مصوبات هیأت دولت دهه دوم مرداد ۱۴۰۱

Instagram
Telegram
WhatsApp
LinkedIn

مصوبات هیأت دولت منتشره از

1401/05/20 لغايت 1401/05/11

در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ايران

تصويب‌نامه در خصوص ساماندهي بازار مسکن و اجاره‌بها
تصويب‌نامه در خصوص جايگزيني آقاي عيسي فرهادي به عنوان عضو موظف هیئت‌مدیره سازمان منطقه آزاد تجاري ـ صنعتي انزلي به مدت سه سال
تصويب‌نامه در خصوص اجراي بند (ي) تبصره (۲) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور
تصويب‌نامه در خصوص تعيين شهرهاي تهران، کرج، اصفهان، تبريز، مشهد، اهواز، قم و اراک به عنوان شهرهاي آلوده مشمول عوارض سالانه آلايندگي وسائط نقليه
تصويب‌نامه در خصوص برگزاري اجلاس وزراي محيط‌زيست کشورهاي همسايه و مسلمان با موضوع اصلي اقدام مشترک براي مقابله با پديده گرد و غبار
تصويب‌نامه در خصوص ترکيب اعضاي شورای‌عالی امور ايرانيان خارج از کشور
آیین‌نامه اجرايي بند (ص) تبصره (۱) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور
اصلاح تبصره (۲) بند (۶) تصويب‌نامه شماره ۴۵۳۱۳/ت ۵۹۵۴۹ هـ مورخ ۲۳/۳/۱۴۰۱
اصلاح تصويب‌نامه شماره ۳۹۰۱۲/ت ۵۹۹۳۴ هـ مورخ ۱۱/۳/۱۴۰۱
اصلاح بند (ث) تصويب‌نامه شماره ۷۵۶۰۹/ت ۵۱۰۵۲ هـ مورخ ۱۱/۶/۱۳۹۴
اصلاح آيين‌نامه اجرايي بند (و) تبصره (۱۸) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور
اصلاح ماده (۳) آیین‌نامه اجرايي تبصره ماده (۶۶) قانون جامع خدمات‌رسانی به ايثارگران
اصلاح ماده (۷) آيين‌نامه اجرايي بند (ش) تبصره (۶) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور
تصويب‌نامه در خصوص الحاق شرکت مادرتخصصی ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران به فهرست سازمان‌هاي توسعه‌اي
اصلاح تبصره (۱) ماده (۷) آيين‌نامه اجرايي بند (خ) تبصره (۶) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور

تصويب‌نامه در خصوص ساماندهي بازار مسکن و اجاره‌بها

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22537 – 12 مردادماه 1401

شماره ۷۱۵۵۳/ت ۶۰۰۶۹ هـ ـ ۱۴۰۱/۵/۱

وزارت راه و شهرسازی ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت

وزارت نیرو ـ وزارت دادگستری ـ سازمان برنامه و بودجه کشور

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ـ سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور

معاونت اقتصادی رییس‌جمهور ـ اتاق اصناف ایران

هیأت‌وزیران در جلسه ۱۴۰۱/۴/۲۲ به پیشنهاد شماره 56169/100/02 مورخ ۱۴۰۱/۴/۱۲ وزارت راه و شهرسازی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و به منظور ساماندهی بازار مسکن و اجاره‌بها تصویب کرد:

ماده ۱ ـ در این آیین‌نامه، اصطلاحات زیر در مشروح مربوط به کار می‌روند:

۱ ـ وزارت: وزارت راه و شهرسازی.

۲ ـ بانک مرکزی: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

۳ ـ سامانه: سامانه ملی املاک و اسکان کشور.

۴ ـ سامانه معاملات: سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور.

۵ ـ شورای‌عالی: شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه.

ماده ۲ ـ بانک مرکزی موظف است با اعلام وزارت و مطابق با ضوابط مربوط و در حدود اعتبارات مصوب، امکان پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن به مستأجران را در هر سال فراهم آورد.

تبصره ۱ ـ بانک مرکزی موظف است شرایطی را فراهم آورد که در صورت درخواست مستأجر، وی بتواند در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط اصل تسهیلات را در سررسید مقرر بازپرداخت نماید و در بازه زمانی دریافت تسهیلات تا بازپرداخت آن صرفاً سود تسهیلات را به صورت ماهیانه به بانک پرداخت کند. اقساط پرداختی بابت سود تسهیلات در صورت تغییر سقف زمانی بازپرداخت اصل آن در سال‌های آتی قابل تعدیل بوده و در صورت درخواست مستأجر سقف زمانی بازپرداخت برای یک سال تمدید می‌شود و با تشخیص بانک برای سال‌های آتی نیز قابل تمدید خواهد بود.

تبصره ۲ ـ متقاضیان دریافت تسهیلات موضوع این ماده، با اولویت خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی، زنان سرپرست خانواده، خانواده‌های دارای سه فرزند و بیشتر، زوج‌های جوان و خانوارهای دهک‌های پایین درآمدی حسب مورد متناسب با وضعیت هر یک از گروه‌های مذکور، توسط وزارت از طریق سامانه طرح‌های حمایتی مسکن، پس از اخذ شناسه رهگیری و ثبت در سامانه به بانک‌های عامل معرفی می‌شوند. دستورالعمل مربوط به جزییات شرایط متقاضیان و کیفیت احراز آن برای دریافت وام ودیعه یک ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه توسط وزیر راه و شهرسازی ابلاغ می‌شود.

تبصره ۳ ـ بانک مرکزی موظف است ضوابط و مقررات مربوط به وثایق تسهیلات کمک ودیعه مسکن را تسهیل نموده و شرایطی را فراهم آورد که حساب یارانه افراد، سهام عدالت و مانند آنها در اولویت وثایق مورد معامله بانک عامل قرار گیرد. در صورت تکافوی این موارد برای بازپرداخت اقساط، مطالبه وثیقه دیگر ممنوع است.

ماده ۳ ـ وزارت مکلف است با همکاری بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی بسته‌های پیشنهادی مشتمل بر مفاد تشویقی از قبیل پرداخت تسهیلات جعاله مسکن و مشوق‌های مالیاتی را برای موجرینی که واجد یکی از شرایط زیر باشند، تهیه و جهت طی مراحل قانونی به مراجع ذی‌صلاح ارسال نماید:

۱ ـ تعیین اجاره‌بها حداکثر به میزان سقف مصوبه شورای‌عالی.

 ۲ ـ انعقاد قرارداد اجاره برای زمان بیش از یک سال با رعایت میزان افزایش اجاره‌بها بر اساس مصوبه شورای‌عالی برای سال‌های دوم به بعد.

ماده ۴ ـ نرخ خدمات مشاورین املاک برای خرید و فروش ملک بر مبنای درصدی از ارزش معاملاتی املاک موضوع ماده (۶۴) قانون مالیات‌های مستقیم ـ مصوب ۱۳۶۶ ـ با اصلاحات بعدی آن با رعایت تبصره‌های ذیل آن و برای امور اجاره ملک بر مبنای درصدی از ارزش اجاری موضوع ماده (۵۴) قانون مالیات‌های مستقیم ـ مصوب ۱۳۶۶ ـ با اصلاحات بعدی آن بر اساس قانون نظام صنفی ـ مصوب ۱۳۸۲ ـ با اصلاحات بعدی تعیین می‌شود. کمیسیون نظارت هر شهرستان موظف است در اجرای ماده (۵۱) قانون نظام صنفی ـ مصوب ۱۳۸۲ ـ با اصلاحات بعدی نرخ‌های مورد عمل صنف مشاوران املاک را ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه اصلاح نماید. دریافت هرگونه حق‌الزحمه توسط مشاورین املاک بیش از نرخ‌های مذکور، مشمول تخلف گران‌فروشی است.

ماده ۵ ـ هرگونه ارائه خدمات به متقاضیان فروش و اجاره ملک پس از ثبت اطلاعات طرفین در سامانه امکان‌پذیر است و مشاورین املاک موظفند بر اساس اطلاعات اقامتگاه ثبت‌شده در سامانه، نسبت به اخذ شناسه رهگیری از سامانه معاملات اقدام نمایند. در راستای اجرای ماده (۱۸) قانون جهش تولید مسکن ـ مصوب ۱۴۰۰ ـ مشاورین املاکی که بدون اخذ شناسه رهگیری نسبت به انجام معاملات خرید و فروش و یا اجاره اقدام نمایند، حسب مورد مشمول مجازات‌های تخلفات مقرر در قانون نظام صنفی ـ مصوب ۱۳۸۲ ـ با اصلاحات بعدی آن و قانون مالیات‌های مستقیم ـ مصوب ۱۳۶۶ ـ با اصلاحات بعدی آن می‌شوند.

ماده ۶ ـ در راستای اجرای ماده (۱۸) قانون جهش تولید مسکن ـ مصوب ۱۴۰۰ ـ وزارت مکلف است ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه با همکاری سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور امکان دسترسی و اخذ شناسه رهگیری توسط عموم مردم از سامانه معاملات را به صورت مستقیم فراهم نماید.

ماده ۷ ـ حق‌الزحمه مربوط به هر یک از خدمات مشاورین املاک توسط سامانه معاملات محاسبه و در قراردادها و مبایعه‌نامه‌ها چاپ می‌شود. مشاورین املاک موظفند حق‌الزحمه را صرفاً بر اساس مبلغ محاسبه‌شده توسط سامانه معاملات و به وسیله دستگاه‌های کارت‌خوان متصل به سازمان امور مالیاتی کشور اخذ نمایند.

ماده ۸ ـ اتاق اصناف ایران موظف است گزارش عملکرد نظارت بر فعالیت مشاورین املاک و همچنین رتبه‌بندی مشاورین املاک بر اساس شاخص‌هایی اعلامی از جمله رعایت ضوابط و مقررات قانونی و صنفی، گزارش‌های نظارتی ثبت‌شده در سامانه معاملات، توان فنی و تخصصی در حوزه مسکن و ساختمان و رضایت طرفین معاملات را به صورت دوره‌های سه‌ماهه و به تفکیک استان و شهرستان جهت درج در سامانه معاملات به نحوی که برای عموم قابل دسترس باشد، در اختیار وزارت و همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دهد.

