خانه / درباره ما

درباره ما

 

مؤسسه مطالعات و پژوهشهاي حقوقي شهر دانش يك مؤسسه غيردولتي است که در سال ۱۳۷۳ با همت و تلاش آقای دکتر وحید اشتیاق تأسیس گردید و فعاليت رسمي خود را از سال ۱۳۷۷ آغاز كرد.

هدف مؤسسه، پژوهش در معارف، فنون و دانش حقوق و مطالعه تجارب حقوقي ايران و ساير كشورها و ديگر نظام‌هاي حقوقي و تعاليم شريعت اسلام در جهت ترقي و توسعه نظام حقوقي كشور است.

ما باور داريم كه آن دسته از نظام‌هاي حقوقي كه به تحقيق و پژوهش بها مي‌دهند و از دستاوردهاي آن در امر قانونگذاري و قضا بهره مي‌جويند هم از ثبات و استواري مناسبي برخوردارند و هم در تنظيم و قانونمندي روابط اجتماعي و گسترش عدالت موفق عمل مي‌كنند. انطباق مستمر قانون با نيازهاي در حال تحول جامعه، شفافيت قوانین و مقررات و سادگي اجراي آنها و اطمينان از عادلانه بودن نتايج اجراي قوانین و مقررات اهدافي هستند كه مطالعات و تحقيقات گسترده‌اي را مي‌طلبند.

در هر جامعـه‌اي كه ضرورت اتكاء به پژوهش در امر تقنين و قضا و نظامات اجرایی درك شده و روی آن سرمایه‌گذاری شود، نظام حقوقي آن جامعه در نيل به اهداف خويش موفق‌تر خواهد بود و متقابلاً اهمال در اين امر نتايج تلخي به دنبال دارد و فرصتهای رسیدن به یک زندگی سعادتمند را از مردم سلب می کند. از طرف دیگر نشر اطلاعات حقوقی و ارتقای دانش حقوق و توسعه فرهنگ قانونمداری در جامعه و افزایش مطالبات مردمی در اعمال حقوق خود و گسترش عدالت است که زمینه موفقیت نظام حقوقی کشور را فراهم می کند. علاوه بر اینها بهره مندی از ظرفیتهای حقوق بین الملل برای توسعه حقوق ملی و مشارکت در همکاریهای بین المللی برای توسعه این رشته از حقوق با نگاه ملی به صلح و عدالت ، از رسالتهای امروز رشته حقوق و حقوقدانان متعهد برای دستیابی به صلح و عدالت در سطح جهان است. دغدغه خاطر اين امور از اهم انگيزه هاي تأسيس اين مؤسسه بوده است.

این مؤسسه به موجب اساسنامه خود به فعاليتهاي ذيل اقدام مي نمايد: تأسيس و اداره پژوهشكده حقوق؛ اجراي طرحهاي تحقيقاتي حقوقي بر حسب سياستهاي مؤسسه و يا سفارشهاي پذيرفته شده از مؤسسات ديگر؛ شناسايي و جلب همكاري دانشمندان، محققان، اساتيد و مترجمان و صاحبنظران در رشته هاي مختلف حقوقی؛ تأسيس و اداره كتابخانه تخصصي و تحقيقاتي و پايگاه اطلاع رساني تخصصي؛ تشكيل انجمنها، كنفرانسها و سمينارها در موضوعات مختلف حقوقي و ايجاد محافلي براي تبادل نظريات علمي و انديشه ها و نقد و بررسي قوانين و مقررات جاري و شيوه هاي اصلاح آنها؛ انتشار نشريات تخصصي و كتب علمي؛ تربيت محققان و پژوهشگران و برگزاري دوره هاي آموزشي؛ برقراري ارتباط با مراكز علمي و فرهنگي داخل و خارج از كشور به منظور همكاريهاي علمي و تبادل آثار و نشريات علمي و فرهنگي.

در اجرای بندهای فوق از اساسنامه، اين مؤسسه در سال ۱۳۷۷موفق به تأسيس سه گروه پژوهشي متشکل از پژوهشگران برجسته کشور در رشته های حقوق در قالب پژوهشكده حقوق گرديد و اعتبار اين پژوهشكده در سال ۱۳۸۳ به تأييد قطعی شوراي گسترش آموزش عالی وزارت علوم, تحقیقات و فن آوری رسيد.

مؤسسه در سال ۱۳۷۸ فعالیت خود در زمینه انتشار كتاب را آغاز نمود و يكي از ناشران كتب تخصصي حقوقي با رويكرد پژوهشي است. بسیاری از کتب منتشره درپی تحقیقات انجام شده در موسسه یا ترجمه عناوین برگزیده ای که نیاز به آنها در ادبیات حقوقی کشور ضروری تشخیص داده شده است به زیور طبع آراسته گردیده اند. نگاهی به عناوین کتب منتشره موسسه حکایت از نوع نگاه و سیاست انتشاراتی موسسه دارد.

