مصوبات شوراها دهه سوم مرداد ۱۴۰۱

Instagram
Telegram
WhatsApp
LinkedIn

مصوبات شوراها

منتشره از تاریخ

1401/05/21 لغایت 1401/05/31

در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران

 شوراي عالي انقلاب فرهنگی

مصوبه افزايش ظرفيت پذيرش دندان‌پزشکي در مقطع عمومي 

مصوبه افزايش ظرفيت پذيرش دندان‌پزشکي در مقطع عمومي

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22547 – 26/05/1401

(مصوب جلسه ۸۶۵ مورخ ۱۴۰۱/۴/۱۴ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی)

شماره 1401/6824/ش ـ ۱۴۰۱/۵/۳

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سازمان اداری و استخدامی کشور

سازمان برنامه‌وبودجه کشور

سازمان سنجش آموزش کشور

ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور

ماده‌واحده «افزایش ظرفیت پذیرش دندان‌‌پزشکی در مقطع عمومی» که در جلسه ۸۶۵ مورخ ۱۴۰۱/۴/۱۴ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و بر اساس تبصره ۲ ماده‌واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی»، مصوب جلسات ۸۵۱ و ۸۵۲ شورای‌عالی، به تصویب رسیده است به شرح ذیل جهت اجراء ابلاغ می‌گردد:

 ماده‌واحده ـ «با استناد به بند ۵ ـ ۴ سیاست‌های کلی علم و فناوری ابلاغی مورخ ۱۳۹۳/۰۶/۲۹ مقام معظم رهبری (مدظله) با موضوع تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال و نیز بند ۲ ـ ۵ سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مورخ ۱۳۹۳/۰۳/۱۸ معظمٌ‌له با موضوع ارتقاء شاخص‌های سلامت برای دستیابی کشور به جایگاه اول در منطقه و همچنین بند ۱۳ این سیاست‌ها با موضوع توسعه کیفی و کمی نظام آموزش علوم پزشکی و مستند به اقدام ملی ۱۴ از راهبرد کلان ۶ نقشه جامع علمی کشور در خصوص تنظیم ظرفیت دانشگاه‌ها و تفویض مندرج در تبصره ۲ ماده‌واحده «افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی در مقطع عمومی» مصوب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و در راستای اتخاذ تدابیر مناسب برای رفع کمبود دندان-پزشک؛ افزایش دسترسی اقشار مختلف مردم به خدمات بهداشتی و درمانی دندان‌‌پزشکی و تنظیم ظرفیت دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی بر اساس نیاز جامعه، به‌منظور دستیابی به نسبت سرانه دندان‌‌پزشک به جمعیت؛ معادل ۷۰ در ۱۰۰ هزار نفر در سال ۱۴۱۵، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی نماید که مجموع ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی برای رشته‌ دندان‌‌پزشکی در مقطع عمومی در سال ۱۴۰۱؛ ۱۰ درصد نسبت به سال قبل، در سال ۱۴۰۲؛ ۱۵ درصد نسبت به سال قبل، در سال ۱۴۰۳؛ ۲۰ درصد نسبت به سال قبل و در سال‌ ۱۴۰۴؛ ۲۵ درصد نسبت به سال قبل از آن به شرح جدول ذیل افزایش یابد.

در ضمن پس از چهار سال، با پیشنهاد ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور؛ درباره ثابت ماندن یا افزایش ظرفیت پذیرش دندان‌‌پزشکی در مقطع عمومی، در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تصمیم‌گیری خواهد شد.