ماده ۹ ـ وزارت می‌تواند به منظور تکمیل اطلاعات سامانه نسبت به اخذ اطلاعات املاک از جمله اطلاعات بهره‌برداران، مالکین، ساکنین و نیز اطلاعات مربوط به مالکیت و انشعابات از کلیه دستگاه‌های اجرایی از قبیل وزارتخانه‌های نیرو، نفت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، کشور، علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش، سازمان‌های امور مالیاتی و ثبت‌اسناد و املاک کشور، بانک مرکزی، مرکز آمار ایران و کلیه مراجع صدور پروانه‌های ساختمانی اقدام نماید. مراجع مذکور نیز موظفند در صورت درخواست وزارت نسبت به ارائه اطلاعات به صورت رایگان حداکثر ظرف یک ماه از تاریخ درخواست وزارت اقدام نمایند.

ماده ۱۰ ـ تمامی دستگاه‌های اجرایی و خدمات‌رسان مندرج در بند (۷) تبصره (۸) ماده (۱۶۹) مکرر قانون مالیات‌های مستقیم ـ مصوب ۱۳۶۶ ـ با اصلاحات بعدی آن مکلفند در خصوص ضرورت ثبت اطلاعات در سامانه، برای متقاضیان استفاده از خدمات دستگاه‌های مزبور اطلاع‌رسانی نمایند.

ماده ۱۱ ـ سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف است در راستای وظایف ذاتی و قانونی خود و نیز ارتقای سطح دانش عمومی از کلیه ظرفیت‌های خود برای اطلاع‌رسانی گسترده و تشویق عموم مردم به درج خوداظهاری مالکان یا بهره‌برداران در سامانه، در شبکه‌های ملی و استانی استفاده نماید.

ماده ۱۲ ـ در جهت افزایش عرضه واحدهای مسکونی و به منظور تعیین تکلیف، تکمیل و تحویل واحدهای مسکن مهر و نهضت ملی مسکن با پیشرفت فیزیکی (۸۰%) و بالا که فاقد انشعاب و شمارش‌گر (کنتور) آب، برق، گاز و فاضلاب هستند، وزارتخانه‌های نیرو و نفت مکلفند ضمن عمل به تعهدات پیشین خود در خصوص احداث خطوط انتقال آب، برق و گاز و نیز نصب انشعابات و شمارش‌گر (کنتور)، ترتیبی اتخاذ نمایند تا دستگاه‌های خدمت‌رسان ذی‌ربط پس از ابلاغ این تصویب‌نامه، عملیات اجرایی را به منظور خدمت‌رسانی به طرح‌های مسکن مهر و نهضت ملی مسکن مذکور، آغاز و متناسب با امکانات در اختیار ایشان، حداکثر ظرف شش ماه به صورتی به پایان برسانند که انشعابات متصل و قابل بهره‌برداری باشد.

ماده ۱۳ ـ سازمان برنامه و بوجه کشور موظف است در چهارچوب اعتبارات مصوب مربوط با اعلام وزارت نیرو، تأمین مبالغ مورد نیاز به منظور تکمیل خدمات زیربنایی طرح‌های موضوع ماده (۱۲) این تصویب‌نامه را در اولویت قرار داده و نیز منابع مالی لازم را جهت تکمیل محوطه‌سازی و دیگر خدماتی که مانع از تکمیل مجموعه‌های (سایت) مسکن مهر و تحویل آنها به متقاضیان شده است، در چهارچوب اعتبارات مصوب مربوط تأمین و با رعایت تبصره (۶) ماده (۳) قانون جهش تولید مسکن تخصیص دهد تا امکان تحویل به متقاضیان و بهره‌برداری از آنها فراهم آید.

ماده ۱۴ ـ وزارت مکلف است با همکاری بانک مرکزی سازوکارهای تشویقی مناسب را در چهارچوب قوانین و مقررات برای سازندگان مسکن به منظور افزایش رقابت‌‌پذیری در این حوزه و همچنین امکان تخصیص تسهیلات ویژه به طرح‌های نیمه‌تمام بخش خصوصی فراهم نماید.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

تصويب‌نامه در خصوص جايگزيني آقاي عيسي فرهادي به عنوان عضو موظف هیئت‌مدیره سازمان منطقه آزاد تجاري ـ صنعتي انزلي به مدت سه سال

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22537 – 12 مردادماه 1401

شماره ۷۱۶۴۴/ت ۶۰۱۴۴ ک ـ ۱۴۰۱/۵/۲

وزارت امور اقتصادی و دارایی

دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی

وزیران عضو شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در جلسه ۱۴۰۱/۴/۲۹ به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با رعایت تصویب‌نامه شماره ۱۱۳۲۰۰/ت ۴۹۵۱۶ هـ مورخ ۱۳۹۲/۶/۵ تصویب کردند:

آقای عیسی فرهادی به عنوان عضو موظف هیئت‌مدیره سازمان منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی انزلی به مدت سه سال جایگزین آقای محمدحسین قربانی می‌شود.

این تصویب‌نامه در تاریخ ۱۴۰۱/۴/۲۹ به تأیید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده است.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

تصويب‌نامه در خصوص اجراي بند (ي) تبصره (۲) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22537 – 12 مردادماه 1401

شماره ۷۵۵۵۸/ت ۵۹۹۷۹ هـ ـ ۱۴۰۱/۵/۵

وزارت امور اقتصادی و دارایی ـ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

وزارت نفت ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت

سازمان برنامه و بودجه کشور

هیأت‌وزیران در جلسه ۱۴۰۱/۴/۲۶ به پیشنهاد شماره 2/50055 مورخ ۱۴۰۱/۳/۲۱ وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در اجرای بند (ی) تبصره (۲) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور تصویب کرد:

۱ ـ در راستای اجرای جزء (۱) بند (ی) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، از محل باقی‌مانده سهام متعلق به دولت در شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند، در سقف نهصد هزار میلیارد (900000000000000) ریال به سازمان تأمین اجتماعی واگذار می‌شود.

۲ ـ در راستای اجرای جزء (۲) بند (ی) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، سهام متعلق به دولت در شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند، در سقف دویست هزار میلیارد (200000000000000) ریال به بنیاد شهید و امور ایثارگران واگذار می‌شود.

۳ ـ در راستای اجرای جزء (۳) بند (ی) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، از محل باقی‌مانده سهام متعلق به دولت در شرکت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب، در سقف نود هزار میلیارد (90000000000000) ریال به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار می‌شود.

۴ ـ در راستای اجرای جزء (۴) بند (ی) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، بخشی از باقی‌مانده سهام متعلق به دولت در شرکت فولاد غدیر نیریز، در سقف پنجاه هزار میلیارد (50000000000000) ریال به سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح واگذار می‌شود.

۵ ـ قیمت نهایی سهام شرکت‌های موضوع این تصویب‌نامه مطابق آیین‌نامه اجرایی شیوه‌های قیمت‌گذاری بنگاه‌ها مصوب ۱۳۸۷/۱۲/۲۰ شورای‌عالی سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی با تصویب هیأت واگذاری تعیین می‌شود. سازمان خصوصی‌سازی موظف است پس از ابلاغ این تصویب‌نامه قیمت سهام شرکت‌های یادشده را مطابق آیین‌نامه مذکور جهت تصویب به هیئت واگذاری ارایه نماید.

۶ ـ در اجرای این تصویب‌نامه، رعایت تبصره (۳) ماده (۲۰) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی توسط سازمان خصوصی‌سازی الزامی است.

۷ ـ مطابق قسمت اخیر بند (ی) تبصره (۲) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، دستگاه‌های دریافت‌کننده سهام مکلفند پس از دریافت سهام و فروش آن، وجوه حاصله را به خزانه‌داری کل کشور واریز و به مصارف مندرج در حکم این بند برسانند.

۸ ـ نقل و انتقال سهام موضوع این تصویب‌نامه از مالیات نقل و انتقال سهام معاف می‌باشد. سایر هزینه‌های مترتب بر واگذاری بر عهده انتقال‌گیرنده می‌باشد.

۹ ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی با هماهنگی وزارت نفت مکلف است در قرارداد واگذاری سهام شرکت‌های موضوع این تصویب‌نامه، تضمین لازم جهت ادامه طرح‌های ارتقا و کیفی‌سازی محصولات و جریان امور شرکت‌های مزبور از طریق سازوکارهای لازم از جمله سرمایه‌گذاری مستمر را پیش‌بینی نماید.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

تصويب‌نامه در خصوص تعيين شهرهاي تهران، کرج، اصفهان، تبريز، مشهد، اهواز، قم و اراک به عنوان شهرهاي آلوده مشمول عوارض سالانه آلايندگي وسائط نقليه

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22537 – 12 مردادماه 1401

شماره ۷۷۸۷۸/ت ۵۹۴۸۹ هـ – ۱۴۰۱/۵/۹

وزارت امور اقتصادی و دارایی ـ وزارت کشور

سازمان حفاظت محیطزیست

هیأت‌وزیران در جلسه ۱۴۰۱/۵/۵ به پیشنهاد شماره 1400/100/28730 مورخ ۱۴۰۰/۹/۶ سازمان حفاظت محیط‌زیست و به استناد بند (ب) ماده (۲۹) قانون مالیات بر ارزش‌افزوده ـ مصوب ۱۴۰۰ ـ تصویب کرد:

شهرهای تهران، کرج، اصفهان، تبریز، مشهد، اهواز، قم و اراک به عنوان شهرهای آلوده مشمول عوارض سالانه آلایندگی وسائط نقلیه تعیین می‌شوند.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

تصويب‌نامه در خصوص برگزاري اجلاس وزراي محيط‌زيست کشورهاي همسايه و مسلمان با موضوع اصلي اقدام مشترک براي مقابله با پديده گرد و غبار

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22537 – 12 مردادماه 1401

شماره ۷۷۸۹۶/ت ۶۰۰۳۶ هـ ـ ۱۴۰۱/۵/۹

سازمان حفاظت محیط‌زیست

هیأت‌وزیران در جلسه ۱۴۰۱/۵/۵ به پیشنهاد شماره 1401/100/12567 مورخ ۱۴۰۱/۳/۲۸ سازمان حفاظت محیط‌زیست و به استناد تبصره (۳) ماده (۱) قانون نحوه اعمال نظارت بر کاهش هزینه‌های غیرضرور و جلوگیری از تجمل‌گرایی ـ مصوب ۱۳۷۰ ـ تصویب کرد:

برگزاری اجلاس وزرای محیط‌زیست کشورهای همسایه و مسلمان با موضوع اصلی اقدام مشترک برای مقابله با پدیده گرد و غبار با رعایت سایر قوانین و مقررات مربوط مجاز است.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

