مصوبات شوراها دهه سوم اسفند 1400

Instagram
Telegram
WhatsApp
LinkedIn

مصوبات شوراها

منتشره از تاریخ

1400/12/21 لغایت 1400/12/29

در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران

الف) شوراي عالي انقلاب فرهنگی

مصوبه انتخاب اعضاي حقيقي شوراي فرهنگ عمومي

مصوبه انتخاب اعضاي هيأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب‌هاي کودکان و نوجوانان

ب) شوراي عالي شهرسازی و معماری

مصوبه شورای‌عالی شهرسازي و معماري ايران در خصوص طرح توسعه و عمران (جامع) شهر ياسوج
مصوبه شورای‌عالی شهرسازي و معماري ايران در خصوص طرح جامع منطقه نمونه گردشگري شيدا چهارمحال و بختياري
مصوبه شورای‌عالی شهرسازي و معماري ايران پيرامون تعيين بستر و حريم قانوني دريا در شهر بندرعباس
مصوبه شورای‌عالی شهرسازي و معماري ايران در خصوص مغايرت اساسي طرح تفصيلي با طرح جامع شهر اردکان
مصوبه شورای‌عالی شهرسازي و معماري ايران پيرامون مغايرت‌هاي اساسي طرح تفصيلي با طرح جامع شهر ايلام
مصوبه شورای‌عالی شهرسازي و معماري ايران پيرامون افزايش طبقات پروژه هزار واحدی اقدام ملي مغايرت اساسي شاهين‌شهر

الف) شوراي عالي انقلاب فرهنگی

مصوبه انتخاب اعضاي حقيقي شوراي فرهنگ عمومي

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22430 – 25/12/1400

(مصوب جلسه ۸۵۲ مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی)

شماره 1400/16276/ش ـ ۱۴۰۰/۱۰/۲۲

شورای فرهنگ عمومی

مصوبه «انتخاب اعضای حقیقی شورای فرهنگ عمومی» که بنا به پیشنهاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و در جلسه ۸۵۲ مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، به شرح ذیل برای اجرا ابلاغ می‌شود:

به استناد بند ۲۱ ماده ۳ آیین‌نامه شورای فرهنگ عمومی آقایان عماد افروغ و وحید جلیلی و خانم الهام اکبری به موجب تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی، به عنوان «شخصیت معتبر فرهنگی و هنری» برای عضویت در شورای فرهنگ عمومی، انتخاب می‌شوند.»

رییس جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ـ سیدابراهیم رئیسی

مصوبه انتخاب اعضاي هيأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب‌هاي کودکان و نوجوانان

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22432-28/12/1400

(مصوب جلسه ۸۵۶ مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۹ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی)

شماره  1400/20094 /دش ـ ۱۴۰۰/۱۲/۲۴

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مصوبه «انتخاب اعضای هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب‌های کودکان و نوجوانان» که بنا به پیشنهاد مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در جلسه ۸۵۶ مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۹ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، به شرح ذیل برای اجرا ابلاغ می‌گردد:

«به موجب ماده ۶ مصوبه اصلاحی اهداف، سیاست‌ها و ضوابط نشر کتاب (مصوب جلسه ۶۶۰ مورخ ۱۳۸۹/۱/۲۴ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی) آقایان محسن پرویز، محمدحسین صلواتیان، جواد محقق، محمد سرشار، مظفر سالاری، محسن چینی‌‌فروشان و مهدی کاموس به عنوان اعضای هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب‌های کودکان و نوجوانان، انتخاب می‌گردند.»

