مصوبات هیأت دولت دهه اول اسفند 1400

Instagram
Telegram
WhatsApp
LinkedIn

مصوبات هیأت دولت منتشره از

1400/12/01 لغايت 1400/12/10

در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ايران

 

مصوبه شوراي قيمت‌گذاري و اتخاذ سیاست‌های حمايتي محصولات اساسي کشاورزي در خصوص قيمت تضميني پيله تر ابريشم براي سال ۱۴۰۱
تصويب‌نامه در خصوص تعيين آقاي محمدرضا اسکندري به عنوان عضو موظف هیأت‌مدیره سازمان منطقه آزاد تجاري ـ صنعتي اروند به مدت سه سال
تصويب‌نامه در خصوص اضافه شدن وزير اطلاعات و رئیس سازمان صداوسیمای جمهوري اسلامي ايران به ترکيب کارگروه ويژه اقتصاد ديجيتال
آيين‌‌نامه جذب و نگهداري سرمايه انساني استعداد برتر و نخبه در دستگاه‌‌هاي اجرايي
اصلاح تبصره (۲) ماده (۲) آيين‌‌نامه اجرايي ماده (۱۰۷) اصلاحي قانون ماليات‌‌هاي مستقيم
اصلاح آيين‌‌‌نامه جلوگيري از تخريب و آلودگي غيرقابل جبران تالاب‌‌‌ها

 

مصوبه شوراي قيمت‌گذاري و اتخاذ سیاست‌های حمايتي محصولات اساسي کشاورزي در خصوص قيمت تضميني پيله تر ابريشم براي سال ۱۴۰۱

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22413 – 04/12/1400

شماره 020/30632 – ۱۴۰۰/۱۱/۲۵

وزارت جهاد کشاورزی ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی

سازمان برنامه‌وبودجه کشور ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت

شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۷، به استناد مفاد قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی تصویب کرد:

ـ قیمت تضمینی پیله تر ابریشم برای سال ۱۴۰۱ به شرح جدول ذیل است:

مصوبات هیأت دولت دهه اول اسفند 1400

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

تصويب‌نامه در خصوص تعيين آقاي محمدرضا اسکندري به عنوان عضو موظف هیأت‌مدیره سازمان منطقه آزاد تجاري ـ صنعتي اروند به مدت سه سال

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22417 – 09/12/1400

شماره ۱۵۳۲۴۹/ت ۵۹۴۷۸ ک ـ ۱۴۰۰/۱۱/۳۰

وزارت امور اقتصادی و دارایی

دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی

وزیران عضو شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در جلسه ۱۴۰۰/۸/۳۰ به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با رعایت تصویب‌نامه شماره ۱۱۳۲۰۰/ت ۴۹۵۱۶ هـ مورخ ۱۳۹۲/۶/۵ تصویب کردند:

آقای محمدرضا اسکندری به عنوان عضو موظف هیأت‌مدیره سازمان منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی اروند به مدت سه سال جایگزین آقای اسمعیل زمانی می‌‌شود.

این تصویب‌نامه در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۳۰ به تأیید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده است.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

تصويب‌نامه در خصوص اضافه شدن وزير اطلاعات و رئیس سازمان صداوسیمای جمهوري اسلامي ايران به ترکيب کارگروه ويژه اقتصاد ديجيتال

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22417 – 09/12/1400

شماره ۱۵۳۰۸۴/ت ۵۹۳۶۹ هـ ـ ۱۴۰۰/۱۱/۳۰

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ـ وزارت اطلاعات

معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران

هیأت‌وزیران در جلسه ۱۴۰۰/۱۱/۲۷ به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

وزیر اطلاعات و رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به ترکیب کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال موضوع تصویب‌‌نامه شماره ۱۲۳۳۱۳/ت ۵۹۳۶۹ هـ مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۱ اضافه می‌‌شوند.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