تصويب‌نامه در خصوص ترکيب اعضاي شورای‌عالی امور ايرانيان خارج از کشور

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22537 – 12 مردادماه 1401

شماره ۶۳۸۷۱/ت ۵۹۸۵۸ هـ ـ ۱۴۰۱/۴/۲۰

وزارت امور خارجه ـ وزارت دادگستری ـ وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور

معاونت امور مجلس رئیس‌جمهور

هیأت‌وزیران در جلسات ۱۴۰۱/۳/۲۲ و ۱۴۰۱/۴/۱۵ به پیشنهاد شماره 711/1160832 مورخ ۱۴۰۱/۲/۱۱ وزارت امور خارجه و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح یا معاون نیروی انسانی و مشمولان ستاد کل به نمایندگی از ایشان، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، دادستان کل کشور، معاون امور بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مدیر حوزه‌های علمیه و رئیس بنیاد سعدی به ترکیب اعضای شورای‌عالی امور ایرانیان خارج از کشور موضوع بند (۱) تصویب‌نامه شماره ۲۲۳۵۵/ت ۲۸۷۹۸ هـ مورخ ۱۳۸۲/۹/۴ و اصلاحات بعدی آن اضافه می‌شوند.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

آیین‌نامه اجرايي بند (ص) تبصره (۱) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22537 – 12 مردادماه 1401

شماره ۶۷۸۴۳/ت ۵۹۹۲۲ هـ ـ ۱۴۰۱/۴/۲۶

وزارت نفت ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ سازمان برنامه و بودجه کشور

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

هیأت‌وزیران در جلسه ۱۴۰۱/۴/۱۵ به پیشنهاد شماره ۱۶۲ ـ 20/2 مورخ ۱۴۰۱/۲/۲۸ وزارت نفت و به استناد جزء (۳) بند (ص) تبصره (۱) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، آیین‌نامه اجرایی بند مذکور را به شرح زیر تصویب کرد:

 

آییننامه اجرایی بند (ص) تبصره (۱) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور

ماده ۱ ـ در این آیین‌نامه، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

۱ ـ قانون: قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور.

۲ ـ شرکت نفت: شرکت ملی نفت ایران.

۳ ـ شرکت گاز: شرکت ملی گاز ایران.

۴ ـ سازمان برنامه: سازمان برنامه ‌و بودجه کشور.

۵ ـ خزانه: خزانه‌داری کل کشور.

۶ ـ بانک مرکزی: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

۷ ـ قانون الحاق (۲): قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) ـ مصوب ۱۳۹۳ ـ.

۸ ـ شرکت‌های عملیاتی: شرکت‌های تولیدی تابع/تحت پوشش/تحت مالکیت شرکت نفت.

۹ ـ مصوبه شورای اقتصاد: سندی که در اجرای جزء (۲) بند (ص) تبصره (۱) قانون برای تعیین سهم/ دستمزد شرکت نفت از تولید نفت‌وگاز کشور به تفکیک هر میدان به تصویب شورای اقتصاد می‌رسد.

۱۰ ـ نفت: نفت خام و میعانات گازی.

۱۱ ـ نفت خام: نفت خام فراورش شده در خروجی کارخانه‌های بهره‌برداری که مطابق مشخصات کیفی شرکت ملی نفت ایران (Spec) جهت صادرات و یا مصارف داخلی تولید می‌گردد.

۱۲ ـ میعانات گازی: ترکیبات هیدروکربوری (+C5) از منشأ مخازن مستقل گازی که پس از خروج از واحدهای لخته‌گیری در مرحله (فاز) مایع تثبیت می‌گردد.

۱۳ ـ گاز: مجموع احجام گاز شامل اجزای متان، اتان، پروپان، بوتان و اجزای (+C5) در مرحله (فاز) گازی که تحت شرایط عملیاتی امکان جداسازی اجزای آن وجود دارد.

ماده ۲ ـ شرکت نفت مکلف است بر مبنای مصوبه شورای اقتصاد در خصوص تعیین سهم (دستمزد) این شرکت از تولید نفت‌وگاز کشور به تفکیک هر میدان / مخزن نفت‌وگاز، قراردادی را با وزارت نفت به نمایندگی دولت در چهارچوب شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفتی و گازی و با رعایت شرایط مندرج در این آیین‌نامه و مطابق قرارداد پیوست این آیین‌نامه که تأییدشده به مهر دفتر هیئت دولت است، منعقد نماید. این قرارداد برای سال ۱۴۰۱ جایگزین قرارداد موجود بین شرکت نفت و وزارت نفت موضوع تصویب‌نامه شماره ۶۵۰۶۴/ت ۵۳۳۴۳ ﻫـ مورخ ۱۳۹۵/۵/۳۱ می‌شود.

تبصره ۱ ـ الگو و ساختار این قرارداد، قرارداد خدمت خواهد بود.

تبصره ۲ ـ هزینه‌های تأمین و نصب سامانه‌های اندازه‌گیری به‌عنوان بخشی از هزینه‌های بازسازی و نوسازی تجهیزات محسوب می‌شود که شورای اقتصاد مکلف است نسبت به پیش‌بینی آن در تعیین سهم شرکت نفت اقدام نماید.

ماده ۳ ـ در اجرای بند (ح) ماده (۱) قانون الحاق (۲)، برای حفظ ارزش تجاری شرکت نفت، درآمد حاصل از فروش تمامی محصولات هیدروکربوری تولیدی شرکت نفت، در دفاتر قانونی و حساب سود و زیان آن شرکت ثبت و پس از کسر سهم /دستمزد خود بابت ارایه انواع خدمات، مطابق مصوبه شورای اقتصاد، باقیمانده به حساب بستانکاری دولت (خزانه) و صندوق توسعه ملی ثبت می‌شود.

ماده ۴ ـ ویرایش جدید دستورالعمل نحوه اندازه‌گیری احجام و اوزان نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی به شرح پیوست این آیین‌نامه که تأییدشده به مهر دفتر هیئت دولت است، جایگزین دستورالعمل پیوست تصویب-نامه شماره ۶۵۰۶۴/ت ۵۳۳۴۳ هـ مورخ ۱۳۹۵/۵/۳۱ می‌شود.

ماده ۵ ـ شرکت نفت مکلف است پس از پایان سال مالی صورت‌وضعیت‌های عملکرد فیزیکی و مالی عملیات خود را بر مبنای مصوبه شورای اقتصاد، پس از تأیید سازمان حسابرسی، برای تأیید و تسویه به کارگروهی متشکل از وزرای نفت و امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور ارایه نماید. تأیید صورت‌وضعیت‌های یادشده، حسب مورد به منزله قطعی شدن بستانکاری شرکت نفت از دولت (خزانه) و نیز بدهکاری شرکت نفت به دولت (خزانه) خواهد بود. تسویه‌حساب نهایی فیزیکی و مالی حداکثر تا پایان خردادماه سال ۱۴۰۲ انجام خواهد شد. در صورتی که پس از صورت‌وضعیت قطعی در پایان سال ۱۴۰۱ بر مبنای این آیین‌نامه، شرکت نفت به خزانه بدهکار شود، باید ظرف یک ماه پس از صورت‌وضعیت قطعی، بدهی خود را به دولت (خزانه) پرداخت نماید و در صورتی که از دولت (خزانه) بستانکار شود، مجاز است ظرف همین مدت، مبلغ بستانکاری خود را از محل درآمدهای حاصل از فروش هر یک از محصولات تولیدی پس از واریز به خزانه برداشت و با هماهنگی خزانه تسویه نماید.

ماده ۶ ـ در مورد میزان تولید نفت‌وگاز و صادرات آن، نظر وزارت نفت مبنای محاسبات است.

ماده ۷ ـ تا زمان اجرای رویه مقرر در این آیین‌نامه، روال مقرر قانونی جاری، ملاک قانونی در روابط مالی بین شرکت نفت و دولت تا ابتدای سال ۱۴۰۱ (موضوع ماده (۱) قانون الحاق (۲) و بند (الف) تبصره (۱) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور) از جمله واریز سهم چهارده و نیم درصد (14/5%) شرکت نفت از صادرات نفت خام و میعانات گازی توسط بانک مرکزی، برداشت درآمدهای حاصل از فروش مایعات گازی، اتان و گاز مایع، واریز سهم شرکت‌ نفت از درآمدهای ناشی از فروش فرآورده‌های نفتی مطابق ضوابط تبصره (۱۴) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و آیین‌نامه اجرایی آن توسط سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، کماکان به صورت علی‌الحساب در طول سال ۱۴۰۱ برقرار خواهد بود.

ماده ۸ ـ شرکت نفت و شرکت‌های عملیاتی تابع در چهارچوب قرارداد موضوع این آیین‌نامه بابت کلیه درآمدهای ناشی از اجرای مصوبه شورای اقتصاد تا سقف سهم چهارده و نیم درصد (14/5%) ارزش مجموع تولید نفت‌وگاز در خصوص دریافت سهم / دستمزدهای منظور شده در این آیین‌نامه، بر اساس جزء (۷ ـ ۲) بند (ص) تبصره (۱) قانون، مشمول پرداخت مالیات با نرخ صفر و معاف از پرداخت سود سهام به دولت و مالیات و عوارض ارزش‌افزوده می‌باشد. عملیات تمام شرکت‌های عملیاتی برای اقدامات موضوع این آیین‌نامه، از طریق شرکت نفت با دولت تنظیم خواهد شد. مالیات و عوارض ارزش‌افزوده مربوط به تولید زنجیره نفت‌وگاز در چهارچوب تبصره (۵) ماده (۱۷) قانون مالیات بر ارزش‌افزوده ـ مصوب ۱۴۰۰ ـ و آیین‌نامه اجرایی آن محاسبه خواهد شد.

ماده ۹ ـ مبالغ دستمزدهایی که طبق مصوبه شورای اقتصاد برحسب نوع فعالیت‌های شرکت نفت، به این شرکت تعلق می‌گیرد، صرفاً برای محاسبه سهم شرکت نفت از تولید نفت‌وگاز و تعیین درآمد استحقاقی به این شرکت خواهد بود. لیکن نحوه هزینه‌کرد و تخصیص منابع حاصله به هزینه‌های جاری یا سرمایه‌ای شرکت، کماکان تابع ارقام مصوب در بودجه این شرکت و شرکت‌های عملیاتی در چهارچوب قوانین و مقررات خواهد بود.

ماده ۱۰ ـ در سال ۱۴۰۱، سهم شرکت نفت در اجرای این آیین‌نامه، در هر صورت نباید از چهارده و نیم درصد (14/5%) ارزش مجموع تولیدات نفت‌وگاز تجاوز کند.

