به اشتراک بگذارید…
  • بزه‌دیده شناسی (جلد یکم) درس گفتارهای تألیفی

  • مؤلف: دکتر مهرداد رایجیان اصلی
  • انتشارت پژوهشکده حقوقی شهردانش
  • برای خرید کتاب کلیک کنید 

 

سال چاپ: 1398

نوبت چاپ: دوم

موضوع این کتاب چیست ؟

موضوع جلد نخست کتاب بزه دیده شناسی (درس گفتارهای تألیفی)، مجموعه گفتارهایی از این قلمرو مطالعاتی ست که دستاورد مطالعات و پژوهش های نویسنده در دو دهه گذشته بوده است. بر این اساس، مطالب کتاب در قالب دو بخش، ابتدا به مبادی و مبانی بزه دیده شناسی اختصاص یافته اند که سپس، با جایگاه و تحولات این قلمرو در سامانه حقوقی ایران پیوند زده می شوند. سرانجام، جایگاه و تحولات بزه دیده شناسی در سطح بین المللی و جهانی (از جمله در سطح سازمان ملل متحد) به بحث گذاشته شده است.

مخاطب این کتاب چه کسانی هستند؟

دانشوران، پژوهش گران و دانشجویان رشته های حقوق و علوم اجتماعی (از جمله، حقوق جنایی و جرم شناسی، حقوق جنایی کودکان و نوجوانان، روان شناسی و علوم تربیتی) در سطح تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) هستند. بدین منظور، نویسنده/مترجم، تاکنون این دو کتاب را به عنوان منبع درسی برای دوره های تخصصی (از جمله در دو دوره تخصصی مرکز آموزشهای آزاد دانشگاه علامه طباطبایی با همکاری دانشگاه پوآتیه فرانسه، با عنوان “روان شناسی جنایی و قضایی”) ارائه داده است. این دو کتاب همچنین به عنوان منبع درسی در برنامه جدید کارشناسی ارشد رشته حقوق کیفری و جرم شناسی (مصوب 1401/05/30 شورای عالی برنامه ریزی آموزشی وزارت عتف)، از جمله در درس “بزه دیده شناسی” معرفی شده اند.

نظریاتی متفاوت و نگاهی جدید:

از ویژگی های این دو کتاب که بیان گر دیدگاه های نو در این حوزه اند، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

یک. تفکیک مباحث در دو مجلد (به ترتیب، زیر عنوان درس گفتارهای تألیفی و ترجمانی)، از نظر روش شناختی، مبتکرانه است و این فایده را دارد که نوشتگان و ادبیات این قلمرو مطالعاتی را در دو بخش داخلی (ایران) و خارجی (تطبیقی و بین المللی) مرزبندی می کند.

دو. مباحثی شامل “بزه دیده شناسی برگردان نگر” (در بخش یکم از جلد یکم)، به ابتکار نویسنده مفهوم سازی و معرفی شده اند. این مباحث را عنوان هایی چون “بزه دیده شناسی آبی” تکمیل می کنند که از دستاورد دیدگاه های نوین جرم شناسان و بزه دیده شناسان معاصر محسوب می شوند.

قسمتی از کتاب:

با توجّه به پیش‌رفت‌های بزه‌دیده‌شناسی در جهان، که به‌ویژه در دو دهۀ آغازینِ هزارۀ سوم رشدِ شتابندهای داشته اند، ضرورتِ توجّه به این قلمروِ مطالعاتی در ایران دوچندان می‌شود. پس از مفهوم‌سازیِ «بزه‌دیده‌» در فرهنگستانِ ایران، و احیاء آن، پس از یک دورۀ بلندِ فِترت، در نوشتگانِ علومِ جناییِ پارسی از آغازِ دهۀ 70 خورشیدی، بزه‌دیده‌شناسی به‌عنوانِ موضوعِ خاصّ مطالعۀ و پژوهش، جایگاهِ ممتازی در سه دهۀ گذشتۀ این نوشتگان یافته است. با وجودِ این، به نظر می‌رسد که این موضوعِ مطالعاتیِ خاص هنوز با جایگاهِ واقعیِ خود در سامانۀ حقوقی‌ـ‌اجتماعیِ ایران فاصله دارد.

فهرست مطالب:

بخش یکم: بزه‌دیده‌ ‌شناسی و سامانه دادگستری جنایی
فصل یکم. بزه‌دیده‌شناسی برگردان‌ نگر
گفتار یکم: بزه‌دیده و سامانه دادگستری جنایی
گفتار سوم: بزه‌دیده‌ و قانون مجازات اسلامی
فصل دوم: بزه‌دیده شناسی بزه‌دیدگان خاص
گفتار یکم: بزه‌دیده‌شناسی کودکان‌و‌نوجوانان
گفتاردوم: بزه‌دیده‌شناسی جرم‌های مادّه‌های مخدّر
گفتار سوم: بزه‌دیده‌شناسی نمونه‌پژوهی‌نگر: تحلیل بزه‌دیده‌شناسانۀ اسیدپاشی
بخشِ دوم: بزه‌دیده‌شناسی و حقوق بشر
فصل یکم. بزه‌دیده‌شناسی حمایتی آبی
گفتار یکم: بزه‌دیده‌شناسی حمایتی در سازمان ملل متّحد
گفتار دوم: بزه‌دیده‌شناسی حمایتی و حق‌های جهانی بزه‌دیدگان
پیوست: پیش‌نویس کنوانسیون سازمان ملل متّحد دربارۀ دادگری و پشتیبانی برای بزه‌دیدگان و قربانیان سوء‌استفاده از قدرت (هشتمِ فوریۀ 2010)
فصلِ دوم. بزه‌دیده‌شناسی سوءاستفاده از قدرت در پرتو دادرسی دادگرانه
گفتار یکم: بزه‌دیده‌شناسی و سوء‌استفاده از قدرت
گفتار دوم. بزه‌دیده‌شناسی و دادرسی دادگرانه
الف) جایگاه تاریخی بزه‌دیده در دادرسی‌های جنایی
ب) ملازمۀ گریزناپذیر حق‌های بزه‌دیده و متّهم در بستر دادرسی دادگرانه
پ) ملاحظه‌های پایانی
نمایه
کتاب‌نامه
پیوست پایانی: آلبوم چهره‌های بزه‌دیده‌شناسی
بنیامین مِندِلسون [Benjamin Mendelsohn] هانس فون‌هنتیگ [Hans von Hentig] عزّت فتّاح [Ezzat Fattah] رابرت الییاس [Robert Elias] محمّدشریف بسیونی [M. Cherif Bassiouni] یان فان‌‌دایک [Jan Van Dijk]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up