آيين‌‌نامه جذب و نگهداري سرمايه انساني استعداد برتر و نخبه در دستگاه‌‌هاي اجرايي

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22417 – 09/12/1400

شماره ۱۵۴۴۹/ت ۵۹۵۰۶ هـ ـ ۱۴۰۰/۱۲/۲

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ـ معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور

سازمان اداری و استخدامی کشور ـ سازمان برنامه‌وبودجه کشور ـ بنیاد ملی نخبگان

هیأت‌وزیران در جلسه ۱۴۰۰/۱۱/۱۷ به پیشنهاد مشترک سازمان اداری و استخدامی کشور و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور (بنیاد ملی نخبگان) و به استناد اصل یکصد و سی ‌و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و تبصره (۱) ماده (۶۵) قانون مدیریت خدمات کشوری ـ مصوب ۱۳۸۶ ـ و در اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان ـ مصوب ۱۳۹۱ ـ و ماده (۵) راهکارهای جذب و نگهداشت، تعامل مؤثر و بازگشت نخبگان ـ مصوب ۱۴۰۰ ـ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، آیین‌‌نامه جذب و نگهداری سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه در دستگاه‌‌های اجرایی را به شرح زیر تصویب کرد:

 

آیین‌‌نامه جذب و نگهداری سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه در دستگاه‌‌های اجرایی

فصل اول ـ تعاریف و کلیات

ماده ۱ ـ در این آیین‌‌نامه، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌‌روند:

۱ ـ بنیاد: بنیاد ملی نخبگان و واحدهای تابع آن.

۲ ـ سازمان: سازمان اداری و استخدامی کشور و واحدهای تابع آن.

۳ ـ دستگاه اجرایی: قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران اعم از وزارتخانه‌‌ها، سازمان‌‌ها و مؤسسات دولتی و دانشگاه‌‌های دولتی، شرکت‌‌های دولتی، مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت، بانک‌‌ها و مؤسسات اعتباری دولتی، شرکت‌‌های بیمه دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی (در مواردی که آن بنیادها و نهادها از بودجه کل کشور استفاده می‌‌نمایند)، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، نیروهای مسلح، بنیادها و مؤسساتی که زیر نظر مقام معظم رهبری اداره می‌‌شوند و همچنین دستگاه‌‌ها و واحدهایی که شمول قانون بر آن‌ها مستلزم ذکر یا تصریح نام است اعم از اینکه قانون خاص خود را داشته و یا از قوانین و مقررات عام تبعیت نمایند نظیر وزارت جهاد کشاورزی، شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌‌های تابع آن‌ها، ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) و قرارگاه‌‌های سازندگی و اشخاص حقوقی وابسته به آن‌ها.

۴ ـ قانون مدیریت: قانون مدیریت خدمات کشوری ـ مصوب ۱۳۸۶ ـ و اصلاحات بعدی آن.

۵ ـ برگزیده/برگزیدگان: هرکدام از نخبگان و صاحبان استعداد برتر متقاضی که به استناد شیوه‌‌نامه‌‌های موضوع ماده (۳) یا ماده (۱۵) این آیین‌نامه مشمول مزایای آن می‌‌شوند.

۶ ـ متقاضی/متقاضیان: اشخاص حقیقی که درخواست جذب در دستگاه‌های اجرایی یا استفاده از مزایای این آیین‌نامه را داشته باشند.

۷ ـ نخبه: فردی برجسته و کارآمد که در خلق و گسترش علم، فناوری، هنر، ادب، فرهنگ و مدیریت کشور در چهارچوب ارزش‌های اسلامی اثرگذاری بارز داشته باشد و فعالیت‌های وی بر پایه هوش، خلاقیت، انگیزه و توانمندی‌های ذاتی از یک‌سو و خبرگی، تخصص و توانمندی‌های اکتسابی از سوی دیگر، موجب سرعت بخشیدن به پیشرفت و اعتلای کشور شود.