ماده ۱۱ ـ وزارت نفت موظف است ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه، متن پیشنهاد مربوط به اصلاح آیین‌نامه اجرایی ماده (۱) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) موضوع تصویب‌نامه شماره ۵۹۱۲۱/ت ۵۲۹۱۲ هـ مورخ ۱۳۹۵/۵/۱۹ و اصلاحات بعدی آن را بر اساس رابطه مالی جدید تهیه و جهت سیر مراحل تصویب در هیأت‌وزیران ارایه نماید.

ماده ۱۲ ـ شورای اقتصاد مکلف است حداکثر ظرف چهل روز از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه، نسبت به اجرای جزء (۲) بند (ص) تبصره (۱) قانون اقدام نماید.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

قرارداد وزارت نفت (به نمایندگی از دولت) با شرکت ملی نفت ایران

ماده ۱ ـ تعاریف

۱ ـ ۱ ـ قانون: قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور

۲ ـ ۱ ـ طرف دوم: شرکت ملی نفت ایران

۳ ـ ۱ ـ شرکت گاز: شرکت ملی گاز ایران

۴ ـ ۱ ـ سازمان برنامه: سازمان برنامه و بودجه کشور

۵ ـ ۱ ـ خزانه: خزانه‌داری کل کشور

۶ ـ ۱ ـ بانک مرکزی: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

۷ ـ ۱ ـ قانون الحاق (۲): قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) ـ مصوب ۱۳۹۳ ـ.

۸ ـ ۱ ـ شرکت‌های عملیاتی: کلیه شرکت‌های فرعی وابسته به طرف دوم

۹ ـ ۱ ـ مصوبه شورای اقتصاد: سندی که در اجرای جزء (۲) بند (ص) تبصره (۱) قانون برای تعیین سهم / دستمزد طرف دوم از تولید نفت‌وگاز کشور به تفکیک هر میدان به تصویب شورای اقتصاد می‌رسد.

۱۰ ـ ۱ ـ دولت: دولت جمهوری اسلامی ایران

۱۱ ـ ۱ ـ تولیدات نفت‌وگاز: نفت خام، گاز طبیعی و میعانات گازی، مایعات گازی و کلیه محصولاتی که در تأسیسات تولیدی طرف دوم از کلیه میدان‌های نفتی و گازی کشور توسط طرف دوم و شرکت‌های تابعه و وابسته تولید می‌شود و می‌تواند به‌ صورت مستقیم مصرف و یا در سایر واحدهای عملیاتی پالایشگاهی و پتروشیمیایی به محصول نهائی تبدیل شود.

۱۲ ـ ۱ ـ ارزش نفت‌وگاز تولیدی: مجموع ارزش تولیدات نفت‌وگاز به قیمت‌های صادراتی اعلامی وزارت نفت و بدون در نظر گرفتن محل عرضه و نحوه فروش

۱۳ ـ ۱ ـ اداره کل نظارت: اداره کل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتی وزارت نفت

۱۴ ـ ۱ ـ معاونت برنامه‌ریزی: معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت

۱۵ ـ ۱ ـ نفت تولیدی: نفت خام فراورش شده در خروجی کارخانه‌های بهره‌برداری که مطابق مشخصات کیفی طرف دوم جهت صادرات یا مصارف داخلی تولید می‌گردد.

ماده ۲ ـ طرفین قرارداد

این قرارداد بین وزارت نفت (به نمایندگی از دولت) و طرف دوم منعقد می‌گردد.

ماده ۳ ـ هدف

هدف از این قرارداد اصلاح رابطه مالی دولت با طرف دوم و دریافت تمامی هزینه‌های طرف دوم بابت عملیات توسعه، نگهداشت و بهره‌برداری از میادین نفت‌وگاز در قالب دستمزد به ازای هر بشکه نفت و هر مترمکعب گاز غنی تولیدی است.

تبصره ـ منظور از عملیات توسعه، نگهداشت و بهره‌برداری از میادین نفت‌وگاز، تمامی فعالیت‌هایی است که در مصوبه شورای اقتصاد تعریف و بابت انجام آن‌ها برای طرف دوم دستمزد تعیین گردیده است.

ماده ۴ ـ موضوع

موضوع قرارداد تعیین و نحوه‌ی دریافت سهم (دستمزد) طرف دوم از تولید نفت‌وگاز کشور به تفکیک هر میدان / مخزن نفت‌وگاز بر مبنای ضوابط مندرج در مصوبه شورای اقتصاد، روش و مرجع اندازه‌گیری تولیدات نفت‌وگاز و نیز تعیین روش تسویه‌حساب درآمدهای ناشی از فروش تولیدات نفت‌وگاز بین خزانه و طرف دوم است.

تبصره ـ در مواردی که شرایط قرارداد حاضر با قرارداد موجود بین طرف دوم و وزارت نفت موضوع تصویب‌نامه شماره ۶۵۰۶۴/ت ۵۳۳۴۳ هـ مورخ ۱۳۹۵/۵/۳۱ اختلاف داشته باشد، مفاد قرارداد حاضر ملاک عمل خواهد بود. در مواردی که این تصویب‌نامه نسبت به تصویب‌نامه فوق‌الذکر مسکوت باشد، مفاد مصوبه قبلی کماکان معتبر می‌باشد.

ماده ۵ ـ دامنه کاربرد

این قرارداد در خصوص تمامی میادین مندرج در جداول پیوست شماره‌های (۱) و (۲) مصوبه شورای اقتصاد و میادین/مخازن جدیدی که به مدار تولید می‌آیند، بین طرفین حاکم است.

ماده ۶ ـ اصول حاکم

در این قرارداد اصول زیر حاکم است:

الف ـ حق حاکمیت و مالکیت عمومی بر کلیه منابع و ذخایر نفت‌وگاز طبیعی کشور از طریق وزارت نفت به نمایندگی از طرف دولت اعمال می‌شود.

ب ـ طرف دوم متعهد به برداشت صیانتی از مخازن نفت‌وگاز در طول دوره قرارداد است.

ج ـ طرف دوم مکلف به اجرای تصمیمات ابلاغی وزارت نفت در مورد تنظیم میزان تولید سالانه نفت تولیدی بر اساس حجم عملیات هر یک از میادین نفتی طبق مصوبه شورای اقتصاد است. همچنین طرف دوم مکلف است عملیات مربوط به این قرارداد را تحت نظارت عالیه وزارت نفت مطابق رویه‌های معمول در صنعت نفت به انجام رساند.

د ـ رعایت مقررات و ملاحظات ایمنی، بهداشتی، زیست‌محیطی و اجتماعی در اجرای طرح‌ها توسط طرف دوم الزامی است.

هـ ـ پرداخت کلیه هزینه‌های مستقیم، غیرمستقیم، هزینه‌های تأمین‌مالی و هزینه‌های بهره‌برداری و پرداخت دستمزد از طریق تخصیص بخشی از محصولات تولیدی میدان یا عواید حاصل از اجرای قرارداد بر پایه قیمت روز فروش محصول مجاز می‌باشد.

ماده ۷ ـ مدت قرارداد

مدت قرارداد از یکم فروردین لغایت بیست و نهم اسفند و تمدید آن بر اساس قوانین و مقررات می‌باشد.

ماده ۸ ـ اندازه‌گیری احجام و ارزش نفت‌وگاز تولیدی

الف ـ در خصوص نحوه اندازه‌گیری تولیدات نفت‌وگاز، “دستورالعمل نحوه اندازه‌گیری احجام و اوزان نفت (نفت خام و میعانات گازی)، گاز طبیعی و فرآورده‌های نفتی و گازی در خصوص اندازه‌گیری احجام تولیدی نفت‌وگاز و سایر مباحث مطروحه” ملاک عمل خواهد بود.

ب ـ در مورد میزان تولیدات نفت‌وگاز و صادرات آن‌ها، نظر اداره کل نظارت قطعی و مبنای محاسبات است.

ج ـ اداره کل نظارت مکلف است میزان تولیدات نفت‌وگاز را به صورت ماهانه و حداکثر تا پنجم ماه بعد به طرف دوم اعلام نماید.

د ـ طرف دوم مکلف است نسبت به تجهیز کلیه مبادی تولیدی، صادراتی، وارداتی و مبادلاتی موضوع این مصوبه در قالب ردیف بودجه مستقل اقدام نماید.

هـ ـ تا زمان نصب تجهیزات اندازه‌گیری موردنیاز در خروجی واحدهای بهره‌برداری و نقاط مبادلاتی، مطابق مواد (۵) و (۶) دستورالعمل نحوه‌ی اندازه‌گیری احجام و اوزان نفت، گاز و فرآورده‌های اصلی اقدام خواهد شد.

و ـ محل تحویل نفت خام و میعانات گازی به کلیه خریداران داخلی حسب مورد نقطه‌ی خروجی شرکت‌های تولیدی (واحدهای بهره‌بردار) یا پالایشگاه‌های گازی است. هزینه‌ی حمل نفت خام یا میعانات گازی از نقطه‌ی خروجی شرکت‌های تولیدی (واحدهای بهره‌بردار) یا پالایشگاه‌های گازی به عهده‌ی خریداران است.

ماده ۹ ـ دریافت سهم (دستمزد) طرف دوم

نحوه دریافت سهم (دستمزد) طرف دوم به شرح زیر می‌باشد:

الف ـ طرف دوم قرارداد مکلف است مقادیر ماهانه تولید نفت تولیدی و گاز تولیدی را به تفکیک میادین تا دهم ماه بعد به اداره کل نظارت اعلام نماید. اداره کل نظارت بر اساس دستورالعمل اوزان و احجام موضوع بند (الف) ماده (۸) این قرارداد مقادیر اعلامی را بررسی و پس از تأیید بر اساس واحد دستمزد هر میدان تعیین‌شده در مصوبه شورای اقتصاد، سهم (دستمزد) ماهانه طرف دوم را محاسبه و به آن شرکت اعلام نماید.

ب ـ درصورتی‌که طرف دوم تا پایان ماه بعد موفق به برداشت سهم خود از درآمد حاصل از فروش تولیدات نفت‌وگاز نشود، می‌تواند نسبت به برداشت محصولات یا سایر عواید میدان مطابق بند (هـ) از ماده (۶) این قرارداد با تأیید طرف اول اقدام نماید.

ج ـ سهم (دستمزد) طرف دوم از میزان تولید نفت خام و گاز غنی تولیدی از هر میدان/مخزن بر اساس احجام اندازه‌گیری شده و واحدهای تعیین‌شده دستمزد به ازای هر بشکه نفت خام و هر مترمکعب گاز غنی در مصوبه شورای اقتصاد محاسبه می‌شود و به نحوه مصرف (تحویل داخل یا صادرات)، نوع و قیمت فروش و درآمدهای ناشی از آن بستگی ندارد.