رییس‌جمهور و رییس شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ـ سیدابراهیم رئیسی

 

ب) شوراي عالي شهرسازی و معماری

مصوبه شورای‌عالی شهرسازي و معماري ايران در خصوص طرح توسعه و عمران (جامع) شهر ياسوج

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22432-28/12/1400

شماره 181545/300-۱۴۰۰/۱۲/۲۴

استاندار محترم و رییس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد

سرپرست محترم معاونت حمل‌ونقل

مدیرکل محترم دفتر نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۴ طرح جامع شهر یاسوج مصوب مورخ ۱۳۹۹/۸/۱۷ شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد، را با عنایت به صورت‌جلسه مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۶ کمیته فنی شماره یک مورد بررسی و ضمن تصویب مقرر نمود اسناد طرح جامع با اعمال اصلاحات به شرح زیر توسط دبیر شورای‌عالی ابلاغ گردد:

 

کلیات:

۱ ـ ضمن تأکید بر لزوم اتخاذ سیاست‌های پیشگیرانه در جهت توقف روند مهاجرت از شهرستان‌های استان به اطراف یاسوج رویکرد فعلی اتخاذشده توسط شورای برنامه‌ریزی توسعه استان و وزارت کشور (موضوع نامه شماره ۱۹۵۱۵۵ مورخ ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ وزیر محترم کشور به هیأت محترم دولت) را در الحاق نقاط شهری و روستایی واقع در پیرامون خط محدوده به عنوان تنها ظرفیت قانونی موجود در نظام حکمروایی کشور برای مدیریت و نظارت بر نقاط جمعیتی پیرامون شهر مورد تائید قرار گرفت. لذا مطابق با مصوبه مرجع استانی با الحاق نقاط شهری و روستایی به شرح زیر موافقت می‌گردد: بدیهی است هرگونه اقدام در خصوص ابلاغ اسناد و مدارک طرح جامع و الحاق این نقاط موکول به طی مراحل قانونی حذف کد تقسیمات سیاسی آن‌ها و اخذ مصوبه کمیسیون سیاسی دفاعی و هیأت‌وزیران است.

نقطه شهری مادوان و نقاط روستایی مادوان سفلی، مهریان و بلهزار در شمال شهر

نقاط روستایی نجف‌آباد، اکبرآباد، سروک، تل خسرو و سرابتاوه و نقطه تقسیماتی موسوم به پادگان قدس (شهرک ولایت) در جنوب

۲ ـ با عنایت به وجود بعضی رویه‌های کاملاً مغایر با قانون در سنوات گذشته مرتبط با وضع مصوبات توسط مراجع استانی خارج از اختیارات آن‌ها (ازجمله الحاق محدوده‌ای بالغ بر ۲۷۰ هکتار از اراضی روستای شرف‌آباد و تعاونی‌های مسکن را در شمال غربی و غرب، به محدوده شهر بدون طی فرآیند قانونی لازم) بر اتخاذ تدابیر مؤثر و ویژه توسط استاندار محترم و اداره کل راه و شهرسازی استان به عنوان دبیرخانه کمیسیون‌های استانی در برخورد با متخلفان تأکید می‌گردد. دبیرخانه شورای‌عالی (دفتر نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران) موظف است به صورت ویژه مصوبات مراجع استانی را در چهارچوب تکالیف قانونی مربوطه مورد پایش قرار داده و حسب نیاز گزارش اقدامات را جهت اتخاذ تصمیم به شورای‌عالی شهرسازی ایران منعکس نماید.

 

سقف جمعیت و افق طرح

۳ ـ جهت افزایش تحقق‌پذیری طرح در حوزه مطالعات جمعیتی، افق طرح با حفظ سقف جمعیتی ۳۵۰ هزار نفر به سال ۱۴۱۵ افزایش یابد.

۲۰ ـ عرصه‌های زراعی و باغی شرق روستای اکبرآباد (حدفاصل خط محدوده و اراضی جنگلی) تحت پهنه کشاورزی تثبیت شود.

۲۱ ـ صرفاً کاربری‌های بزرگ مقیاس موجود که با طی فرآیند قانونی لازم مصوب شده‌اند، با کنترل اداره کل راه و شهرسازی استان در سند پهنه‌بندی لحاظ شود.

۲۲ ـ عوارض خطی شامل معابر ارتباطی و حرایم مربوطه، خطوط انتقال آب و نیرو و انرژی، رودخانه‌ها و انهار و مسیل‌ها و حرایم مربوطه، حریم گسل و حریم فرودگاه و ضوابط حاکم بر آن‌ها در اسناد پهنه‌بندی حریم درج شود.