۸ ـ صاحب استعداد برتر: فردی که با توجه به ویژگی‌های ذاتی خود امکان رسیدن به مرحله نخبگی را دارا می‌‌باشد ولی هنوز زمینه‌های لازم برای شناسایی کامل و بروز استعدادهای ویژه او فراهم نشده است.

۹ ـ اجتماع نخبگانی: افراد یا گروه‌هایی که به تشخیص بنیاد ملی نخبگان، توانمندی‌های بالقوه یا بالفعل انجام فعالیت‌های نخبگانی را دارا هستند که شامل همه افراد و گروه‌های نخبه و صاحب استعداد برتر می‌باشد.

ماده ۲ ـ کلیه دستگاه‌‌های اجرایی به جز وزارت اطلاعات ملزم به انجام تکالیف مقرر در این آیین‌‌نامه می‌باشند.

تبصره ـ دستگاه‌‌های اجرایی زیر نظر مقام معظم رهبری در صورت مخالفت ایشان، مشمول این آیین‌‌نامه نمی‌‌شوند.

ماده ۳ ـ بنیاد موظف است با همکاری سازمان ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه، شیوه‌‌نامه‌ شناسایی صاحبان استعداد برتر دارای توانمندی‌های بالقوه و بالفعل را با در نظر گرفتن شایستگی‌های علمی، پژوهشی، فناوری و افتخارات متقاضیان، شایستگی‌های شغلی، فرهنگی، اجتماعی و سوابق کاری با جهت‌گیری ایجاد تحول در دستگاه‌های اجرایی تنظیم و به تصویب شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی موضوع ماده (۱۱۶) قانون مدیریت برساند.

تبصره ۱ ـ بنیاد موظف است ضمن ایجاد بانک اطلاعات جامع از متقاضیان مشمول این آیین‌‌نامه، ظرف یک ماه مدارک متقاضیان را بررسی و نتیجه را به آنان اعلام کند.

تبصره ۲ ـ متقاضیان برخورداری از مزایای این آیین‌‌نامه می‌توانند در سال آخر تحصیل در دانشگاه و یا طی زمان گذراندن خدمت ضرورت سربازی درخواست خود را به بنیاد اعلام دارند. بنیاد موظف است نتیجه برخورداری و برگزیدگی آن‌ها را ظرف یک ماه به دستگاه اجرایی به‌کارگیرنده و متقاضی اعلام کند.

فصل دوم ـ ورود به خدمت، جذب و استخدام نخبگان و استعدادهای برتر

ماده ۴ ـ دستگاه‌‌های اجرایی مجازند بر اساس سهمیه‌‌ای که با بنیاد به طور سالانه تعیین و توافق می‌‌کنند، با تأیید سازمان در چهارچوب منابع مصوب سالیانه و با رعایت قوانین و مقررات استخدامی مربوط نسبت به جذب و به‌‌کارگیری مشمولین این آیین‌‌نامه اقدام نمایند.

تبصره ـ نخبگان متقاضی جذب هیأت علمی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور صرفاً از شرکت در فراخوان عمومی مربوط مستثنی می‌باشند.

ماده ۵ ـ بنیاد و سازمان موظفند هرساله، برنامه زمان‌بندی جذب افراد شناسایی‌شده و سهمیه‌‌های استخدامی متناسب با شرایط احراز نخبگی را تهیه و به اطلاع عموم و استعدادهای برتر و نخبه برسانند.

ماده ۶ ـ سازمان موظف است ترتیبی اتخاذ نماید که در اصلاح طرح‌‌های طبقه‌‌بندی مشاغل دستگاه‌‌های اجرایی، شرایط احراز پست‌‌های سازمانی تخصصی و اختصاصی به‌‌‌گونه‌‌ای اصلاح شود که متضمن شرایط نخبگی و استعدادهای برتر برای جذب و انتصاب باشد.