د ـ طرف دوم مکلف است ظرف (۱۵) روز از اعلام اداره نظارت، درخواست خود برای دریافت دستمزد ماهانه خود از مجموع درآمد حاصل از فروش تولیدات نفت‌وگاز را به خزانه اعلام نماید. خزانه مکلف است پس از دریافت درخواست، نسبت به واریز مبلغ مورد درخواست طرف دوم اقدام نماید. اقلام عمده درآمد حاصل از فروش تولیدات نفت‌وگاز به شرح تبصره‌های زیر می‌باشد:

تبصره ۱ ـ در مورد صادرات نفت خام و میعانات گازی، بانک مرکزی مکلف است از منابع وصولی از سیاهه‌های اعلامی فروش، دستمزد ماهانه طرف دوم را به حساب آن شرکت واریز و باقیمانده را بر اساس ضوابط قانون بودجه بین سایر ذینفعان تقسیم کند.

تبصره ۲ ـ در مورد درآمد ناشی از فروش فرآورده‌های نفتی، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها مکلف است اعتبارات ردیف مربوط به طرف دوم در بخش مصارف جدول تبصره (۱۴) قانون را مطابق آیین‌نامه اجرایی آن تبصره به عنوان بخشی از دستمزد طرف دوم به حساب آن شرکت واریز نماید.

تبصره ۳ ـ در مورد درآمد ناشی از فروش میعانات گازی به شرکت‌های پتروشیمی و یا سایر خریداران که به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود، خزانه‌داری کل کشور مکلف است دستمزد طرف دوم را به حساب آن شرکت واریز نماید.

تبصره ۴ ـ شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مکلف است بر اساس قرارداد فروش نفت خام و میعانات گازی که توسط وزارت نفت ابلاغ می‌شود مابه‌التفاوت ارزش خوراک نفت خام و میعانات گازی تحویلی به شرکت‌های پالایش نفت با فرآورده‌های نفتی تحویلی از آن‌ها را به صورت ماهانه از شرکت‌های پالایش نفت دریافت و به حساب طرف دوم واریز نماید.

تبصره ۵ ـ در مورد گاز غنی تحویلی طرف دوم به شرکت گاز، شرکت گاز مکلف است درآمد حاصل از فروش اتان و گاز مایع را بر اساس قرارداد فروش گاز غنی و با قیمت گاز غنی که توسط وزارت نفت ابلاغ می‌شود، به حساب طرف دوم واریز نماید.

تبصره ۶ ـ درصورتی‌که مجموع درآمد حاصل از فروش تولیدات نفت‌وگاز در هر ماه کمتر از دستمزد ماهانه طرف دوم شود، آن شرکت اجازه دارد مقادیر کسری را از درآمد ماه‌های آتی جبران نماید.

هـ ـ مبالغ دستمزدهایی که طبق مصوبه شورای اقتصاد برحسب نوع فعالیت‌های طرف دوم، به این شرکت تعلق می‌گیرد، صرفاً برای محاسبه سهم طرف دوم از تولید نفت‌وگاز و تعیین درآمد استحقاقی به این شرکت خواهد بود. لیکن نحوه هزینه‌کرد و تخصیص منابع حاصله به هزینه‌های جاری یا سرمایه‌ای شرکت، کماکان تابع ارقام مصوب در بودجه این شرکت و شرکت‌های عملیاتی خواهد بود.

ماده ۱۰ ـ ثبت و نگهداری اطلاعات فنی و مالی و تسویه‌حساب

الف ـ در اجرای بند (ح) ماده (۱) قانون الحاق (۲)، برای حفظ ارزش تجاری طرف دوم، درآمد حاصل از فروش تمامی نفت‌وگاز تولیدی طرف دوم، در دفاتر قانونی و حساب سود و زیان آن شرکت ثبت و پس از کسر سهم دستمزد خود بابت ارائه انواع خدمات، مطابق مصوبه شورای اقتصاد، باقیمانده به حساب بستانکاری خزانه ثبت می‌شود.

ب ـ طرف دوم مکلف است در مقاطع زمانی سه‌ماهه صورت‌وضعیت‌های عملکرد مالی عملیات خود را بر مبنای مصوبه شورای اقتصاد که به تأیید سازمان حسابرسی نیز می‌رسد، برای تأیید و تسویه به کارگروهی متشکل از سازمان برنامه ‌و بودجه کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت نفت با دبیری وزارت نفت، ارائه نماید. تأیید صورت‌وضعیت‌های یادشده، حسب مورد به منزله قطعی شدن دستمزد طرف دوم و میزان بستانکاری/بدهکاری طرف دوم از/به دولت (خزانه) خواهد بود.

تبصره ۱ ـ مقادیر قطعی تولید نفت خام و گاز غنی و دستمزد طرف دوم اعلامی توسط وزارت نفت (اداره کل نظارت) ملاک تسویه‌حساب نهایی طرف دوم با دولت (خزانه) می‌باشد.

تبصره ۲ ـ دستورالعمل حسابداری نحوه ثبت وقایع مالی مرتبط با این قرارداد، توسط معاونت برنامه‌ریزی و با همکاری طرف دوم تهیه و پس از تأیید کارگروه تعریف شده در این بند، ملاک ثبت وقایع مالی طرف دوم و خزانه خواهد بود.

ج ـ تسویه‌حساب نهایی مالی حداکثر تا پایان خردادماه سال آتی انجام خواهد شد. درصورتی‌که برای سال مالی جاری بر مبنای این قرارداد، طرف دوم به خزانه بدهکار شود، باید ظرف (۳) ماه بدهی خود را به خزانه پرداخت نماید و درصورتی‌که از خزانه بستانکار شود، مجاز است ظرف همین مدت، مبلغ بستانکاری خود را از محل درآمدهای حاصل از تولیدات نفت‌وگاز برداشت نماید.

ماده ۱۱ ـ مالیات متعلقه و سود سهام

الف ـ طرف دوم و شرکت‌های عملیاتی بابت کلیه درآمدهای ناشی از اجرای این قرارداد و مصوبه شورای اقتصاد در خصوص دریافت سهم (دستمزد) منظور شده به استناد جزء (۷ ـ ۲) بند (ص) تبصره (۱) قانون، مشمول پرداخت مالیات با نرخ صفر و معاف از پرداخت سود سهام به دولت می‌باشد.

ب ـ مالیات و عوارض بر ارزش‌افزوده نفت‌وگاز تولیدی توسط طرف دوم و شرکت‌های عملیاتی فقط یک‌بار در انتهای زنجیره تولید و توزیع و بر مبنای ضوابط تبصره (۵) ماده (۱۷) قانون مالیات بر ارزش‌افزوده ـ مصوب ۱۴۰۰ ـ و آیین‌نامه مربوط محاسبه و دریافت می‌شود.

ماده ۱۲ ـ سایر شرایط قراردادی

با توجه به هدف و موضوع قرارداد، سایر موارد قراردادی و روابط مالی دولت با سایر اشخاص و شرکت‌ها تابع شرایط، مقررات و قوانین قبلی است و در صورت اختلاف مفاد این قرارداد با سایر قراردادها، مفاد این قرارداد ملاک عمل خواهد بود.

 

وزارت نفت به نمایندگی  از طرف
دولت جمهوری اسلامی ایران  از طرف شرکت ملی نفت ایران
جواد اوجی ـ وزیر نفت  محسن خجسته مهر ـ مدیرعامل

 

 

دستورالعمل نحوه اندازه‌گیری احجام و اوزان نفت، گاز و فرآورده‌های اصلی

ماده (۱) ـ موضوع و دامنه کاربرد:

اندازه‌گیری احجام و اوزان نفت (نفت خام و میعانات گازی) و گاز تولیدی، صادراتی، وارداتی و مبادلات داخلی چهار شرکت اصلی وزارت نفت و شرکت‌های تابعه و فرآورده‌های اصلی نفتی و گازی تولیدی آن‌ها جهت خوراک واحدهای صنعتی پایین‌دستی و تحویل به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران جهت توزیع داخلی، صادرات و فروش ‌مرزی مطابق این دستورالعمل انجام خواهد شد.

ماده (۲) ـ تعاریف:

الف ـ اداره کل نظارت: اداره کل نظارت بر صادرات و مبادلات مواد نفتی وزارت نفت

ب ـ شرکت‌های اصلی: شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران

پ ـ شرکت‌های فرعی: کلیه شرکت‌های تابعه زیرمجموعه شرکت‌های اصلی

ت ـ شرکت ملی پخش: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران

ث ـ حجم خالص استاندارد (NSV): حجم خالص استاندارد در دمای (۶۰) درجه

فارنهایت (F °۶۰) معادل (15/56) درجه سانتی‌گراد (15/56 C° ) و فشار پایه (۱) اتمسفر (1atm) معادل (14/7) پی‌اس‌آی

ج ـ نفت: نفت خام و میعانات گازی

چ ـ فرآورده‌های اصلی: بنزین، نفت‌گاز، نفت‌کوره، نفت‌سفید، گاز مایع (LPG) و سوخت هوایی

ح ـ گاز غنی: گاز شامل اجزای متان، اتان، پروپان و بوتان و اجزای +C5 در فاز گازی که تحت شرایط عملیاتی امکان جداسازی اجزای آن وجود دارد.

خ ـ ‌گاز طبیعی: گاز تصفیه‌شده و شیرین‌سازی‌شده در خروجی شرکت‌های پالایش گاز

د ـ :STS (Ship to Ship) روش انتقال محموله‌های نفتی بین دو کشتی

ذ ـ:GSV (Gross Standard Volume) حجم استاندارد ناخالص بر اساس شاخص‌های کیفی محموله

ر ـ:TCV (Total Calculated Volume) حجم استاندارد ناخالص بعلاوه آب آزاد بر اساس شاخص‌های کیفی محموله

ز ـ:Bill of Lading بارنامه صادره از طرف تحویل‌دهنده در خصوص میزان نفت و فرآورده بارگیری شده در کشتی/ مخزن‌دار در ترمینال نفتی

ژ ـ:Out Turn Figure رقم سند نهایی صادره از طرف تحویل‌گیرنده در خصوص دریافت میزان نفت و فرآورده تخلیه‌شده از کشتی/ مخزن‌دار در ترمینال نفتی

س ـ JP4 (Jet Propellant 4): نوعی سوخت هوایی با ترکیب بنزین و نفت‌سفید

ش ـ:ATK (Aviation Turbine Kerosene) نوعی سوخت هوایی مناسب برای موتورهای جت توربینی

ص ـ:CUSTODY TRANSFER  نقل و انتقالات حقوقی و تجاری که به واسطه آن مالکیت محموله تبادل‌شده از شرکتی به شرکت دیگر منتقل و اسناد مالی بر اساس آن تنظیم می‌گردد.

