درباره ما

 

مؤسسه مطالعات و پژوهشهاي حقوقي شهر دانش يك مؤسسه غير دولتي است که در سال ۱۳۷۳ با همت و تلاش آقای دکتر وحید اشتیاق تأسیس گردید و فعاليت رسمي خود را از سال ۱۳۷۷ آغاز كرد.

هدف از تأسیس این مؤسسه، پژوهش در معارف، فنون و دانش حقوق و مطالعه تجارب حقوقي ايران و ساير كشورها و ديگر نظام‌هاي حقوقي و تعاليم شريعت اسلام در جهت ترقي و توسعه نظام حقوقي كشور تعیین گردیده است.

ما باور داريم كه آن دسته از نظام‌هاي حقوقي كه به تحقيق و پژوهش بها مي‌دهند و از دستاوردهاي آن در امر قانونگذاري و قضا بهره مي‌جويند هم از ثبات و استواري مناسبي برخوردارند و هم در تنظيم و قانونمندي روابط اجتماعي و گسترش عدالت موفق عمل مي‌كنند. انطباق مستمر قانون با نيازهاي در حال تحول جامعه، شفافيت قوانین و مقررات و سادگي اجراي آنها و اطمينان از عادلانه بودن نتايج اجراي قوانین و مقررات اهدافي هستند كه مطالعات و تحقيقات گسترده‌اي را مي‌طلبند.

در هر جامعه‌اي كه ضرورت اتكاء به پژوهش در امر تقنين و قضا و نظامات اجرایی درك شده و روی آن سرمایه‌گذاری شود، نظام حقوقي آن جامعه در نيل به اهداف خويش موفق‌تر خواهد بود و متقابلاً اهمال در اين امر نتايج تلخي به دنبال دارد و فرصت‌های رسیدن به یک زندگی سعادتمند را از مردم سلب می‌کند. از طرف دیگر نشر اطلاعات حقوقی و ارتقای دانش حقوق و توسعه فرهنگ قانونمداری در جامعه و افزایش مطالبات مردمی در اعمال حقوق خود و گسترش عدالت است که زمینه موفقیت نظام حقوقی کشور را فراهم می‌کند. علاوه بر اینها بهره‌مندی از ظرفیت‌های حقوق بین‌الملل برای توسعه حقوق ملی و مشارکت در همکاری‌های بین‌المللی برای توسعه این رشته از حقوق با نگاه ملی به صلح و عدالت، از رسالت‌های امروز رشته حقوق و حقوقدانان متعهد برای دستیابی به صلح و عدالت در سطح جهان است. دغدغه خاطر اين امور از اهم انگيزه‌هاي تأسيس اين مؤسسه بوده است.

این مؤسسه به موجب اساسنامه خود به فعاليتهاي ذيل اقدام مي‌نمايد: تأسيس و اداره پژوهشكده حقوق؛ اجراي طرح‌هاي تحقيقاتي حقوقي بر حسب سياست‌هاي مؤسسه و يا سفارش‌هاي پذيرفته شده از مؤسسات ديگر؛ شناسايي و جلب همكاري دانشمندان، محققان، اساتيد و مترجمان و صاحبنظران در رشته‌هاي مختلف حقوقی؛ تأسيس و اداره كتابخانه تخصصي و تحقيقاتي و پايگاه اطلاع‌رساني تخصصي؛ تشكيل انجمن‌ها، كنفرانس‌ها و سمينارها در موضوعات مختلف حقوقي و ايجاد محافلي براي تبادل نظريات علمي و انديشه‌ها و نقد و بررسي قوانين و مقررات جاري و شيوه‌هاي اصلاح آنها؛ انتشار نشريات تخصصي و كتب علمي؛ تربيت محققان و پژوهشگران و برگزاري دوره‌هاي آموزشي؛ برقراري ارتباط با مراكز علمي و فرهنگي داخل و خارج از كشور به منظور همكاريهاي علمي و تبادل آثار و نشريات علمي و فرهنگي.

 

پژوهشکده حقوق:

در اجرای بندهای فوق از اساسنامه، اين مؤسسه در سال ۱۳۷۷موفق به تأسيس سه گروه پژوهشي متشکل از پژوهشگران برجسته کشور در رشته‌های حقوق در قالب پژوهشكده حقوق گرديد و اعتبار اين پژوهشكده در سال ۱۳۸۳ به تأييد قطعی شوراي گسترش آموزش عالی وزارت علوم, تحقیقات و فنآوری رسيد.