ماده ۷ ـ سازمان موظف است هرساله آزمون عمومی و اختصاصی متناسب با مشاغل موضوع مواد (۴) و (۶) این آیین‌‌نامه را همراه با سایر آزمون‌‌های استخدامی یا مستقل از آن‌ها، ویژه استخدام برگزیدگان صاحب استعداد برتر و نخبه در دستگاه‌‌های اجرایی برگزار کند.

ماده ۸ ـ متقاضیان جذب و استخدام وفق این آیین‌نامه چنانچه بتوانند با موفقیت آزمون عمومی، اختصاصی و گزینش را طی کنند، دستگاه‌‌های اجرایی موظفند تمهیدات لازم برای تصدی پست ثابت در مشاغل حاکمیتی و رسمی شدن برای آن‌ها را فراهم کنند.

ماده ۹ ـ درصورتی‌که هرکدام از دستگاه‌های مشمول این آیین‌نامه نیاز به دریافت خدمات نخبگان و استعدادهای برتر برگزیده داشته باشند، سازمان موظف است در اجرای تبصره ماده (۳۲) قانون مدیریت برای دریافت خدمات، اشخاص یادشده را در اولویت قرار دهد.

تبصره ـ دستگاه اجرایی می‌‌تواند در صورت نیاز، مشمولین این آیین‌‌نامه را در قالب سمت‌‌های مدیریت حرفه‌‌ای بدون رعایت سلسله‌مراتب مدیریتی وفق بند (الف) ماده (۵۴) قانون مدیریت منصوب نماید.

ماده ۱۰ ـ دستگاه‌های موضوع تبصره ماده (۲) این آیین‌نامه می‌توانند رأساً نیازهای خود به نیروی انسانی نخبه را به بنیاد اعلام کنند. بنیاد موظف است ضمن اعلام این نیاز به اجتماع نخبگانی، متقاضیان برگزیده را به این نهادها معرفی کند تا مطابق قوانین و مقررات خاص دستگاه اجرایی گزینش و جذب شوند.

تبصره ـ بنیاد موظف است به‌ صورت سالانه فهرست مشاغل و پست‌های بلاتصدی دستگاه‌های خارج از شمول قانون مدیریت را جهت معرفی برگزیدگان تحت پوشش خود دریافت کند.

ماده ۱۱ ـ سازمان موظف است با همکاری بنیاد و با مشارکت دستگاه‌‌های اجرایی ذی‌‌ربط، از محل اعتبارات بنیاد دوره‌های آموزشی و رشد و توانمندسازی لازم برای اثرگذاری بیشتر نخبگان و استعدادهای برتر پس از استخدام را طراحی و اجرا کند.

ماده ۱۲ ـ در صورت عدم به‌کارگیری برگزیده متقاضی بهره‌‌مندی از امتیازات این آیین‌‌نامه، دستگاه اجرایی موظف است تا سه ماه پس از درخواست برگزیده یا بنیاد، دلایل عدم پذیرش او را به وی و بنیاد اعلام نماید.

ماده ۱۳ ـ دستگاه‌های اجرایی موظفند در استفاده از نیروها از محل امریه سربازی، افراد نخبه و استعداد برتر را در اولویت قرار دهند.

ماده ۱۴ ـ برگزیدگان موضوع مواد (۳) و (۱۵) این آیین‌نامه از محدویت‌های سنی مندرج در مقررات دولتی برای احراز هرکدام از پست‌ها و مشاغل دولتی معاف هستند و در خصوص شرایط عمومی استخدام، حداقل و حداکثر سن مقرر در ماده (۴۲) قانون مدیریت در مورد آن‌ها اعمال می‌‌شود.