۲۳ ـ نقشه عرصه‌های در معرض خطر سیلاب بر اساس مطالعات طرح به عنوان سند پشتیبان ارائه شود.

اصلاحات به شرح زیر در سند پهنه‌بندی تراکمی و ضوابط و مقررات احداث بنای طرح جامع اعمال شود:

۲۴ ـ پهنه‌بندی تراکمی و ضوابط احداث بنا توسط اداره کل راه و شهرسازی استان و با هماهنگی شهرداری و استانداری به نحوی اصلاح شود که حتی‌الامکان احداث بنا در هیچ پلاکی کمتر از سقف تعیین‌شده در طرح‌های تفصیلی و هادی مصوب و ملاک عمل نباشد.

۲۵ ـ ضمن تعیین محورهای با عملکرد شهری و منطقه‌ای در سند تراکم ساختمانی ضوابط احداث بنا و اختلاط کاربری در آن‌ها ارائه شود.

پدافند غیرعامل

۲۷ ـ مطالعات پدافند غیرعامل در حریم و محدوده شهر، مطابق با محورهای ۲۲ گانه مذکور در مصوبه شورای‌عالی تکمیل شود.

۲۸ ـ با عنایت به مجاورت انبارهای نفت با بافت مسکونی شهر و ضمن تأکید بر جابجایی آن‌ها، طرح پاسخ به شرایط اضطراری توسط اداره کل پدافند غیرعامل استانداری تهیه و به مراجع ذی‌ربط ابلاغ شود.

مراتب جهت استحضار و صدور دستور انعکاس و اقدام اعلام می‌شود. خواهشمند است دستور فرمائید در اجرای ماده ۴۲ آیین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرح‌های توسعه و عمران مدارک طرح با لحاظ موارد فوق در اسرع وقت جهت ابلاغ به دبیرخانه شورای‌عالی ارسال گردد.

معاون شهرسازی و معماری و دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران ـ فرزانه صادق‌مالواجرد

 

مصوبه شورای‌عالی شهرسازي و معماري ايران در خصوص طرح جامع منطقه نمونه گردشگري شيدا چهارمحال و بختياري

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22432-28/12/1400

شماره 181547/300-۱۴۰۰/۱۲/۲۴

استاندار محترم و رییس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان چهارمحال و بختیاری

معاون محترم وزیر و مدیرعامل شرکت مادرتخصصی مدیریت منابع آب ایران

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۸ خود، طرح جامع منطقه نمونه گردشگری شیدا مصوب مورخ ۱۳۸۴/۱۲/۴ هیات‌محترم وزیران و جلسه مورخ ۱۳۹۱/۲۱/۲۷ شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان چهارمحال و بختیاری را با توجه به صورت‌جلسه مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۹ کمیته فنی شماره یک مورد بررسی قرار داد و طرح مذکور را با تأکید بر تحقق موارد زیر تصویب نمود:

الف: با عنایت به کفایت عرصه و مستحدثات منطقه نمونه گردشگری شیدا، از نظر شورای‌عالی تمامی نیازهای مربوط به گردشگری متمرکز در تمام شقوق آن در قالب منطقه نمونه قابل تحقق است و با عنایت به محدودیت‌های مربوط به توان اکولوژیک منطقه، احداث هرگونه مجتمع گردشگری جدید در عرصه‌های جنوبی دریاچه سد زاینده‌رود، صرفاً با اخذ مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران مجاز خواهد بود. اداره کل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری موظف است مراتب تخلف از این بند را حسب مورد به دبیرخانه شورای‌عالی منعکس نماید.

ب: بنا به تأیید نماینده محترم وزارت نیرو، میزان آب تخصیص‌یافته به طرح‌های گردشگری این منطقه (به میزان ۱/۲ میلیون مترمکعب در سال از محل خط انتقال بن ـ بروجن) هیچ تناسبی با نیاز طرح نداشته و با توجه به شرایط عمومی کشور در وضعیت تنش آبی، لازمست در اسرع وقت مورد تجدیدنظر قرار گیرد.

