از اخذ نظرات مشاوران مربوط نسبت به ادامه روند ارائه خدمات مشاوره بر اساس نظر کمیته فنی به مدت حداکثر ۴۵ روز اقدام و نتیجه را بر اساس بندهای الف و ب و ج به دادگاه گزارش می کند.

  تبصره ۱ـ در طلاق های توافقی حضور زوجین در مراکز مشاوره خانواده برای انجام  مشاوره الزامی است، ولو اینکه زوجین یا یکی از آنها دارای وکیل باشد.

  تبصره ۲ـ مراکز مشاوره موظفند با رعایت ماده ۵۳ آیین نامه، نتیجه خدمات مشاوره ای را به صورت محرمانه به دادگاه ارسال نمایند.

  ماده ۴۴ـ در طلاق های توافقی و سایر دعاوی خانواده اگر زوجین یا یکی از آنها مقیم خارج از کشور باشند یا حضور شخص آنها با توجه به مدارک و مستندات ابرازی به تشخیص واحد مشاوره امکان پذیر نباشد، انجام خدمات مشاوره خانواده می تواند با حضور وکیل یا وکلای آنان انجام شود.

  فصل پنجم ـ نظارت و ارزیابی عملکرد مراکز مشاوره

  ماده ۴۵ـ معاونت اجتماعی استان با تأیید مرکز امور مشاوران جهت نظارت و ارزیابی بر مراکز مشاوره استان ها بازرسانی را از افراد مجرب در امور خانواده انتخاب و برای مدت یک سال منصوب می نماید. حق الزحمه بازرسان از محل هزینه های جاری واحد مشاوره پرداخت خواهد شد. شرایط بازرسان همان شرایط مقرر در ماده ۳۴ آیین نامه است که برای متقاضیان اخذ مجوز تأسیس مرکز مشاوره پیش بینی شده است.

  تبصره ۱ـ بازرس می تواند از میان افرادی که مشاور خانواده هستند، نیز تعیین گردد.

  تبصره ۲ـ بازرس موظف است صرفاً بر اساس قوانین و مقررات و مواردی که توسط مرکز امور مشاوران به واحد مشاوره ابلاغ می گردد نسبت به امر بازرسی اقدام و در اوراق متحدالشکل مخصوص که توسط مرکز فوق تهیه می شود، نتیجه را گزارش نماید.

  ماده ۴۶ـ واحد مشاوره موظف است به صورت دوره ای و یا موردی نسبت به بازرسی از مراکز مشاوره مربوط اقدام و هر شش ماه یک بار ارزیابی جامعی از فعالیت آنها تهیه و به مرکز امور مشاوران اعلام نماید.

  ماده ۴۷ـ بازرس موظف است تخلف مشاور خانواده و مؤسس مرکز مشاوره را به مسئول واحد مشاوره گزارش نماید. مسئول واحد مشاوره موظف است ضمن بررسی اولیه گزارش ها در صورت بروز تخلف نسبت به اعلام آن به دادسرای مرکز امور مشاوران اقدام نماید.

  ماده ۴۸ـ واحد مشاوره موظف است پس از اخذ شکایات مردمی و یا گزارش تخلف مشاور خانواده یا مؤسس مرکز مشاوره از مراجع قضایی و یا مرکز حفاظت و اطلاعات دادگستری ها نسبت به بررسی اولیه، تشکیل پرونده و اخذ دفاعیات اقدام و پرونده را به دادسرای مرکز امور مشاوران جهت رسیدگی ارسال نماید.

  فصل ششم ـ مجازات ها و تخلفات انتظامی

  بخش اول: مجازات ها و تخلفات انتظامی مشاور خانواده

  ماده ۴۹ـ مجازات های انتظامی مشاور خانواده ۴ درجه به شرح زیر است:

  ۱ـ توبیخ بدون درج در پرونده؛

  ۲ـ توبیخ کتبی با درج در پرونده؛

  ۳ـ محرومیت از فعالیت در مرکز مشاوره از سه ماه تا سه سال؛

  ۴ـ لغو پروانه مشاوره خانواده

  ماده ۵۰ـ مرتکبـان هر یک از تخلفات ذیل به مجازات انتظامی درجه یک محکوم می شوند:

  الف ـ عدم رعایت نظامات ابلاغی از سوی مرکز امور مشاوران برای بار اول؛

  ب ـ غیبت غیرموجه در مرکز مشاوره در ساعات کار تعیین شده برای بار اول؛

  پ ـ سهل انگاری در انجام وظایف محوله.