فصل سوم ـ نگهداشت نخبگان و استعدادهای برتر

ماده ۱۵ ـ سازمان موظف است با همکاری بنیاد ظرف شش ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه، شیوه‌نامه نگهداشت و ارتقای نیروهای استعداد برتر و نخبه دستگاه‌‌های اجرایی، شامل نحوه شناسایی، ترسیم کارراهه شغلی، تعیین شاخص‌های ارزیابی عملکرد نخبگانی و حفظ پویایی و چگونگی زمینه‌سازی برای اثرگذاری را تدوین و به تصویب شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی موضوع ماده (۱۱۶) قانون مدیریت برساند و سامانه ذی‌ربط را برای اجرای شیوه‌‌نامه مذکور ایجاد نماید.

ماده ۱۶ ـ به‌ منظور راهبری اجرای این آیین‌نامه در دستگاه اجرایی، پایش عملکرد برگزیدگان و ارائه گزارش عملکرد سالیانه به سازمان و بنیاد، کارگروه پایش و نگهداری سرمایه انسانی نخبه و استعداد برتر، ذیل شورای راهبری توسعه مدیریت دستگاه تشکیل می‌‌شود.

ماده ۱۷ ـ برگزیدگان از امتیازات و تسهیلات زیر برخوردار می‌شوند:

۱ ـ قرار گرفتن در دو رتبه یا سه‌طبقه بالاتر از رتبه و طبقه تعیین‌شده بر اساس ماده (۶۵) قانون مدیریت در بدو استخدام.

۲ ـ استفاده از سقف امتیاز فوق‌العاده ویژه موضوع بند (۱۰) ماده (۶۸) قانون مدیریت.

۳ ـ اولویت در استفاده از راتبه‌های آموزشی کوتاه‌مدت داخل و خارج از کشور، در شرایط یکسان با سایر کارمندان.

۴ ـ کاهش سوابق تجربی مورد نیاز برای انتصاب به پست‌های مدیریتی و سرپرستی طبق مواد (۵۳) و (۵۴) و (۵۷) قانون مدیریت و مقررات مربوط برای مشمولین این آیین‌‌نامه تا پنجاه‌درصد (۵۰%) نسبت به سایر کارمندان.

۵ ـ تغییر وضعیت استخدامی از پیمانی به رسمی در صورت درخواست برگزیده شاغل در دستگاه اجرایی.

۶ ـ برخورداری از شرایط شناوری ساعت کار یا دورکاری در چهارچوب شیوه‌‌نامه موضوع ماده (۱۵) این آیین‌نامه.

۷ ـ اولویت در عهده گرفتن مسئولیت‌‌های تخصصی و خبرگی در دستگاه اجرایی و ارتقای شغلی نسبت به سایر مستخدمین.

۸ ـ پرداخت حق‌‌التحقیق و حق‌‌التألیف تا سقف پنجاه‌درصد (۵۰%) بیش از سایر کارکنان.

۹ ـ الزام دستگاه‌‌های اجرایی به جابه‌‌جایی برگزیدگان به شکل انتقال بین دستگاه‌های اجرایی و واحدهای سازمانی در صورت موافقت دستگاه مقصد.

فصل چهارم ـ سایر مقررات

ماده ۱۸ ـ کارگروه دایمی مشترکی با حضور نمایندگان سازمان، سازمان برنامه‌وبودجه کشور و بنیاد تشکیل و بر حسن انجام مواد این آیین‌نامه نظارت خواهند داشت. این کارگروه موظف است اعتراضات برگزیدگان را نسبت به امور استخدامی آن‌ها در دستگاه‌های اجرایی، سازمان و بنیاد پیگیری نموده و نتیجه بررسی را طی دو ماه به معترضین اعلام نماید.

تبصره ـ کارگروه موضوع این ماده موظف است در صورت مشاهده تخلفات دستگاه‌‌های اجرایی در خصوص ترک فعل یا انحراف از اجرای این آیین‌نامه یا تخلف پیرامون برخورداری هرکدام از برگزیدگان که اعتراض آن‌ها وارد باشد، موارد را به سازمان جهت تعیین تکلیف گزارش نماید.