 

انتشارات کتاب:

مؤسسه در سال ۱۳۷۸ فعالیت خود در زمینه انتشار كتاب را با رویکرد پژوهشی آغاز نمود و امروز يكي از مهمترین ناشران كتب تخصصي حقوقي در کشور است. بسیاری از کتب منتشره، در پی تحقیقات انجام شده در مؤسسه یا ترجمه عناوین برگزیده‌ای که نیاز به آنها در ادبیات حقوقی کشور ضروری تشخیص داده شده است، به زیور طبع آراسته گردیده‌اند. تعدادی از کتب منتشره مؤسسه، به عنوان منبع درسی در دانشگاه‌های مختلف تدریس می‌شوند که به دفعات چاپ شده و بعضاً تا چاپ ۴۲ پیش رفته‌اند.

پژوهشکده حقوقی شهر دانش، به عنوان تنها پژوهشکده حقوقی بخش خصوصی در ایران، مسئولیت خود را در نقد قوانین و مقررات کشور مورد توجه قرار داده و آثاری را نیز در این زمینه منتشر کرده است. همچنین، شناسایی نقاط ضعف در منابع و ادبیات حقوقی کشور، همواره  مورد توجه واحد انتشارات پژوهشکده قرار داشته است و در بسیاری از حوزه‌های جدید حقوق، نخستین آثار، توسط مؤسسه منتشر گردیده است.  نگاهی به عناوین کتب منتشره مؤسسه، حکایت از نوع نگاه و سیاست انتشاراتی پژوهشکده دارد.

 

مجلات تخصصی:

مجله پژوهشهاي حقوقي كه انتشار آن در سال ۱۳۸۱ به صورت دو فصلنامه آغاز گرديد. این مجله در ۱۳۸۴ به استناد نامۀ شمارۀ ۳/۲۹۱۰/۵۸۸ مورخ ۱۳۸۴/۵/۱۱ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ در جلسۀ مورخ ۱۳۸۴/۵/۱ کمیسیون نشریات علمی کشور، واجد اعتبار علمی ـ ترویجی شد و با توجه به استقبال پژوهشگران و افزایش تعداد مقالات، از بهار ۱۳۹۷ و شماره ۳۳ به فصلنامه تبدیل گردید . مجله پژوهشهای حقوق جزا و جرم‌شناسی نشریه دیگر مؤسسه است که از سال ۱۳۹۲ به استناد نامۀ شمارۀ ۳/۱۸/۵۲۳۸۹ مورخ ۱۳۹۲/۴/۱۶ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ در جلسۀ مورخ ۱۳۹۲/۴/۵ کمیسیون نشریات علمی کشور به صورت دو فصلنامه، دارای اعتبار علمی ـ پژوهشی شده است. همچنین انتشار مجله پژوهشهای حقوق خصوصی نیز از سال ۱۳۹۲ آغاز گردیده است که امیدواریم به زودی موفق به دریافت درجه علمی پژوهشی گردد.

 

کتابخانه تخصصی حضوری:

کتابخانه تخصصی مؤسسه یکی از مهمترین منابع تخصصی حقوقی کشور برای پژوهشگران به شمار می‌رود که مورد مراجعه بسیاری از حقوقدانان در سال‌های اخیر و مکانی برای به ثمر رساندن تعداد زیادی از طرح‌های پژوهشی حقوقی کشور در سالهای اخیر بوده است. همچنین کتابخانه آنلاین موسسه امکان جدیدی برای ارائه تمام متن منابع حقوقی فارسی و لاتین برای اعضای کتابخانه است که در پی چند سال تلاش به ثمر رسیده و تکمیل آن در دست اجراست.

 

کتابخانه تخصصی آنلاین:

کتابخانه تخصصی حقوقی شهر دانش با هدف توسعه خدمات خود  و ایجاد بسترهای مناسب برای تسهیل انجام پژوهشهای حقوقی با بهره گیری از فنآوری های روز اقدام به سرمایه گذاری و راه اندازی کتابخانه تخصصی آنلاین نمود. در این کتابخانه اعضا می‌توانند فارغ از محدویت مکانی و زمانی از طریق اینترنت از منابع کتابخانه با دسترسی به متن کامل آثار استفاده کنند اما امکان دانلود یا چاپ متن مقالات فارسی را ندارند ولی می‌توانند کتب، مقالات و پایان‌نامه‌های لاتین را دانلود نمایند. در این کتابخانه تعداد زیادی از مقالات فارسی و مقالات و کتابهای انگلیسی  تخصصی رشته حقوق گردآوری و سازماندهی شده است و تعداد آنها مستمراً در حال افزایش است.