ض ـ هدررفتگی: مقادیر نفت خام و میعانات گازی که در اثر وقوع حوادث در واحدهای بهره‌برداری و خطوط انتقال و مخازن ذخیره هدر رفته و قابل بازیافت نمی‌باشند.

ط ـ تحویل‌دهنده: کلیه شرکت‌های فرعی که به نمایندگی از شرکت‌های اصلی اقدام به تأمین و ارسال خوراک/ سوخت به سایر واحدهای مصرف‌کننده می‌نمایند.

ظ ـ تحویل‌گیرنده: کلیه واحدهای مصرف‌کننده خوراک/ سوخت دریافتی از شرکت‌های فرعی می‌باشند.

ماده (۳) ـ مسئولیت‌های “اداره کل نظارت”:

مسئولیت نظارت و تأیید مقادیر کمی و شاخص‌های کیفی، اعلام روش‌ها، دستورالعمل‌ها و استانداردهای سنجش‌های کمی و کیفی و نظارت بر واسنجی (کالیبراسیون) تجهیزات مربوط به آن، تأیید سیستم‌های اندازه‌گیری و هرگونه تغییر، ارتقاء و تجهیز سامانه (سیستم)‌های مذکور در مبادی تحویل و تحول و همچنین مرجعیت رسیدگی به حل‌وفصل اختلافات ناشی از سنجش‌های کمی و کیفی بر عهده “اداره کل نظارت” می‌باشد. همچنین تمامی اسناد کمی و کیفی مبادلات مشمول این دستورالعمل پس از تهیه و تأیید (مهر و امضاء) طرفین تحویل‌دهنده و تحویل‌گیرنده باید به تأیید “اداره کل نظارت” برسد.

تبصره ـ در صورت عدم‌تأیید اسناد مبادلاتی توسط هریک از طرفین تحویل‌دهنده و یا تحویل‌گیرنده، دلایل خود را به‌صورت مکتوب به “اداره کل نظارت” ارائه نمایند. پس از بررسی، نظر “اداره کل نظارت” به عنوان مرجع مرضی‌الطرفین، فصل‌الخطاب بوده و طرفین تحویل‌دهنده و تحویل‌گیرنده می‌بایست بر اساس آن نسبت به تهیه و تأیید (مهر و امضاء) اسناد مربوطه اقدام نمایند.

ماده (۴) ـ متولی انجام عملیات:

انجام عملیات اندازه‌گیری کمی و کیفی، نمونه‌گیری و واسنجی (کالیبراسیون) در مبادی مورد اشاره در این دستورالعمل حسب مورد بر عهده شرکت‌های ‌اصلی بوده که این امر از طریق واحدهای سازمانی موجود در شرکت‌های فرعی و با نظارت و تأیید “اداره کل نظارت” انجام خواهد شد.

ماده (۵) ـ نحوه اندازه‌گیری نفت خام و میعانات گازی تولیدی:

در خصوص میزان تولید نفت خام و میعانات گازی شرکت ملی نفت ایران تا زمانی که الزامات اندازه‌گیری دقیق (CUSTODY) تحقق نیافته، بر اساس مجموع مقادیر صادرات، تحویلی به پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و سایر خریداران داخلی، تغییرات موجودی مخازن اصلی و ذخایر پایانه‌ها، تغییرات موجودی مخازن عملیاتی خطوط لوله و میزان تغییرات موجودی ذخایر واحدهای بهره‌برداری تولید و پالایشگاه‌های گاز و با تأیید “اداره کل نظارت” انجام گردد.

تبصره ـ با توجه به عدم امکان اندازه‌گیری سیال چند فازی در خروجی میادین نفتی با دقت CUSTODY و دقت پایین سامانه (سیستم‌) های اندازه‌گیری در خروجی واحدهای بهره‌برداری و همچنین اختلاط تولید چند میدان نفتی در یک واحد بهره‌برداری، میزان تولید نفت به تفکیک میادین هریک از شرکت‌های تولیدی زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران تا زمان نصب سامانه (سیستم‌) های اندازه‌گیری دقیق (CUSTODY) به روش سرشکن توسط شرکت ملی نفت ایران تعیین و اعلام گردد، به‌نحوی‌که مجموع آن از سقف میزان تولید اعلامی “اداره کل نظارت” حسب ماده فوق تجاوز ننماید.

ماده (۶) ـ نحوه اندازه‌گیری گاز غنی تولیدی:

در خصوص میزان گاز خام و گاز غنی تولیدی شرکت ملی نفت ایران تحویلی به پالایشگاه‌های گاز با توجه به چند فازی بودن گاز تولیدی و عدم وجود سامانه (سیستم‌) های اندازه‌گیری دقیق (CUSTODY) در مبادی تولیدی و ورودی پالایشگاه‌های گاز، تعیین مقدار خوراک گاز غنی تحویلی از شرکت ملی نفت ایران به پالایشگاه‌های گاز و پتروشیمی‌ها و سایر مصرف‌کنندگان، بر مبنای روش‌های محاسباتی (Back Calculation) مشتمل بر احجام گاز خروجی پالایشگاه‌ها، تولید گاز مایع، گاز مصرفی و سوزانده‌شده پالایشگاه‌ها، اتان استحصالی… و اندازه‌گیری گاز تحویلی از شرکت‌های بهره‌برداری نفت‌وگاز و کارخانه‌های گاز و گاز مایع که به تأیید “اداره کل نظارت” رسیده باشد، تعیین می‌گردد.

تبصره ۱ ـ شرکت ملی گاز ایران موظف است نسبت به تجهیز مسیرهای گاز تحویلی به خط سراسری، گاز مایع تولیدی، اتان استحصالی، سوخت مصرفی و گاز سوزانده شده پالایشگاه‌ها به سامانه‌های اندازه‌گیری دقیق (CUSTODY) مطابق با نظر “اداره کل نظارت” اقدام نماید.

تبصره ۲ ـ شرکت ملی نفت ایران موظف است نسبت به تجهیز مسیرهای خروجی شرکت‌های بهره‌برداری نفت‌وگاز و کارخانه‌های گاز و گاز مایع به سامانه‌های اندازه‌گیری دقیق (CUSTODY) مطابق با نظر “اداره کل نظارت” اقدام نماید.

تبصره ۳ ـ با توجه به تعدد نقاط اندازه‌گیری در مصارف عملیاتی، گازهای سوزانده شده و تزریقی در شرکت‌های فرعی، احجام گاز مربوطه توسط شرکت ملی نفت ایران اعلام می‌گردد.

ماده (۷) ـ مبادی تحویل فرآورده‌های اصلی به شرکت ملی پخش:

فرآورده‌های اصلی در خروجی پالایشگاه‌های نفتی حسب مورد و با درجه‌های کیفی متفاوت، اندازه‌گیری و به شرکت ملی پخش به نمایندگی از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تحویل داده می‌شود.

تبصره ۱ ـ خطوط لوله انتقال فرآورده‌های اصلی از خروجی پالایشگاه‌های نفتی می‌بایست مستقل و واحدهای تحویل‌دهنده و تحویل‌گیرنده موظف به بررسی و مسدودسازی کلیه انشعابات می‌باشند.

تبصره ۲ ـ کمیت و کیفیت مواد افزودنی وارداتی و دریافتی از پتروشیمـی‌ها که به منظور اختلاط با فرآورده‌های موضوع ماده (۸) این دستورالعمل به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در پالایشگاه‌ها تحویل می‌گردد، مستتر در حجم فرآورده‌های خروجی از پالایشگاه‌ها می‌باشد.

تبصره ۳ ـ شرکت ملی پخش موظف است نسبت به توزیع فرآورده‌های نفتی اصلی (دریافتی و اختلاطی) در خروجی انبارهای پخش بر اساس آخرین مشخصات کیفی فرآورده (SPEC) شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اقدام نماید.

ماده (۸) ـ وظایف عملیاتی شرکت ملی پخش:

“شرکت ملی پخش” موظف است مقادیر کمی و کیفی فرآورده‌های اصلی را به تفکیک مقادیر تحویلی از پالایشگاه‌ها، واردات، سوخت‌رسانی (بانکرینگ)، صادرات، فروش ارزی و مرزی و موجودی اول و آخر سال را به تأیید “اداره کل نظارت” برساند.

تبصره ـ شرکت ملی پخش موظف است صرفاً از انبارهای مجهز به سامانه (سیستم)‌های اندازه‌گیری دقیق کمی و کیفی (CUSTODY) مورد تأیید ” اداره کل نظارت” اقدام به صادرات و یا فروش‌مرزی فرآورده‌های اصلی ‌نماید.

ماده (۹) ـ فروش در بورس انرژی و مجریان سوخت‌رسانی (بانکرینگ):

مرجع نظارت بر کمیت و کیفیت اوزان و احجام سوخت تحویلی به مجریان سوخت‌رسانی (بانکرینگ) و فروش میعانات گازی و نفت خام از طریق بورس انرژی “اداره کل نظارت” می‌باشد. شرکت‌های عامل در اجرای موارد فوق‌الذکر مطابق با الزامات مندرج در مواد این دستورالعمل باید هماهنگی لازم را از قبل با آن اداره کل به عمل آورند.

ماده (۱۰) ـ اولویت سامانه‌های اندازه‌گیری:

اولویت اندازه‌گیری نفت، گاز و فرآورده‌های اصلی در تمامی مبادی تولیدی، پایانه‌های صادراتی و وارداتی و ارسالی به سایر مبادی داخلی بر مبنای سامانه (سیستم)‌های اندازه‌گیری خودکار دقیق (CUSTODY) (مشتمل بر میتر/ اسکید میترینگ، ادوات صحت‌سنجی شامل انواع پروور و مستر میتر، نمونه‌گیر خودکار و برخط، فلوکامپیوتر، سوپروایزری و دستگاه‌های خودکار سنجش سطح و دمای مخازن ذخیره) که صحت کارکرد آن‌ها مورد تأیید “اداره کل نظارت” قرار گرفته، می‌باشد.