ماده ۱۹ ـ این آیین‌‌نامه جایگزین تصویب‌نامه شماره ۲۴۷۲۸۵/ت ۴۷۰۵۰ هـ مورخ ۱۳۹۰/۱۲/۱۵ می‌‌شود. افرادی که پیش از ابلاغ این آیین‌نامه، بر اساس تصویب‌نامه یادشده برگزیده شده‌اند در صورت عدم برگزیدگی بر طبق این آیین‌‌‌‌نامه، کماکان از امتیازات تصویب‌‌نامه سابق برخوردار هستند.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

اصلاح تبصره (۲) ماده (۲) آيين‌‌نامه اجرايي ماده (۱۰۷) اصلاحي قانون ماليات‌‌هاي مستقيم

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22417 – 09/12/1400

شماره ۱۵۲۰۸۹/ت ۵۹۲۳۷ هـ ـ ۱۴۰۰/۱۱/۲۷

وزارت امور اقتصادی و دارایی ـ وزارت نیرو ـ وزارت نفت

هیأت‌وزیران در جلسه ۱۴۰۰/۱۱/۲۴ به پیشنهاد شماره 1400/31120/30/100 مورخ ۱۴۰۰/۷/۸ وزارت نیرو و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

در تبصره (۲) ماده (۲) آیین‌‌نامه اجرایی ماده (۱۰۷) اصلاحی قانون مالیات‌‌های مستقیم موضوع تصویب‌‌نامه شماره ۳۲۳۳۶/ت ۵۲۸۸۲ هـ مورخ ۱۳۹۵/۳/۱۹، بعد از واژه‌های “قراردادهای” و “تمام” به ترتیب عبارت‌‌های “بالادستی نفت و گاز وزارت نفت (شرکت‌‌های تابعه)” و “یا بخشی از” حذف و عبارت “با نرخ مذکور در جزء (ب) ردیف (۱)” به عبارت “با ضریب مذکور در ردیف (۶)” اصلاح می‌‌شود.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

اصلاح آيين‌‌‌نامه جلوگيري از تخريب و آلودگي غيرقابل جبران تالاب‌‌‌ها

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22417 – 09/12/1400

شماره ۱۵۳۹۵۸/ت ۵۸۸۳۸ هـ ـ ۱۴۰۰/۱۲/۱

وزارت نیرو ـ وزارت کشور ـ وزارت جهادکشاورزی

وزارت صنعت، معدن و تجارت ـ وزارت راه و شهرسازی

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

سازمان برنامه و بودجه کشور ـ سازمان حفاظت محیط‌‌‌زیست

هیأت وزیران در جلسه ۱۴۰۰/۱۰/۲۹ هیأت وزیران به پیشنهاد شماره 1400/100/49882 مورخ ۱۴۰۰/۲/۲۰ سازمان حفاظت محیط‌‌‌زیست و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

 

آیین‌‌‌نامه جلوگیری از تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب‌‌‌ها موضوع تصویب‌‌‌نامه

شماره ۱۵۷۴۰۸/ت ۵۵۰۹۶ هـ مورخ ۱۳۹۷/۱۱/۲۷ به شرح زیر اصلاح می‌‌‌شود:

۱ ـ در بند (ح) ماده (۱)، عبارت “تالاب که منجر به تغییر مشخصات بوم‌‌‌شناختی تالاب می‌‌‌شود.” به عبارت “که منجر به تنزل برگشت‌‌‌ناپذیر ارزش‌‌‌های بوم‌‌‌شناختی و کارکردهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیستگاهی تالاب شود.” اصلاح می‌‌‌شود.

۲ ـ بند (ج) و تبصره ماده (۳) به شرح زیر اصلاح می‌‌‌شود:

ج ـ نظارت‌‌‌ عالی بر اجرای برنامه‌‌‌های مدیریت زیست بومی تالاب‌‌‌ها و تعیین الزامات آن جهت رعایت در طرح‌‌‌های جامع، تفصیلی و هادی.