 

کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی حقوق:

واحد آموزش پژوهشکده به منظور خدمت به جامعه حقوقی کشور در راستای اعتلای علم و فرهنگ ایران اسلامی در آذر ماه ۱۳۹۲ فعالیت خود را آغاز نمود. این واحد در مدت کوتاه فعالیت خود نسبت به برگزاری دوره‌های کوتاه مدت و کارگاه‌های متعددی اقدام نموده است و در تمامی دوره‌ها سعی بر این بوده که از اساتید و وکلای برجسته و پژوهشگران صاحب نظر کشور به عنوان مدرس بهره گرفته شود. هدف از برگزاری این دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی بهره گرفتن از تجربیات گرانقدر اساتید و وکلای صاحب نام و معتبر در عرصه علم حقوق به منظور بالا بردن مهارت علمی وکلای جوان و کارآموزان وکالت و همچنین مدیران و مشاوران حقوقی مجموعه‌های دولتی و خصوصی و مهم‌تر از همه تربیت پژوهشگران رشته‌های حقوقی بوده است.

 

فیلم کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی برگزار شده:

با توجه به تقاضای فراوان دانش‌پژوهان ساکن خارج از شهر تهران و بعد مسافت که شرکت در این دوره‌ها را برای آنها با مشکل مواجه می‌سازد واحد آموزش فیلم‌های کارگاه‌های برگزار شده را  به صورت بسته‌های آموزشی تهیه و در سطح کشور منتشر کرده است.

 

فروشگاه آنلاین:

در کنار انتشارات پژوهشکده حقوقی شهر دانش، هم اینک فروشگاه آنلاین شهر دانش آثار منتشره خود را در دامنه مستقلی از پورتال پژوهشکده به نشانی shahredanesh.com راه اندازی شده است و محصولات کاغذی و دیجیتال خود را به جامعه حقوقی ایران در سراسر کشور عرضه می‌کند که منافع آن تماماً  به منظور تقویت بنیه پژوهشکده حقوق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توسعه فعاليت‌هاي مؤسسه از تاريخ تأسيس تاكنون به دليل محدوديت‌هاي مالي در يك روند تدريجي و صبورانه اما در عوض توأم با گام‌هاي استوار صورت پذيرفته است. و حمایت علاقمندان و حاميان بسیاري را از بين نخبگان و شايستگان کشور به خود جلب کرده است که همواره مشوق مدیران موسسه در طی دشواری‌های مسیر توسعه موسسه بوده اند. حمایت نخبگان جامعه حقوقی کشور به طرق مختلف این مؤسسه را بهره‌مند ساخته است؛ همانند همکاری در طرحهای پژوهشی، همکاری در هیأت تحریریه نشریات مؤسسه، همکاری در گزینش و انتشار و تولید کتب مناسب برای انتشار، شرکت در جلسات هم‌اندیشی، تشویق دانشجویان به همکاری با مؤسسه و یا استفاده از محصولات مؤسسه و نظایر آنها. در بسیاری از موارد نیز حقوقدانان و اساتید بدون آنکه حتی ما مطلع باشیم با معرفی مؤسسه و محصولات آن ما را بدون آنکه مطلع شویم مشمول لطف خویش قرار داده‌اند. ما از حمایت بیشتر حقوقدانان کشور استقبال می‌کنیم و تقاضا داریم که ما را از عنایات خود مطلع کنند. همچنین دربهای مؤسسه برای استقبال از حقوقدانان، اساتید، پژوهشگران و صاحبنطران حقوق که با تعهد خود به سعادت مردم کشور قصد هر نوع حمایت و همکاری داوطلبانه داشته باشند هموار گشوده است.

 

 

اعضاي هيئت مديره:

دكتر وحيد اشتياق (رئيس هيئت مديره )

دكتر سيّد قاسم زمانی  (نایب رئیس هيئت مديره)

زهرا شیبانی (عضو هیئت مدیره)

مدیرعامل:

دکتر وحید اشتیاق

مدیر اجرائی:

زهرا شیبانی

 

مسئول دفتر مدیرعامل:

حسین مولوی

 

دپارتمان نشریات تخصصی:

دكتر وحيد اشتياق، بنیانگذار و مدير مسؤول نشریات تخصصی مؤسسه

دكتر محمد آشوری، سردبیر مجله پژوهشهای حقوق جزا و جرم‌شناسی

دکتر نجاد علی الماسی، سردبیر مجله پژوهشهای حقوق خصوصی

دکتر سيّد قاسم زماني، سردبیر مجله پژوهشهای حقوقی

مریم گل محمدی (کارشناس)

سمیرا نعمتی (ویراستار – صفحه‌بند)

دپارتمان انتشارات:

زهرا شیبانی (مدیر انتشارات)

سودابه رسولی (کارشناس اداری – صفحه‌بند – ویراستار)

سمیرا نعمتی (ویراستار – صفحه‌بند)

زهرا کریمی (طراح)

مهندس پوریا فرخ‌پور (کارشناس تدوین فیلم)

دپارتمان پژوهش:

نعیمه درویشی (کارشناس)

لیلا بلالی (کارشناس)

دپارتمان فروش:

علی یزدانی (کارشناس فروش در پژوهشکده حقوق)

صابر توکلی (کارشناس فروش در کتابفروشی فرهنگ و دانش نماینده رسمی مؤسسه)