  ماده ۵۱ـ مرتکبان هر یک از تخلفات ذیل به مجازات انتظامی درجه دو محکوم می شوند:

  الف ـ هرگونه بی نظمی و عدم رعایت شئونات اسلامی ؛

  ب ـ عدم رعایت احترام به زوجین؛

  پ ـ دخالت در امور غیر مرتبط با موضوع مشاوره زوجین ؛

  ت ـ عدم استفاده از سربرگ و مهر مخصوص برای اظهارنظر؛

  ج ـ عدم شرکت در کلاس های ضمن خدمت آموزشی

  چ ـ عدم توجه به تذکرات بازرسان واحد مشاوره و مرکز امور مشاوران؛

  ماده ۵۲ـ مرتکبان هر یک از تخلفات ذیل به مجازات انتظامی درجه سه محکوم می شوند،

  الف ـ تکرار یکی از موارد مندرج در مواد ۵۰ و ۵۱ دستورالعمل؛

  ب ـ عدم تمدید پروانه مشاوره خانواده در موعد مقرر ؛

  پ ـ فعالیت با پروانه مشاوره خانواده فاقد اعتبار؛

  ت ـ ارائه شیوه ها و توصیه های مشاوره ای غیرمتعارف که فاقد پشتوانه علمی، دینی و اجتماعی است.؛

  ث ـ ارائه خدمات مشاوره ای خارج از حوزه تخصصی مندرج در پروانه مشاوره خانواده؛

  ج ـ هرگونه اقدام که موجبات اطاله در امر مشاوره را فراهم آورد، از جمله اظهارنظر خارج از موعد مقرر؛

  چ ـ عدم رعایت تعرفه قانونی ؛

  ح ـ افشای اسرار هر یک از زوجین؛

  خ ـ تخلف از مفاد سوگندنامه؛

  د ـ عدم شرکت در کمیته فنی جهت اظهارنظر در خصوص پرونده های ارجاعی؛

  ذ ـ انجام خدمات مشاوره موارد ارجاعی از دادگاه در خارج از ساعت کار تعیین شده مرکز و خارج از محل مرکز مشاوره؛

  ر ـ سهل انگاری در نگهداری اسناد و محتویات پرونده های ارجاعی

  ماده ۵۳ـ مرتکبان هر یک از تخلفات ذیل به مجازات انتظامی درجه چهار محکوم می شوند:

  الف ـ استعمال مواد مخدر و روان گردان و مصرف مسکرات؛

  ب ـ محکومیت قطعی به جرائم مستوجب حد، قصاص و جرایم تعزیری عمدی مستوجب مجازات درجه ۶ به بالا.

  پ ـ تکرار هر یک از تخلفات ماده ۵۲ دستورالعمل.

  بخش دوم: تخلفات و مجازات های انتظامی مؤسسان مراکز مشاوره

  ماده ۵۴ـ مجازات های انتظامی مؤسس مرکز مشاوره ۲ درجه به شرح زیر است:

  ۱ـ سه ماه تا سه سال تعطیلی مرکز مشاوره.

  ۲ـ لغو مجوز مرکز مشاوره.