ج: مقرر می‌گردد اسناد طرح جامع منطقه نمونه با اعمال اصلاحات به شرح زیر توسط دبیر شورای‌عالی ابلاغ گردد:

۱ ـ حداکثر سطح اشغال کل ابنیه سایت (اعم از فضاهای اقامتی و خدماتی) به میزان 7/68 درصد از کل سایت و حداکثر زیربنای احداثی ۱۵۸ هزار مترمربع مورد تأیید است. (با تراکم ساختمانی کل ۱۶ درصد)

۲ ـ با توجه به پیش‌بینی احداث قریب به ۱۰۵ هزار مترمربع زیربنا برای فضاهای اقامتی مقرر می‌شود سهم واحدهای اقامتی متمرکز (هتل و مهمانسرا) از طریق کاهش سهم واحدهای اقامت مستقل (خودپذیرا) به حداقل ۳۰ درصد افزایش یابد.

۳ ـ استفاده از مصالح طبیعی و بومی در احداث ابنیه مورد تأکید است.

۴ ـ با توجه به سهم نسبتاً زیاد سطح معابر «سواره» طرح، مقرر می‌شود سطح معابر سواره با هدف حداکثر انطباق با زمینه‌ی طبیعی طرح و استفاده از سایر گزینه‌های ممکن نظیر مسیر دوچرخه و یا پیاده، از ۳۰ به ۲۰ درصد تقلیل یابد. بدیهی است با عنایت به کارکرد منطقه تأمین دسترسی سواره برای همه واحدهای اقامتی مستقل مدنظر نبوده و استفاده از پارکینگ‌های روباز عمومی در چند نقطه از سایت ارجح می‌باشد.

۵ ـ در انطباق با بافت و توپوگرافی منطقه و کوهستان و عدم اخلال در دید و منظر و خط آسمان زمینه طرح حداکثر ارتفاع مستحدثات طرح به ۳ طبقه کاهش یابد.

۶ ـ طرح و نقشه تأسیسات جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب و دفع پسماند مطابق ضوابط سازمان حفاظت محیط‌زیست تهیه و اجرا گردد. بدیهی است صدور هرگونه پروانه بهره‌برداری منوط به رعایت تمامی الزامات زیست‌محیطی و تأییدیه سازمان مربوطه می‌باشد.

۷ ـ با عنایت به موقعیت منطقه در فرادست سد تأمین‌کننده آب شرب کلان‌شهر اصفهان و سایر شهرهای منطقه، مقرر می‌شود تأیید نهایی اداره کل پدافند غیرعامل استان اخذ گردد.

۸ ـ به جهت افزایش تحقق‌پذیری طرح و اطمینان از عدم انحراف آن، مقرر می‌شود با اعمال اصلاحات لازم، طرح جامع در دو فاز طراحی و اجرا شود. تبعاً هرگونه اقدام و عملیات اجرایی برای فاز دوم طرح، تا قبل از تکمیل و بهره‌برداری فاز اول و تأیید اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان امکان‌پذیر نخواهد بود. بدیهی است به منظور تحقق این امر، اعمال برخی اصلاحات جزئی در ساختار شـبکه معابر و نظام توزیع کاربری‌های طرح جامع ضروری خواهد بود، به نحوی که امکان اجرا فاز اول به صورت مستقل از فاز بعدی فراهم باشد. تأکید می‌گردد عرصه و اعیان منطقه نمونه به هیچ‌وجه قابل تفکیک نخواهد بود و فضاهای اقامتی آن به عنوان تأسیسات گردشگری عمومی مختص به اقامت موقت گردشگران خواهد داشت.

دستور فرمائید در اجرای ماده ۴۲ آیین‌نامه نحوه بررسی و تصوب طرح‌های توسعه و عمران اسناد و مدارک طرح با اعمال اصلاحات به شرح فوق در اسرع وقت جهت طی فرآیند قانونی ابلاغ به دبیرخانه ارسال گردد.