تبصره ۱ ـ در ارتباط با نفت و فرآورده‌های اصلی در صورت عدم نصب و یا خارج شدن موقت سامانه (سیستم) میترینگ از مدار بهره‌برداری (به دلایل فنی و تعمیراتی یا عدم کارکرد با دقت موردنظر)، عمق‌یابی مخازن ذخیره و در مرحله بعد (به‌جز مواردی که در جداول ۱ تا ۹ این دستورالعمل به سایر روش‌های اندازه‌گیری تصریح شده باشد) روش توزین (استاتیکی و ریلی) و اندازه‌گیری کشتی حسب مورد در هر یک از مبادی بنا بر اعلام و تأیید “اداره کل نظارت” تا زمان نصب و یا رفع مشکل، در تعیین مقادیر کمی و کیفی مبنای عمل خواهد بود.

تبصره ۲ ـ در کلیه مبادی مذکور در جداول ۱ تا ۹ این دستورالعمل که روش اندازه‌گیری “سامانه‌های اندازه‌گیری نصب‌شده در محل‌های اندازه‌گیری” عنوان شده است، اعلام اولویت سامانه و روش اندازه‌گیری توسط “اداره کل نظارت” انجام می‌پذیرد.

ماده (۱۱) ـ نقاط فاقد سامانه (سیستم) اندازه‌گیری دقیق:

“اداره کل نظارت” موظف است فهرست آن دسته از مبادی که مجهز به سامانه (سیستم‌) های اندازه‌گیری خودکار دقیق (CUSTODY) مورد تأیید آن اداره کل نیستند و یا به‌طور موقت از فعالیت خارج می‌باشند را به مدیران عامل شرکت‌های اصلی اعلام نماید. پیگیری موضوع تا نصب و راه‌اندازی سامانه (سیستم) میترینگ مورد تأیید ” اداره کل نظارت”، بر عهده آن مدیران می‌باشد.

ماده (۱۲) ـ عملیات اندازه‌گیری کشتی به کشتی (STS):

در بارگیری نفت از پایانه‌های مبادی اولیه به کشتی‌های مادر برای انجام عملیات STS، مقدار بارگیری شده بر اساس احجام حاصل از سامانه (سیستم‌) های میترینگ یا عمق‌یابی مخازن ساحلی به عنوان نفت تولیدی و ذخیره شناور شرکت ملی نفت ایران محسوب می‌گردد.

تبصره ـ برای نفت‌خام‌های سروش و کوروش، اندازه‌گیری و نمونه‌گیری صرفاً از مخازن کشتی صادراتی/ مبادلاتی قابل انجام می‌باشد.

ماده (۱۳) ـ نحوه محاسبه عملیات اندازه‌گیری کشتی به کشتی (STS):

در انجام عملیات بارگیری نفت و فرآورده‌های نفتی (تمام محموله یا بخشی از آن) از کشتی مادر و به روش STS، مقدار بارنامه در صورت مغایرت کمتر از 0/2 درصد (%0/2 ≥) بین TCVDischarged با Loaded TCV برابر حجم استاندارد حاصل از اندازه‌گیری مخازن کشتی مادر بوده و در غیر این صورت، میانگین احجام استاندارد تحویلی و دریافتی ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

تبصره ۱ ـ در مواردی که شرایط استاندارد اندازه‌گیری کمی و کیفی از نفت‌کش صادراتی یا مبادلاتی میسر نباشد، به تشخیص ” اداره کل نظارت ” اسناد و بارنامه تنظیم خواهد شد.

تبصره ۲ ـ در انتخاب و تعیین نفت‌کش‌های مادر، صادراتی و مبادلاتی داخلی که اندازه‌گیری می‌شوند، بایستی الزاماتی نظیر وضعیت مناسب ساختمان بدنه و دیواره مخازن، اتصالات و شیرهای ارتباطی، جداول واسنجی (کالیبراسیون) معتبر مخازن، تجهیزات استاندارد اندازه‌گیری ارتفاع و دما، نمونه‌گیری، مستندات و سوابق معتبر قبلی بارگیری/ تخلیه نفت‌کش و … رعایت گردد. درصورتی‌که نفت‌کش‌های انتخابی فاقد شرایط استاندارد اندازه‌گیری از نظر “اداره کل نظارت” ارزیابی گردند، شرکت‌های اصلی موظف می‌باشند وفق نظر ” اداره کل نظارت ” در بارگیری‌های بعدی نفت‌کش مربوطه را انتخاب ننمایند.

ماده (۱۴) ـ مبادی ثانویه:

شرکت ملی نفت ایران موظف است کلیه تبادلات نفت خام، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی در مبادی ثانویه (مخازن استیجاری و شناور) را تحت‌نظر “اداره کل نظارت” به عنوان تنها مرجع رسمی تعیین و اعلام ارقام دقیق صادرات نفت خام و میعانات گازی انجام دهد.

ماده (۱۵) ـ گواهی واسنجی (کالیبراسیون):

گواهینامه‌های کالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری، جداول و ضرایب حجمی و وزنی و جـداول کالیبراسیون مخازن ذخیره مرتبط با جداول ۹ گانه این دستورالعمل می‌بایست مورد تأیید “اداره کل نظارت” باشد.

ماده (۱۶) ـ ارائه آمار توسط شرکت‌های تابعه:

کلیه شرکت‌های تابعه وزارت نفت موظف به ارائه گزارش مدارک فنی مربوط به تجهیزات اندازه‌گیری، آمار و اطلاعات کمی و کیفی و ریز محاسبات مورد درخواست نمایندگان “اداره کل نظارت” در مناطق عملیاتی می‌باشند.

ماده (۱۷) ـ تأیید صحت و اعتبار اندازه‌گیری:

 “اداره کل نظارت” به منظور تأیید صحت و اعتبار اندازه‌گیری‌ها توسط شرکت‌های اصلی در مبادی مذکور در این دستورالعمل، موظف است نظارت مستمر در خصوص اندازه‌گیری‌های جداول شماره ۱، ۲، ۴، ۵، ۶، ۷، ۹ داشته باشد. در خصوص اندازه‌گیری‌های جداول شماره ۳ و ۸، نظارت آن‌ها حسب مورد بر اساس بازرسی‌های غیرمستمر و صرفاً در چهارچوب انطباق روش‌های اندازه‌گیری با استانداردهای مربوطه می‌باشد.

ماده (۱۸) ـ مشخصات کیفی خوراک و فرآورده‌های اصلی:

شرکت‌های اصلی موظفند به صورت سالانه نسبت به تدوین و ارائه مشخصات کیفی خوراک و یا فرآورده‌های اصلی تحویلی آن شرکت‌ها (SPEC) حسب مورد و با هماهنگی “اداره کل نظارت” اقدام نمایند. هرگونه تغییر در محدوده مشخصات کیفی (SPEC) و روش‌های نمونه‌برداری و اندازه‌گیری کیفیت مواد نفتی مشمول این دستورالعمل، پس از هماهنگی با “اداره کل نظارت” مجاز خواهد بود.

 تبصره ـ کلیه شرکت‌های مشمول این دستورالعمل موظفند، در حضور نماینده “اداره کل نظارت” نمونه‌برداری و آزمایش‌های کیفی را به انجام برسانند و برگه گواهی کیفیت در هر تحویل و تحول مورد تأیید نمایندگان شرکت تحویل‌دهنده، شرکت تحویل‌گیرنده و آن اداره کل قرار گیرد.

ماده (۱۹) ـ هدررفتگی:

کلیه شرکت‌های فرعی موظفند مقادیر هرگونه هدررفتگی عملیاتی را به‌محض وقوع به مناطق عملیاتی “اداره کل نظارت” جهت بررسی و تخمین آن اعلام نمایند. همچنین گزارش واحد HSE نیز می‌بایست به “اداره کل نظارت” ارسال گردد.

ماده (۲۰) ـ مبنای استناد در موارد جدید:

در کلیه مواردی که این دستورالعمل، موارد خاص را تصریح ننموده و در مبادی که تولید و نقل و انتقالات پس از ابلاغ این دستورالعمل اضافه می‌گردند، الزامات عمومی مذکور در مواد این دستورالعمل ملاک عمل بوده و اظهارنظر “اداره کل نظارت” مبنای استناد خواهد بود.

ماده (۲۱) ـ ارتقاء و تجهیز مبادی تحویل و تحول:

کلیه شرکت‌های تابعه وزارت نفت موظفند نسبت به ارتقاء و تجهیز کلیه مبادی تحویل و تحول نفت، گاز و فرآورده‌های اصلی نفتی و گازی به سامانه (سیستم‌) های اندازه‌گیری خودکار دقیق (CUSTODY) (مشتمل بر میتر/ اسکید میترینگ، ادوات صحت‌سنجی شامل انواع پروور و مستر میتر، نمونه‌گیر خودکار و برخط، فلوکامپیوتر، سوپروایزری و دستگاه‌های خودکار سنجش سطح و دمای مخازن ذخیره) با تأیید “اداره کل نظارت” در مراحل تدوین شرح کار، پیشنهاد‌های فنی منتخب شرکت‌های تأمین‌کننده، مدارک طراحی پایه و تفصیلی مرتبط با سیستم‌های اندازه‌گیری و نظارت بر تست‌های کارخانه‌ای و میدانی، اقدام لازم را به عمل آورند.

تبصره ـ کلیه شرکت‌های تابعه وزارت نفت مکلف می‌باشند نسبت به اختصاص بودجه لازم جهت تأمین سامانه‌های موضوع ماده فوق و ماده (۱۱) در قالب ردیف بودجه مستقل اقدام نمایند.

ماده (۲۲) ـ انعقاد قرارداد فروش:

کلیه شرکت‌های اصلی موظفند در زمان انعقاد قرارداد فروش خوراک نفت، گاز و فرآورده‌های اصلی نفتی و گازی با مشتریان خود کلیه ملاحظات مرتبط با سنجش‌های کمی و کیفی را مطابق با نقاط اندازه‌گیری مندرج در جداول این دستورالعمل مدنظر قرار داده و هماهنگی لازم را منطبق با نظر “اداره کل نظارت” به عمل آورند.

تبصره ـ در صورت بروز خطا در سامانه (سیستم‌) های اندازه‌گیری موجود که سبب مخدوش شدن اعتبار اندازه‌گیری‌ها گردد، “اداره کل نظارت” مجاز است بنا بر تشخیص خود نسبت به اعلام تغییر و اصلاح نقطه مذکور اقدام نموده و شرکت‌های تحویل‌دهنده و تحویل‌گیرنده ملزم به اجرای آن می‌باشند.