مجله پژوهشهاي حقوقي كه انتشار آن در سال ۱۳۸۱ آغاز گرديد در سال ۱۳۸۴ به دريافت درجه علمي ـ ترويجي از كميسيون علمي نشريات علمي كشور نائل گرديد. بخش نشریات موسسه همچنین انتشار عناوین جدیدی را در دستور کار خود قرار داده است. مجله پژوهشهای حقوق جزا و جرمشناسی نشریه جدید موسسه است که با دارا بودن درجه علمی پژوهشی منتشر می گردد. همچنین انتشار مجله پژوهشهای حقوق خصوصی نیز آغاز گردیده است که امیدواریم به زودی موفق به دریافت درجه علمی پژوهشی گردد.

ایجاد باشگاه حقوق از دیگر ابتکارات این موسسه است که مکانی را برای تبادل نظر حقوقدانان در موضوعات تخصصی با بهره گیری از ظرفیتهای فضای مجازی اینترنت در کنار جلسات حضوری فراهم آورده است. این باشگاه انتشار اخبار حقوقی، ایجاد وبلاگهای حقوقی، گروههای حقوقدانان و بسیاری ظرفیتهای دیگر را هم فراهم آورده است.

کتابخانه موسسه یکی از مهمترین منابع تخصصی حقوقی کشور برای پژوهشگران به شمار می رود که مورد مراجعه بسیاری از حقوقدانان در سالهای اخیر و مکانی برای به ثمر رساندن تعداد زیادی از طرحهای پژوهشی حقوقی کشور در سالهای اخیر بوده است. همچنین کتابخانه آنلاین موسسه امکان جدیدی برای ارائه تمام متن منابع حقوقی فارسی و لاتین برای اعضای کتابخانه است که در پی چند سال تلاش به ثمر رسیده و تکمیل آن در دست اجراست.

توسعه فعاليتهاي مؤسسه از تاريخ تأسيس تاكنون به دليل محدوديتهاي مالي در يك روند تدريجي و صبورانه اما در عوض توأم با گامهاي استوار صورت پذيرفته است. و حمایت علاقمندان و حاميان بسیاري را از بين نخبگان و شايستگان کشور به خود جلب کرده است که همواره مشوق مدیران موسسه در طی دشواریهای مسیر توسعه موسسه بوده اند. حمایت نخبگان جامعه حقوقی کشور به طرق مختلف این موسسه را بهره مند ساخته است؛ همانند همکاری در طرحهای پژوهشی، همکاری در هیات تحریریه نشریات موسسه، همکاری در گزینش و انتشار و تولید کتب مناسب برای انتشار، شرکت در جلسات هم اندیشی، تشویق دانشجویان به همکاری با مؤسسه و یا استفاده از محصولات مؤسسه و نظایر آنها. در بسیاری از موارد نیز حقوقدانان و اساتید بدون آنکه حتی ما مطلع باشیم با معرفی مؤسسه و محصولات آن ما را بدون آنکه مطلع شویم مشمول لطف خویش قرار داده اند. ما از حمایت بیشتر حقوقدانان کشور استقبال می کنیم و تقاضا داریم که ما را از عنایات خود مطلع کنند. همچنین دربهای مؤسسه برای استقبال از حقوقدانان و اساتید و پژوهشگران و صاحبنطران حقوق که با تعهد خود به سعادت مردم کشور قصد هر نوع حمایت و همکاری داوطلبانه داشته باشند هموار گشوده است.

 

 

اعضاي هيئت مديره:

دكتر وحيد اشتياق (رئيس هيئت مديره )

آقای شهریار لاکانی (عضو هيئت مديره)

دكتر سيّد قاسم زماني  (عضو هيئت مديره)

مدیرعامل:

دکتر وحید اشتیاق

مدیر اجرائی:

زهرا شیبانی

 

دپارتمان نشریات تخصصی:

دكتر وحيد اشتياق، بنیانگذار و مدير مسؤول نشریات تخصصی مؤسسه

دكتر محمد آشوری، سردبیر مجله پژوهشهای حقوق جزا و جرم‌شناسی

دکتر نجاد علی الماسی، سردبیر مجله پژوهشهای حقوق خصوصی

دکتر سيّد قاسم زماني، سردبیر مجله پژوهشهای حقوقی

زهرا کریمی (کارشناس)

دپارتمان انتشارات:

زهرا شیبانی (مدیر انتشارات)

نرگس صادقی (ویراستار – طراح – صفحه‌بند)

سودابه رسولی (کارشناس اداری – صفحه‌بند)

دپارتمان پژوهش:

دکتر ایمان دهقانی دهج (مسئول)

نعیمه درویشی (کارشناس)

حنانه خوارزمی (کارشناس)