معاون شهرسازی و معماری و دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران ـ فرزانه صادق‌مالواجرد

 

مصوبه شورای‌عالی شهرسازي و معماري ايران پيرامون تعيين بستر و حريم قانوني دريا در شهر بندرعباس

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22432-28/12/1400

شماره 181542/300-۱۴۰۰/۱۲/۲۴

استاندار محترم و رییس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان هرمزگان

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۴، موضوع «تعیین بستر و حریم قانونی دریا در شهر بندرعباس» را پیرو مباحث مطروحه در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۳/۱۰ خود مورد بررسی قرارداد و ضمن عنایت به صورت‌جلسه مورخ ۱۴۰۰/۶/۳۱ کمیته فنی شماره یک به شرح زیر اتخاذ تصمیم نمود:

الف ـ با عنایت به تصریح مذکور در نامه شماره 1400/1/29172 مورخ ۱۴۰۰/۹/۱۷ رییس محترم سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری حد بستر خلیج‌فارس و دریای عمان آخرین نقطه مد در سال ۱۳۵۴ و تبعا ۶۰ متر بعد از حریم دریاست. لذا با توجه به تصریحات قانونی مربوطه از نظر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران صرفاً گزینه منطبق بر تصاویر هوایی پیشروی آب در سال ۱۳۵۴ به عنوان حد بستر دریا مناط اعتبار است و شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان هرمزگان و شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران اختیار قانونی تغییر حد بستر دریا را نخواهند داشت.

ب ـ با عنایت به وقوع پلاک‌های متعلق به اشخاص در بستر و حریم، مقرر شد هیأتی متشکل از اعضای منتخب شورای‌عالی شامل دبیر شورای‌عالی، نماینده وزارت کشور، نماینده سازمان حفاظت محیط‌زیست با حضور رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ضمن بازدید از شهر و عرصه‌های متداخل با حریم و بستر دریا، با استفاده از ظرفیت‌های مقرر در قانون اراضی و مستحدث و ساحلی در خصوص تعیین تکلیف پلاک‌های واقع در بستر و حریم ۶۰ متر با حضور استاندار محترم هرمزگان تصمیم‌گیری نمایند.

بدیهی است در صورتی که تعیین پلاک‌های مذکور فراتر از اختیارات مصرح سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در قانون اراضی مستحدث و ساحلی باشد، اخذ مجوزات لازم از هیأت محترم وزیران توسط استاندار محترم هرمزگان در دستور کار قرار می‌گیرد.

مراتب جهت استحضار و صدور دستور انعکاس و اقدام اعلام می‌شود.

معاون شهرسازی و معماری و دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران ـ فرزانه صادق‌مالواجرد

 

مصوبه شورای‌عالی شهرسازي و معماري ايران در خصوص مغايرت اساسي طرح تفصيلي با طرح جامع شهر اردکان

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22432-28/12/1400

شماره 181537/300- ۱۴۰۰/۱۲/۲۴

استاندار محترم و رییس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان یزد

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۸، مصوبه مورخ ۱۴۰۰/۹/۱۳ شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان یزد موضوع الحاق ۱۲۰ هکتار اراضی به محدوده شهر اردکان در راستای قانون جهش تولید مسکن را با توجه به صورت‌جلسه مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۷ کمیته فنی شماره یک مورد بررسی قرار داد و ضمن موافقت با الحاق مقرر نمود طرح تفکیکی با رعایت چارچوب زیر پس از تأیید کمیسیون ماده ۵، جهت ابلاغ به دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی ارسال نمود:

۱ ـ با عنایت به اعلام‌نظر آب منطقه‌ای طی نامه شماره 30/1400/25020 مورخ ۱۴۰۰/۹/۲۴، مسیر و حریم قنات‌های متداخل با محدوده اراضی در طرح اعمال گردد.

۲ ـ تراکم ساختمانی متضمن تأمین حداقل ۵۰ واحد در هکتار در نظر گرفته شود.

۳ ـ سرانه‌های خدماتی مطابق با مصوبه «تدقیق تعاریف و مفاهیم کاربری‌های شهری و تعیین سرانه آن‌ها» مصوب ۱۳۸۹/۳/۱۰ شورای‌عالی تأمین گردد.

