موافقتنامه لاهه در مورد ثبت بین‌‌المللی طرح­ های صنعتی در چین لازم ­الاجرا شد

Instagram
Telegram
WhatsApp
LinkedIn

موافقتنامه لاهه در مورد ثبت بین‌‌المللی طرح‌های صنعتی در چین لازم‌الاجرا شد

The Hague Agreement Concerning the International Registration of Industrial Designs Entered into Force in China

 

موافقتنامه لاهه ناظر به ثبت بین‌‌المللی طرح‌های صنعتی است. بر اساس این موافقتنامه، سیستمی بین‌‌المللی با عنوان «سیستم لاهه» ایجاد گردیده تا امکان ثبت بین‌‌المللی طرح‌های صنعتی را فراهم ‌نماید.

موافقتنامه لاهه این امکان را به متقاضیان می‌دهد که با ارائه یک اظهارنامه‌‌ ثبت به سازمان جهانی مالکیت فکری(WIPO)، طرح‌های صنعتی خود را با تشریفات کمتری در چند کشور به ثبت رسانده و از حمایت‌های گوناگونی بهره‌مند گردند.

در 5 فوریه 2022، دولت چین سند الحاق به موافقتنامه لاهه در مورد ثبت بین‌المللی طرح‌های صنعتی مصوب (1999) را به سازمان جهانی مالکیت فکری ارائه کرد و شصت و هشتمین طرف متعاهد و هفتاد و هفتمین عضو اتحادیه لاهه شد. این توافق‌نامه از 5 می 2022 در چین لازم الاجرا گردید.

از 5 می 2022، افراد غیر مقیم می‌توانند از طریق «سیستم لاهه» برای حمایت از طرح‌های صنعتی بین‌المللی در چین درخواست دهند؛ این امر، گسترش تجارت را در بازارهای جهانی تسهیل می‌‌نماید. در عین حال، شرکت‌ها و طراحان چینی نیز می‌توانند به سرعت و به آسانی به دنبال حامی بین‌المللی برای طرح‌های صنعتی خود در 94 کشور تحت پوشش سیستم لاهه باشند که این امر به گسترش بازارهای بین‌المللی کمک قابل توجهی می­کند.

شایان ذکر است که در سال 2020، درخواست‌های پذیرفته شده توسط «اداره ملی مالکیت فکری چین» شامل 770362 طرح صنعتی بود که 55.5 % از کل جهان را تشکیل می­داد. درواقع، طراحی صنعتی به طور فزاینده‌ای به یکی از اصلی‌ترین زمینه‌های رقابت‌ درشرکت‌های چینی و به ابزار مهمی برای شرکت‌ها جهت حضور در رقابت‌های بین‌المللی تبدیل شده است.

منبع: WIPO

مترجم: دکتر مهدیه وجدانی فخر

میتوانید برای خواندن اخبار دیگر جهان به صفحه پویش های حقوقی پژوهشکده حقوقی شهر دانش مراجعه کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیشتر بخوانید:

keyboard_arrow_up