محیا شهرابی (کارشناس)

دپارتمان فروش:

علی یزدانی (مسئول)

صابر توکلی (کارشناس)

واحد روابط عمومی:

سودابه رسولی (کارشناس)

كتابخانه‌های تخصصی و آنلاین:

سمیرا نعمتی (کارشناس)

طناز زمردپوش (کارشناس)

دپارتمان آموزش:

طیبه حقیقی (کارشناس)

زهرا کریمی (کارشناس)

مهندس پوریا فرخ‌پور (کارشناس تدوین فیلم)

دپارتمان انفورماتیک:

مهندس مینا محمدی (کارشناس)

مهندس مهدی صفائی (مشاور نرم‌افزار)

مهندس یاسر نصری (مشاور شبکه و سخت‌افزار)

دپارتمان اداری و مالی:

شهاب رحیمی (کارشناس)

جمشید علی‌ویسی (پذیرش)

 

حقوقدانان برجسته و همكاران پژوهشي مؤسسه را شبکه وسیعی از دانش‌آموختگان حقوق تشکیل می‌دهند. برخی از همکاران فعّال‌تر به همراه اعضای هیأت تحریریه و گروه مشاوران نشریات مؤسسه به ترتیب حروف الفبا عبارتند از :

دکتر محمد آشوری (استاد، دانشگاه تهران)
دکتر بهروز اخلاقی (دانشیار، دانشگاه تهران)
دکتر محمدعلی اردبیلی (استاد، دانشگاه شهید بهشتی)
دکتر علی اسلامی‌پناه (استادیار، دانشگاه تهران)
دکتر وحید اشتیاق (دانشیار، پژوهشکده حقوقی شهر دانش)
دکتر گودرز افتخار جهرمی (استاد، دانشگاه شهید بهشتی)
دکتر نجادعلی الماسی (استاد، دانشگاه تهران)
آیت‌الله محمد امامی کاشانی (استاد، دانشگاه شهید مطهری)
دکتر فرهاد ایران‌پور (دانشیار، دانشگاه تهران)
دکتر محمود باقری (دانشیار، دانشگاه تهران)
دکتر محمدعلی‌ بهمئی (استادیار، دانشگاه‌ شهید بهشتی‌)
دکتر ابراهیم بیگ‌زاده (دانشیار، دانشگاه شهید بهشتی)
دکتر محمدرضا پاسبان (دانشیار، دانشگاه علامه طباطبایی)
دکتر منصور جباری (دانشیار، دانشگاه علامه طباطبایی)
دکتر لعیا جنیدی (دانشیار، دانشگاه تهران)
دکتر سعید حبیبا (دانشیار، دانشگاه تهران)
دکتر محمدجعفر حبیب‌زاده (استاد، دانشگاه تربیت مدرس)
دکتر علی خالقی (استادیار، دانشگاه تهران)
دکتر سیّد قاسم زمانی (استادیار، دانشگاه علامه طباطبایی)
دکتر حسن سواری (استادیار، دانشگاه بوعلی)
دکتر سیّد جمال سیفی (دانشیار، دانشگاه شهید بهشتی)
دکتر حسین سیمایی صراف (استادیار، دانشگاه قم)
دکتر آرامش شهبازی (پژوهشگر، مرکز امور حقوقی بین‌المللی)
دکتر سیّد حسین صفایی (استاد، دانشگاه تهران)
دکتر محمدرضا ضیایی بیگدلی (استاد، دانشگاه علامه طباطبایی)
دکتر محمد عیسائی تفرشی (استاد، دانشگاه تربیت مدرس)
دکتر حسین غلامی (دانشیار، دانشگاه علامه طباطبایی)
دکتر سیّدمحمّد قاری‌سیّدفاطمی (دانشیار، دانشگاه شهید بهشتی)
دکتر سیّد مرتضی قاسم‌زاده (استاد، دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری)
دکتر کورُش کاویانی باغبادرانی (دانشیار، دانشگاه علامه طباطبایی)
دکتر عباسعلی کدخدایی (دانشیار، دانشگاه تهران)
دکتر ایرج گلدوزیان (استاد، دانشگاه تهران)
دکتر حسنعلی مؤذن‌زادگان (دانشیار، دانشگاه علامه طباطبایی)
آیت‌الله دکتر سیّد مصطفی محقق داماد (استاد، دانشگاه شهید بهشتی)
دکتر قاسم محمدی (استادیار، دانشگاه شهید بهشتی)
دکتر جمشید ممتاز (استاد، دانشگاه تهران)
آیت‌الله سیّد محمد موسوی بجنوردی (استاد، دانشگاه خوارزمی)
دکتر حسین میرمحمدصادقی (دانشیار، دانشگاه شهید بهشتی)
دکتر علی‌حسین نجفی ابرندآبادی (استاد، دانشگاه شهید بهشتی)