۴ ـ با توجه به وسعت قابل توجه اراضی، طرح در چهار بخش فازبندی شود و عملیات اجرایی از بخش‌های غربی و جنوبی زمین آغاز شود.

ضمناً با توجه به این‌که طرح تجدیدنظر جامع شهر اردکان در مرحله تصویب در مراجع استانی است و این اراضی در کنار ظرفیت‌های داخل شهر تکافوی نیازهای فعلی نهضت ملی مسکن را خواهد نمود، مقرر می‌گردد تا تصویب بازنگری طرح جامع، دبیرخانه شورای استان و شورای‌عالی شهرسازی و معماری از پذیرش و طرح موارد مرتبط با الحاقات موردی به محدوده شهر خودداری نمایند.

مراتب جهت استحضار و صدور دستور انعکاس و اقدام اعلام می‌شود. خواهشمند است دستور فرمائید در اجرای ماده ۴۲ آیین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرح‌های توسعه و عمران نقشه محدوده شهر با لحاظ اراضی الحاقی (بر اساس UTM) مورد تائید سازمان ملی (زمین و مسکن) در اسرع وقت جهت ابلاغ به دبیرخانه شورای‌عالی ارسال گردد.

معاون شهرسازی و معماری و دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران ـ فرزانه صادق‌مالواجرد

 

مصوبه شورای‌عالی شهرسازي و معماري ايران پيرامون مغايرت‌هاي اساسي طرح تفصيلي با طرح جامع شهر ايلام

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22432-28/12/1400

شماره 182785/300-۱۴۰۰/۵۱۲/۲۵

استاندار محترم و رییس شورای برنامه‌ریزی و توسعه ایلام

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۶ خود، مصوبه مورخ ۱۴۰۰/۷/۲۴ شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان ایلام با موضوع «مغایرت‌های اساسی طرح تفصیلی با طرح جامع شهر ایلام ـ موضوع الحاق اراضی دولتی به محدوده شهر ایلام جهت اختصاص به قانون جهش تولید» در ۳ موضع شامل: موضع شماره یک الحاق ۳۳ هکتار اراضی دولتی واقع در شمال کنارگذر شمالی شهر واقع در حریم به محدوده و تغییر کاربری ۵ هکتار اراضی واقع در محدوده از کاربری درمانی به مسکونی، موضع شماره ۲ الحاق ۱۵، ۷ هکتار اراضی دولتی واقع در مجاور بلوار خلیج‌فارس در حریم به محدوده شهر، موضع شماره ۳ الحاق منفصل ۹، ۵ هکتار اراضی دولتی واقع در مجاور بلوار خلیج‌فارس در حریم به محدوده شهر ایلام را مورد بررسی قرار داد و با توجه به صورت‌جلسه مورخ ۱۴۰۰/۹/۱۴ کمیته فنی شماره یک به شرح زیر اتخاذ تصمیم نمود:

۱ ـ در موضع شماره یک (الحاق ۳۳ هکتار اراضی واقع در حریم به محدوده و تغییر کاربری ۵ هکتار اراضی واقع در محدوده شهر از کاربری درمانی به مسکونی)

الف: با الحاق ۳۳ هکتار اراضی واقع در حریم در شمال کمربندی شمالی شهر با لحاظ موارد زیر موافقت می‌شود:

  • حذف عرصه‌های جنگل دست‌کاشت از محدوده الحاقی
  • حذف عرصه‌های تداخلی جزئی (حدود ۵۰۰ مترمربع) با محدود منطقه حفاظت‌شده مانشت و قلارنگ (بر اساس اعلام‌نظر کتبی سازمان حفاظت محیط‌زیست طی نامه‌های شماره 1400/300/46900 مورخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۲ و شماره 1400/400/46026 مورخ ۱۴۰۰/۱۲/۱۸ (هردو پیوست)
  • حفظ حریم و بستر مسیل‌ها و آبراهه‌های متداخل با عرصه الحاقی بنا بر اعلام‌نظر شرکت آب منطقه‌ای
  • با عنایت به شیب نسبتاً زیاد اراضی الحاقی تدابیر لازم در طراحی معماری جهت به حداقل رساندن خاک‌برداری و انطباق حداکثر فرم بلوک‌های مسکونی با توپوگرافی زمینه اتخاذ گردد.