واحد روابط عمومی:

سودابه رسولی (کارشناس)

كتابخانه‌های تخصصی و آنلاین:

طناز زمردپوش (کارشناس)

دپارتمان آموزش:

دکتر راضیه صابری

طیبه حقیقی (کارشناس)

مرجان محمودی نیا (کارشناس)

مهندس پوریا فرخ‌پور (کارشناس تدوین فیلم)

دپارتمان انفورماتیک:

مهندس مینا محمدی (کارشناس)

مهندس محمدرضا ادوبادی (مشاور نرم‌افزار)

مهندس یاسر نصری (مشاور شبکه و سخت‌افزار)

دپارتمان اداری و مالی:

شهاب رحیمی (مسئول)

محمدامین فتاحی (کارشناس)

جمشید علی‌ویسی (پذیرش)

رضا ریزنده (پیک)

 

حقوقدانان برجسته و همكاران پژوهشي مؤسسه را شبکه وسیعی از دانش‌آموختگان حقوق تشکیل می‌دهند. برخی از همکاران فعّال‌تر به همراه اعضای هیأت تحریریه و گروه مشاوران نشریات مؤسسه به ترتیب حروف الفبا عبارتند از :

دکتر محمد آشوری (استاد، دانشگاه تهران)
دکتر بهروز اخلاقی (دانشیار، دانشگاه تهران)
دکتر محمدعلی اردبیلی (استاد، دانشگاه شهید بهشتی)
دکتر علی اسلامی‌پناه (استادیار، دانشگاه تهران)
دکتر وحید اشتیاق (دانشیار، پژوهشکده حقوقی شهر دانش)
دکتر گودرز افتخار جهرمی (استاد، دانشگاه شهید بهشتی)
دکتر نجادعلی الماسی (استاد، دانشگاه تهران)
آیت‌الله محمد امامی کاشانی (استاد، دانشگاه شهید مطهری)
دکتر فرهاد ایران‌پور (دانشیار، دانشگاه تهران)
دکتر محمود باقری (دانشیار، دانشگاه تهران)
دکتر محمدعلی‌ بهمئی (استادیار، دانشگاه‌ شهید بهشتی‌)
دکتر ابراهیم بیگ‌زاده (دانشیار، دانشگاه شهید بهشتی)
دکتر محمدرضا پاسبان (دانشیار، دانشگاه علامه طباطبایی)
دکتر منصور جباری (دانشیار، دانشگاه علامه طباطبایی)
دکتر لعیا جنیدی (دانشیار، دانشگاه تهران)
دکتر سعید حبیبا (دانشیار، دانشگاه تهران)
دکتر محمدجعفر حبیب‌زاده (استاد، دانشگاه تربیت مدرس)
دکتر علی خالقی (استادیار، دانشگاه تهران)
دکتر سیّد قاسم زمانی (استادیار، دانشگاه علامه طباطبایی)
دکتر حسن سواری (استادیار، دانشگاه بوعلی)
دکتر سیّد جمال سیفی (دانشیار، دانشگاه شهید بهشتی)
دکتر حسین سیمایی صراف (استادیار، دانشگاه قم)
دکتر آرامش شهبازی (پژوهشگر، مرکز امور حقوقی بین‌المللی)
دکتر سیّد حسین صفایی (استاد، دانشگاه تهران)
دکتر محمدرضا ضیایی بیگدلی (استاد، دانشگاه علامه طباطبایی)
دکتر محمد عیسائی تفرشی (استاد، دانشگاه تربیت مدرس)
دکتر حسین غلامی (دانشیار، دانشگاه علامه طباطبایی)
دکتر سیّدمحمّد قاری‌سیّدفاطمی (دانشیار، دانشگاه شهید بهشتی)
دکتر سیّد مرتضی قاسم‌زاده (استاد، دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری)
دکتر کورُش کاویانی باغبادرانی (دانشیار، دانشگاه علامه طباطبایی)
دکتر عباسعلی کدخدایی (دانشیار، دانشگاه تهران)
دکتر ایرج گلدوزیان (استاد، دانشگاه تهران)
دکتر حسنعلی مؤذن‌زادگان (دانشیار، دانشگاه علامه طباطبایی)
آیت‌الله دکتر سیّد مصطفی محقق داماد (استاد، دانشگاه شهید بهشتی)
دکتر قاسم محمدی (استادیار، دانشگاه شهید بهشتی)
دکتر جمشید ممتاز (استاد، دانشگاه تهران)
آیت‌الله سیّد محمد موسوی بجنوردی (استاد، دانشگاه خوارزمی)
دکتر حسین میرمحمدصادقی (دانشیار، دانشگاه شهید بهشتی)
دکتر علی‌حسین نجفی ابرندآبادی (استاد، دانشگاه شهید بهشتی)