  ماده ۵۵ـ مرتکبان هر یک از تخلفات ذیل به مجازات انتظامی درجه یک محکوم می شوند:

  الف ـ عدم تشکیل کمیته فنی در موعد مقرر برای پرونده های ارجاعی؛

  ب ـ تغییر محل مرکز مشاوره و اعضای آن بدون مجوز مرکز امور مشاوران یا واحد مشاوره؛

  پ ـ به کارگیری عضو مشاور بدون داشتن پروانه مـشاوره خانواده از مرکز امور مشاوران؛

  ت ـ عدم نظارت بر کارکنان زیرمجموعه، بی نظمی و اختلال در کار مشاوران؛

  ث ـ افشای اطلاعات محرمانه پرونده های مراجعین؛

  ج ـ اخذ وجوه خارج از مقررات؛

  چ ـ عدم تمدید اعتبار مجوز تأسیس مرکز در موعد مقرر؛

  ح ـ رفتار خلاف شئون اسلامی؛

  خ ـ عدم ارائه رسید اخذ وجه به مراجعان؛

  د ـ عدم رعایت مفاد مواد ۵۰ و ۵۱ آیین نامه؛

  ذ ـ عدم رعایت مقررات دستورالعمل.

  ماده ۵۶ـ مرتکبان هر یک از امور ذیل به مجازات انتظامی درجه دو محکوم می شوند:

  الف ـ ایجاد شعبه و مؤسسه فرعی مرکز مشاوره؛

  ب ـ ارتکاب جرایم مستوجب حد، قصاص و جرایم تعزیری عمدی مستوجب مجازات درجه ۶ به بالا.

  پ ـ عدم ثبت به موقع پرونده های وارده؛

  ماده ۵۷ـ در صورت لغو مجوز مرکز مشاوره یا تعطیلی آن، اعضای مشاور خانواده می توانند در دیگر مراکز مشاوره مشغول شوند. واحد مشاوره موظف است ضمن نظارت بر حسن جریان امور، پرونده های موجود در آن مرکز را به سایر مراکز ارجاع دهد.

  ماده ۵۸ـ مرجع و نحوه رسیدگی به کلیه تخلفات مشاور خانواده و مؤسس مرکز مشاوره بر اساس دستورالعمل مقرر در مرکز امور مشاوران مرکز می باشد.

  فصل هفتم ـ تعرفه

  ماده ۵۹ـ میزان تعرفه دریافتی از مراجعین در مراکز مشاوره به شرح ذیل تعیین می گردد:

  متن کامل PDF شماره هفت


   

  تبصره ۱ـ کلیه مبالغ مربوط به حق مشاوره و تشکیل پرونده در حسابی که توسط مؤسس مرکز در یکی از شعب بانک ها افتتاح می گردد واریز و در پایان هر ماه مؤسس مرکز مشاوره موظف است ضمن کسر ۳۰ درصد حق مؤسس، الباقی مبلغ را بر اساس کارکرد هر یک از مشاوران و مطابق با تعرفه به آنان پرداخت نماید.

  تبصره ۲ـ مؤسس مرکز مشاوره خانواده موظف است پس از افتتاح حساب حداکثر ظرف یک هفته نسبت به اعلام شماره حساب به واحد مشاوره اقدام نماید.

  تبصره ۳ـ اختلافات مالی فی مابین مؤسس واحد مشاوره و اعضای آن در بدو امر توسط رئیس واحد مشاوره رسیدگی و در صورتی که یکی از طرفین مرتکب تخلف انتظامی در این خصوص شده باشند موضوع را به دادسرای انتظامی مرکز امور مشاوران گزارش می نمایند.

  تبصره ۴ـ ارقام مندرج در دستورالعمل هر سال یک بار متناسب با تغییر تعرفه های سازمان نظام روانشناسی و سازمان بهزیستی کشور، توسط شورای مشورتی پیشنهاد و به تصویب رئیس قوه قضائیه می رسد.

  فصل هشتم ـ مسائل متفرقه

  ماده ۶۰ـ افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی و افرادی که به تشخیص مقام قضایی دارای بضاعت مالی نمی باشند با معرفی نامه از واحد مشاوره یا دادگاه ها با رعایت ماده ۵ قانون از پرداخت هزینه مشاوره معاف می باشند.

  ماده ۶۱ـ مؤسس مرکز مشاوره و مشاور خانواده موظفند از بابت هر سال به ترتیب مبلغ چهار و سه میلیون ریال را به عنوان حق عضویت به مرکز امور مشاوران پرداخت نمایند. مرکز فوق موظف است ۵۰% مبالغ دریافتی از هر استان را به حسابی که توسط دادگستری استان به نام رئیس کل دادگستری و رئیس واحد مشاوره افتتاح می گردد واریز تا با تشخیص رئیس واحد مشاوره در آن واحد هزینه شود.