ب: با تغییر کاربری ۵ هکتار از اراض دولتی داخل محدوده از کاربری درمانی به مسکونی طبق مصوبه مرجع استان موافقت می‌شود.

ج: طرح تفکیکی یکپارچه اراضی با تأکید بر تأمین سرانه‌های خدماتی (خصوصأ درمانی) در حد سرانه مصوبه طرح جامع شهر و تراکم ساختمانی متضمن ۷۰ واحد در هکتار تهیه و به تصویب کمیسیون ماده ۵ برسد.

۲ ـ موضع شماره ۲ الحاق ۷، ۱۵ هکتار اراضی دولتی

  • با الحاق ماده ۷، ۱۵ هکتار اراضی دولتی واقع در جنوب شهر مجاور بلوار خلیج‌فارس موافقت و مقرر گردید طرح تفکیکی اراضی با تأمین سرانه‌های خدماتی در مقیاس محله و با تراکم ساختمانی متضمن تأمین ۷۰ واحد در هکتار به تائید کمیسیون ماده ۵ برسد. همچنین تدبیر لازم جهت حفظ عملکرد مستحدثات موجود مربوط به موزه تنوع‌زیستی در طرح لحاظ شود.

۳ ـ موضع شماره ۳ الحاق ۹، ۵ هکتار اراضی دولتی به محدوده مصوبه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص الحاق ۹، ۵ هکتار اراضی دولتی به صورت منفصل در جنوب شهر متعاقب اخذ پاسخ استعلام صورت گرفته از سازمان هواپیمایی کشور، اعلام خواهد شد.

مراتب جهت استحضار و صدور دستور انعکاس و اقدام اعلام می‌شود.

معاون وزیر و دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران ـ فرزانه صادق مالواجرد

 

مصوبه شورای‌عالی شهرسازي و معماري ايران پيرامون افزايش طبقات پروژه هزار واحدی اقدام ملي مغايرت اساسي شاهين‌شهر

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22432-28/12/1400

شماره 182583/300-۱۴۰۰/۱۲/۲۵

استاندار محترم و رییس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اصفهان

شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۰ خود، موضوع کاهش سطح اشغال و افزایش تعداد طبقات پروژه طرح اقدام ملی مسکن شهر شاهین‌شهر در زمینی به مساحت ۴۸ هزار مترمربع، مصوب جلسات مورخ 13988/11/13 و ۱۳۹۹/۲/۶ کمیسیون ماده ۵ را پیرو گزارش دبیرخانه شورای‌عالی (دفتر نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران)، مورد بررسی قرار داده و تراکم پروژه فوق‌الذکر را بر اساس مصوبه مورخ ۱۳۹۹/۱۲/۶ کمیسیون ماده ۵ شهر شاهین‌شهر تصویب نمود.

معاون وزیر و دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران ـ فرزانه صادق مالواجرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیشتر بخوانید:

سایر مصوبات دهه دوم تیر ۱۴۰۲

سایر مصوبات منتشره از تاریخ 1402/04/11 لغایت 1402/04/20 در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران   دستورالعمل ساماندهی نظارت و…

مصوبات شوراها دهه دوم تیر ۱۴۰۲

مصوبات شوراها منتشره از تاریخ 1402/04/11 لغایت 1402/04/20 در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران الف ـ شورای‌عالی سازمان…

قوانین دهه دوم تیر ۱۴۰۲

قوانین منتشره از 1402/04/11 لغايت 1402/04/20 در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران     قانون موافقت‌نامه بین دولت جمهوری…

سایر مصوبات دهه اول تیر ۱۴۰۲

سایر مصوبات منتشره از تاریخ 1402/04/01 لغایت 1402/04/10 در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران     بخشنامه قوه‌قضائیه در…
keyboard_arrow_up