تبصره ـ شیوه‌‌‌نامه تعیین حریم بوم‌‌‌شناختی تالاب‌‌‌ها ظرف سه ماه پس از ابلاغ این آیین‌‌‌نامه، توسط سازمان با همکاری وزارت جهادکشاورزی تهیه و بعد از تصویب ستاد، ابلاغ می‌‌‌گردد. حریم موضوع ماده (۲) آیین‌‌‌نامه اجرایی تبصره (۲) ماده (۲) قانون اراضی مستحدثات و ساحلی ـ مصوب ۱۳۵۴ ـ موضوع تصویب‌‌‌نامه شماره ۳۲۷۹/ت ۳۶۲۵۶ ک مورخ ۱۳۸۷/۱/۱۹ به قوت خود باقی است. تعیین حد بستر و حریم صخره‌‌‌های مرجانی و علف‌‌‌های دریایی و خورها بر عهده سازمان است.

۳ ـ تبصره‌‌‌های (۱) و (۲) ماده (۵) به شرح زیر اصلاح می‌‌‌شوند:

تبصره ۱ ـ صدور پروانه اکتشاف و بهره‌‌‌برداری معدنی در تالاب‌‌‌های موضوع بند (الف) ماده (۳) قانون حفاظت و بهسازی محیط‌‌‌ زیست ـ مصوب ۱۳۵۳ ـ با رعایت بند (چ) ماده (۲۴) اصـلاحی قانون معادن ـ مصوب ۱۳۹۰ ـ مستلزم مجوز شورای‌‌‌عالی حفاظت محیط‌‌‌ زیست می‌‌‌باشد و در مورد سایر تالاب‌‌‌ها الزاماً منوط به اخذ تأییدیه سازمان می‌‌‌باشد.

تبصره ۲ ـ صدور پروانه جدید چرای دام در تالاب و حریم بوم‌‌‌شناختی تالاب‌‌‌هایی که در پارک‌‌‌های ملی و آثار طبیعی ملی قرار دارند، ممنوع است و در سایر تالاب‌‌‌ها، تجدید ممیزی و صدور پروانه جدید چرای دام در تالاب و حریم بوم‌‌‌شناختی آن توسط سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور منوط به تأیید سازمان است.

۴ ـ ماده (۶) به شرح زیر اصلاح می‌‌‌شود:

الف ـ در بند (الف)، بعد از واژه “عامل” عبارت “به تشخیص سازمان محاسبه می‌‌‌شود”

الحاق می‌‌‌شود.

ب ـ در بند (ب)، بعد از واژه “آلودگی” واژه “ماهانه” و بعد از عبارت “عوامل زیر” عبارت “به دست می‌‌‌آید” الحاق و عبارت “مواد زاید” به واژه “پسماند” اصلاح می‌‌‌شود.

پ ـ تبصره (۱) ماده (۶) به شرح زیر اصلاح می‌‌‌شود:

تبصره ۱ ـ تمامی خسارات در رابطه با آلاینده‌‌‌های ناشی از تخلیه فاضلاب و پسماند در حوضه آبخیز تالاب محاسبه می‌‌‌شود.

۵ ـ جداول شماره (۱)، (۲)، (۳)، (۴) و (۵) پیوست [جهت مشاهده ضمائم و جداول پیوست به پرتال روزنامه رسمی کشور (www.rrk.ir) رجوع شود.] که تأیید شده به مهر دفتر هیأت دولت است، جایگزین جداول (۱)، (۲)، (۳)، (۴) و (۵) قبلی می‌‌‌شود.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیشتر بخوانید:

قوانین دهه اول فروردین ۱۴۰۳

قوانین منتشره از 1403/01/01 لغايت 1403/01/10 در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران     قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل…

سایر مصوبات دهه سوم اسفند ۱۴۰۲

سایر مصوبات منتشره از تاریخ 1402/12/21 لغایت 1402/12/29 در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران       مجموعه سیاست‌های…
keyboard_arrow_up