  تبصره ـ رئیس واحد مشاوره موظف است گزارش عملکرد مالی خود را به صورت سالانه به مرکز امور مشاوران و رئیس کل دادگستری استان اعلام نماید.

  ماده ۶۲ـ آراء و تصمیمات مرکز امور مشاوران قطعی است.

  ماده ۶۳ـ هزینه لازم برای پرداخت حق الزحمه مشاوره زوجینی که فاقد توانایی مالی می باشند هر سال در بودجه قوه قضائیه پیش بینی خواهد شد. تا تأمین هزینه در بودجه قوه قضائیه حق الزحمه مشاوران از حساب مذکور در ماده ۶۱ دستورالعمل تأمین می گردد.

  ماده ۶۴ـ مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نسبت به طراحی و نصب سامانه ثبت اطلاعات طلاق و دعاوی خانواده با همکاری سایر بخش های مرتبط، حداکثر ظرف مدت ۴ ماه پس از ابلاغ دستورالعمل اقدام خواهد نمود.

  ماده ۶۵ـ این دستورالعمل در ۸ فصل و ۶۵ ماده و ۴۸ تبصره در تاریخ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ به تصویب رئیس قوه قضائیه رسید.

  رئیس قوه قضائیه ـ صادق آملی لاریجانی

  نظریه رئیس مجلس شورای اسلامی موضوع صدر ماده واحده و تبصره (۴) الحاقی به « قانون نحوه اجرا اصول هشتاد و پنجم(۸۵) و یک صد و سی و هشتم(۱۳۸) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران»

  منتشره در روزنامه رسمی شماره 21273-28/12/1396

  ۹۰۱ [توضیح اینکه شماره های فوق مربوط به ترتیب درج در روزنامه رسمی کشور می باشد].

  شماره ۱۱۳۲۱۶هـ/ب ـ۱۳۹۶/۱۲/۲۳

  حجةالاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر روحانی

  ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

  بازگشت به رونوشت تصویب نامه هیئت محترم وزیران به شماره ۱۴۸۰۵۹/ت۵۳۱۱۳هـ مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۲۱، موضوع: «واگذاری زمین در بخش (۳) شهرستان ساوه به عنوان معوض به آقای مجید خلیلی تهرانی»، متعاقب بررسی ها و اعلام نظر مقدماتی «هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین» و مستنداً به صدر ماده واحده و تبصره (۴) الحاقی به «قانون نحوه اجرا اصول هشتاد و پنجم (۸۵) و یک صد و سی و هشتم (۱۳۸) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصلاحات بعدی» و ماده (۱۰) آیین نامه اجرایی آن، مراتب متضمّن اعلام نظر قطعی جهت اقدام لازم در مهلت مقرر قانونی و اعلام نتیجه به این جانب ابلاغ می گردد. بدیهی است پس از انقضای یک هفته مهلت مقرر در قانون، آن بخش از مصوبه که مورد ایراد قرار گرفته است، ملغی الاثر خواهد بود.

  «مطابـق ماده (۶) لایحه قانونـی نحوه خرید و تملک اراضی و املاک برای اجرای برنامه های عمومی، عمرانی و نظامی دولت ـ مصوب۱۳۵۸ شـورای انقلاب ـ «در مواردی که دستگاه اجرایی مقتضی بداند و در صورت رضایت مالک عوض اراضی تملیک شده از اراضی مشابه ملی یا دولتی متعلق به خود تأمین و با حفظ ضوابط مندرج در قوانین و مقررات مربوط، به مالکین واگذار می نماید. در این صورت نیز تعیین بهای عوض و معوض به عهده هیئت کارشناسی مندرج در این قانون می باشد». علی هذا، مصوبه یادشده از این حیث که مصرح به واگذار شدن زمین مطابق بهای عوض و معوض تعیین شده توسط هیئت کارشناسی مندرج در قانون نمی باشد، مغایر قانون است.»

  رئیس مجلس شورای اسلامی ـ علی لاریجانی

     نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
40