 

سال پذیرش افزایش پذیرش در سال هدف جمع پذیرش در سال هدف
۱۴۰۰ حدود ۱۷۵۰ نفر
۱۴۰۱ %۱۰ معادل ۱۷۵ نفر ۱۹۲۵ نفر
۱۴۰۲ %۱۵ معادل ۲۹۰ نفر ۲۲۱۵ نفر
۱۴۰۳ %۲۰ معادل ۴۴۵ نفر ۲۶۶۰ نفر
۱۴۰۴ %۲۵ معادل ۶۶۵ نفر ۳۳۲۵ نفر

 

تبصره ۱ ـ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است در تمامی مراکز آموزش دندانپزشکی اعم از مراکز تحت نظارت این وزارتخانه و دانشگاه آزاد اسلامی، این افزایش ظرفیت را اعمال کند. این افزایش ظرفیت مخصوص داوطلبان آزاد می‌باشد. پذیرش در این افزایش ظرفیت که به صورت کد رشته محل‌های مشخص در دفترچه‌های راهنمای سازمان سنجش آموزش کشور درج می‌شود، برای ارائه خدمت در شهرستان‌ها و مناطق محروم و کم‌برخوردار کشور با اولویت پذیرش دانشجویان بومی می‌باشد. در صورت نبود داوطلب برای بخشی از این ظرفیت، ظرفیت باقیمانده به داوطلبان آزاد سایر مناطق کشور با اولویت تعهد به ارائه خدمت در شهرستان‌ها و مناطق محروم و کم‌برخوردار کشور اختصاص خواهد یافت.

تبصره ۲ ـ سازمان سنجش آموزش کشور مکلف است هرساله قبل از انتشار دفترچه کنکور سراسری و نیز پس از اتمام فرآیند پذیرش در دانشگاه‌ها، گزارشی از این افزایش ظرفیت در رشته‌های مزبور را به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور اعلام کند. ستاد نیز موظف است گزارش سالانه اجرای این مصوبه را به شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ارائه نماید.

تبصره ۳ ـ سازمان برنامه‌وبودجه کشور و سازمان اداری و استخدامی کشور موظفند زیرساخت‌های آموزشی و رفاهی و منابع مالی و انسانی موردنیاز برای توسعه کیفی آموزش دندان‌‌پزشکی متناسب با افزایش ظرفیت این مصوبه را با رعایت قوانین و مقررات مربوط، تأمین نمایند.

تبصره ۴ ـ دوره تعهد ارائه خدمت برای ظرفیت‌های افزایش‌یافته در این مصوبه و ماده‌واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» مصوب جلسات ۸۵۱ و ۸۵۲ مورخ ۱۴۰۰/۹/۲۳ و ۱۴۰۰/۱۰/۷ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، یک و نیم برابر دوره تحصیل می‌باشد و شامل موارد قانون اصلاح بند (۳) ماده‌واحده قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی نخواهد شد. همچنین متعهدین مشمول پس از ایفاء نیمی از دوره تعهد؛ می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع تخصص اقدام کنند. این متعهدین در صورت پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع تخصص، می‌بایست بخش باقی‌مانده از دوره تعهد خود را پس از اتمام دوره تخصص به انجام برسانند. مدت تحصیل در دوره تخصص جزء مدت تعهد خدمت محسوب نخواهد شد و ارائه مدرک تحصیلی مشمولان مذکور بعد از اتمام دوره تعهد موردنظر، بلامانع است.

رییس‌جمهور و رییس شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ـ سیدابراهیم رئیسی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیشتر بخوانید:

سایر مصوبات دهه اول آبان ۱۴۰۲

سایر مصوبات منتشره از تاریخ 1402/08/01 لغایت 1402/08/10 در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران     دستورالعمل چگونگی تشخیص…

قوانین دهه اول آبان ۱۴۰۲

قوانین منتشره از 1402/08/01 لغايت 1402/08/10 در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران     قانون تمدید قانون برنامه پنج‌ساله…

سایر مصوبات دهه سوم مهر ۱۴۰۲

سایر مصوبات منتشره از تاریخ 1402/07/21 لغایت 1402/07/30 در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران       نظریه‌‌‌‌ رئیس…

مصوبات شوراها دهه سوم مهر ۱۴۰۲

مصوبات شوراها منتشره از تاریخ 1402/07/21 لغایت 1402/07/30 در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران   شورای‌عالی انقلاب فرهنگی…
keyboard_arrow_up