اولین دادگاه جهان با حضور هوش مصنوعی به‌‌عنوان وکیل

Instagram
Telegram
WhatsApp
LinkedIn

اولین دادگاه جهان با حضور هوش مصنوعی به‌‌عنوان وکیل

A robot was scheduled to argue in court

 

برای اولین‌‌بار در تاریخ، قرار بود یک ربات دارای هوش مصنوعی به‌‌عنوان وکیل در دادگاه حضور پیدا کند که این تصمیم لغو گردید.

وکیل رباتیک هوش مصنوعی شرکت DoNotPay قرار بود برای اولین‌‌بار در تاریخ فوریه 2023 در دادگاه از یک متهم در کالیفرنیا دفاع نماید. «جاشوا برودر»، مؤسس و مدیرعامل DoNotPay، در توییتر اعلام کرد که این شرکت پس از دریافت تهدیدهایی از سوی دادستان‌‌های ایالتی جلسه رسیدگی را به تعویق خواهد انداخت و به حقوق افراد متعهد است. مدیرعامل DoNotPay  اعلام نمود: پس از دریافت تهدید از سوی دادستان‌‌های ایالتی،  به‌‌نظر می‌‌رسد درصورت آوردن یک وکیل رباتیک به دادگاه،  حداقل  به مدت شش ماه به زندان خواهم رفت. به گفته برودر، با شنیدن این خبر، ناآرامی‌‌هایی در میان مقامات مختلف قضایی نیز ایجاد گردید و علاوه بر این بارها به انواع اتهامات تهدید شده بود تا از تصمیم خود منصرف شود.

 DoNotPay اولین بار در سال 2015 به‌‌عنوان «اولین ربات وکیل جهان» ظاهر گردید و در ابتدا الگوهایی را که برای ثبت شکایات موردنیاز است، ارائه می‌‌نمود. طی سال‌‌ها، روی گسترش قابلیت‌‌های خود و ارائه خدمات بیشتر متمرکز گردید و در ماه گذشته یک ربات چت برای کمک به مشتریان خود در مذاکرات مربوط به صورت‌‌حساب راه‌‌اندازی نمود.

توسعه ربات وکیل

این شرکت که از هوش مصنوعی برای کمک به مردم در انجام کارهایی مانند شکایت از دیگران استفاده می‌‌نماید، قصد داشت تا از این فناوری برای مبارزه با جریمهِ سرعت غیرمجاز یکی از متقاضیان خود در دادگاه استفاده نماید. جاشوا برودر توضیح می‌‌دهد که هوش مصنوعی با استفاده از مدل‌‌های زبانی بزرگ (LLM) و GPT-3، همان پلتفرمی که توسط  ChatGPT استفاده شده است، به این پرونده گوش می‌‌دهد و پاسخ‌‌های مبتنی بر دفاع را از طریق ایرپاد به متقاضی اعلام و دیکته می‌‌نماید.

اگرچه این شرکت نتوانست این دادگاه را با حضور وکیل رباتیک برگزار نماید اما مدیرعامل این شرکت هم‌‌چنان امیدوار است که این پایانِ راه برای هوش مصنوعی در دادگاه نباشد. او گفت: «حقیقت این است که اکثر مردم نمی‌‌توانند هزینه های وکیل را پرداخت نمایند. این اقدام می‌‌توانست وضعیت را تغییر دهد و به مردم این امکان را می‌‌داد تا از ابزارهایی مانند ChatGPT در دادگاه استفاده نمایند تا شاید به آن‌‌ها کمک کند که در پرونده‌‌ها پیروز شوند.» شاید آنچه امروز اینطور مورد مقاومت قرار گرفته است در آینده امری بسیار عادی محسوب شود.

منبع:npr.org

مترجم: دکتر مهدیه وجدانی‌‌فخر

میتوانید برای خواندن اخبار دیگر جهان به صفحه پویش های حقوقی پژوهشکده حقوقی شهر دانش مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیشتر بخوانید:

انعقاد قرارداد برای نوسانات قیمت

“انعقاد قرارداد برای نوسانات قیمت” Contracting for Price Fluctuations   یادداشت سردبیر نوسانات شدیدِ قیمت همواره موجب بی‌ثباتی‌هایی…
keyboard_arrow_up