ماده (۲۳) ـ وظایف شرکت‌های فرعی:

کلیه شرکت‌های فرعی که حسب قراردادهای منعقده به عنوان تحویل‌دهنده اقدام به ارسال خوراک/ سوخت به سایر واحدهای مصرف‌کننده به عنوان تحویل‌گیرنده می‌نمایند، موظفند نسبت به انجام کلیه امور مربوط به اندازه‌گیری کمی و کیفی مشتمل بر تهیه و تنظیم اسناد کمی و کیفی، عمق‌یابی مخازن، پروو میترها، نمونه‌گیری و تجزیه و تحلیل (آنالیز) نمونه، رفع اشکالات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، تعویض، جایگزینی، ارتقاء و تجهیز سیستم‌های اندازه‌گیری، واسنجی (کالیبراسیون) دوره‌ای و سایر موارد را با هماهنگی و تأیید “اداره کل نظارت” به انجام برسانند. مسئولیت نظارت بر حسن اجرای این ماده بر عهده مدیران عامل شرکت‌های فرعی و چهار شرکت اصلی می‌باشد.

ماده (۲۴) ـ سازندگان و تجمیع‌کنندگان:

شناسایی و تأیید سازندگان و تجمیع‌کنندگان بومی و بین‌المللی تجهیزات اندازه‌گیری کمی و کیفی با حفظ نگرش حداکثری به بومی‌سازی جهت قرار گرفتن در فهرست بلند دستگاه مرکزی وزارت نفت صرفاً پس از تأیید فنی “اداره کل نظارت” مجاز می‌باشد.

ماده (۲۵) ـ امکانات و تسهیلات لازم “اداره کل نظارت”:

 تأمین امکانات لازم برای استقرار کارکنان سازمانی “اداره کل نظارت” در تمامی مبادی اندازه‌گیری شامل اسکان، غذا، دفتر کار، وسیله نقلیه، ملزومات اداری، خطوط ارتباطی، تردد، ایاب و ذهاب و هزینه‌های مترتب، بلیت هواپیما، اولویت اختصاص منازل سازمانی، البسه ایمنی و اداری و کلیه امکانات رفاهی و سایر تسهیلات رایج و همچنین کلیه هماهنگی‌ها و تمهیدات لازم جهت انجام مأموریت‌های اداری داخلی و خارج از کشور، حسب مورد بر عهده شرکت‌های نظارت‌شونده در حد مدیران/ مدیران عامل شرکت‌ها در این دستورالعمل می‌باشد. نظارت کامل بر حسن انجام این ماده بر عهده مدیران عامل چهار شرکت اصلی می‌باشد.

ماده (۲۶) ـ به‌روزرسانی دستورالعمل:

مسئولیت به‌روزرسانی جداول نه‌گانه این دستورالعمل و ابلاغ آن به شرکت‌های تابعه وزارت نفت به صورت سالانه بر عهده وزارت نفت می‌باشد.

 

جدول (۱): اندازه‌گیری حجم نفت صادراتی و وارداتی و طرح معوض از مبادی اولیه

ردیف موضوع روش اندازه‌گیری
۱ اندازه‌گیری حجم نفت خام صادراتی از خارگ سامانه اندازه‌گیری توربینی در ساحل آذرپاد و اسکله شرقی پایانه نفتی خارگ
۲ اندازه‌گیری حجم نفت خام صادراتی از لنگرگاه خارگ عمق‌یابی مخازن کشتی بر اساس ماده ۱۴ این دستورالعمل
۳ اندازه‌گیری حجم نفت خام صادراتی از لاوان سامانه اندازه‌گیری جابجایی مثبت فلات قاره لاوان
۴ اندازه‌گیری حجم نفت خام صادراتی از سیری عمق‌یابی مخازن ذخیره ساحلی
۵ اندازه‌گیری حجم نفت خام صادراتی از بهرگان عمق‌یابی مخازن ذخیره ساحلی
۶ اندازه‌گیری حجم نفت خام صادراتی از پایانه شناور ذخیره‌سازی خلیج‌فارس سامانه اندازه‌گیری اولتراسونیک
۷ اندازه‌گیری حجم نفت خام صادراتی از پایانه شناور فراورشی کوروش سامانه اندازه‌گیری توربینی
۸ اندازه‌گیری حجم نفت خام صادراتی از پایانه جاسک سامانه اندازه‌گیری توربینی در پایانه نفتی جاسک
۹ اندازه‌گیری حجم نفت خام وارداتی، صادراتی و طرح معوض در پایانه نفتی نکا ۱ ـ سامانه اندازه‌گیری جابجایی مثبت برای واردات و طرح معوض

۲ ـ عمق‌یابی مخازن ذخیره ساحلی برای صادرات

۱۰ اندازه‌گیری حجم میعانات گازی صادراتی از عسلویه ۱ ـ سامانه‌های اندازه‌گیری جابجایی مثبت و اولتراسونیک سایت ۱ و سامانه اندازه‌گیری توربینی سایت ۲

۲ ـ میترهای توربینی بازوهای بارگیری شرکت ملی پخش عسلویه جهت بارگیری تانکرهای جاده‌پیما

۱۱ اندازه‌گیری حجم میعانات گازی صادراتی از بندر سیراف سامانه اندازه‌گیری جابجایی مثبت تأسیسات بندر سیراف
۱۲ اندازه‌گیری حجم میعانات گازی صادراتی از لنگرگاه خارگ و عسلویه عمق‌یابی مخازن کشتی بر اساس ماده ۱۴ این دستورالعمل
۱۳ اندازه‌گیری حجم مایعات گازی صادراتی کارخانه گاز و گاز مایع (NGL) سیری سامانه اندازه‌گیری اولتراسونیک

 

جدول (۲): اندازه‌گیری حجم نفت، مایعات گازی و نفتای طبیعی تحویلی به پالایشگاه‌ها، مجتمع‌های پتروشیمی، فروش در بورس انرژی و قراردادهای داخلی

ردیف موضوع روش اندازه‌گیری
۱ اندازه‌گیری حجم نفت خام تحویلی به پالایشگاه‌های امام خمینی (ره) شازند و کرمانشاه عمق‌یابی مخازن ذخیره در پالایشگاه
۲ اندازه‌گیری حجم نفت خام تحویلی به پالایشگاه بندرعباس ۱ ـ سامانه اندازه‌گیری توربینی خارگ (مبدأ ارسال خارگ)

۲ ـ عمق‌یابی مخازن ذخیره پالایشگاه (مبدأ ارسال نفت خام هنگام از قشم)

۳ ـ عمق‌یابی مخازن ذخیره/ کشتی در مبادی اولیه ارسال (بهرگان، سیری، لاوان، پایانه شناور خلیج‌فارس و کوروش)

۳ اندازه‌گیری حجم نفت خام تحویلی به پالایشگاه‌های آبادان و تهران سامانه‌ اندازه‌گیری جابجایی مثبت نصب‌شده در ورودی پالایشگاه
۴ اندازه‌گیری حجم نفت خام تحویلی به پالایشگاه تبریز و اصفهان سامانه‌ اندازه‌گیری توربینی نصب‌شده در تأسیسات انتهایی شرکت خطوط لوله
۵ اندازه‌گیری حجم نفت خام گچساران و سروستان تحویلی به پالایشگاه شیراز سامانه‌ اندازه‌گیری توربینی نصب‌شده در تأسیسات انتهایی خطوط لوله
۶ اندازه‌گیری حجم نفت خام تحویلی به پالایشگاه لاوان عمق‌یابی مخازن ذخیره شرکت نفت فلات قاره لاوان
۷ اندازه‌گیری حجم میعانات گازی آغار و دالان تحویلی به پالایشگاه شیراز عمق‌یابی مخازن ذخیره در پالایشگاه
۸ اندازه‌گیری حجم میعانات گازی تحویلی به پالایشگاه‌های بندرعباس و لاوان ۱ ـ سامانه‌های اندازه‌گیری جابجایی مثبت و اولتراسونیک سایت ۱ و سامانه اندازه‌گیری توربینی سایت ۲ (مبدأ ارسال عسلویه)

۲ ـ سامانه اندازه‌گیری جابجایی مثبت (مبدأ ارسال بندر سیراف)

۳ ـ سامانه اندازه‌گیری توربینی نصب‌شده در ورودی پالایشگاه بندرعباس (مبدأ ارسال پالایشگاه گاز سرخون)

۹ اندازه‌گیری حجم نفتای طبیعی (مارون خامی) تحویلی به پالایشگاه آبادان عمق‌یابی مخازن ذخیره بندر صادراتی ماهشهر
۱۰ اندازه‌گیری حجم میعانات گازی خروجی از پالایشگاه‌ گاز شهید هاشمی‌نژاد (فروش در بورس انرژی و قراردادهای داخلی) توزین تانکرهای جاده‌پیما توسط باسکول‌های مورد تأیید
۱۱ اندازه‌گیری حجم میعانات گازی خروجی از پالایشگاه گاز ایلام تحویلی به پتروشیمی ایلام سامانه اندازه‌گیری کوریولیس پالایشگاه
۱۲ اندازه‌گیری حجم میعانات گازی خروجی تأسیسات ذخیره‌سازی سراجه قم میترهای جابجایی مثبت بازوهای بارگیری
۱۳ اندازه‌گیری حجم میعانات گازی تحویلی به پتروشیمی نوری (برزویه) سامانه اندازه‌گیری توربینی نصب‌شده در ورودی پتروشیمی
۱۴ اندازه‌گیری حجم میعانات گازی پارس جنوبی و پارسیان و کنگان تحویلی به پتروشیمی بوعلی ۱ ـ سامانه‌های اندازه‌گیری جابجایی مثبت و اولتراسونیک سایت ۱ و سامانه‌ توربینی سایت ۲ (مبدأ ارسال عسلویه)

۲ ـ سامانه‌های اندازه‌گیری جابجایی مثبت (مبدأ ارسال بندر سیراف)

۱۵ اندازه‌گیری حجم نفتای طبیعی (پازنان) تحویلی به پتروشیمی بوعلی سامانه اندازه‌گیری توربینی ورودی پتروشیمی
۱۶ اندازه‌گیری حجم میعانات گازی خروجی تأسیسات نم‌زدایی مسجدسلیمان پتروشیمی رازی توزین نفت‌کش‌های جاده‌پیما توسط باسکول‌های مورد تأیید
۱۷ اندازه‌گیری حجم مایعات گازی تحویلی به پتروشیمی بندر امام (ره) سامانه اندازه‌گیری توربینی ورودی پتروشیمی
۱۸ اندازه‌گیری حجم میعانات گازی پارس جنوبی فروش در بورس انرژی اندازه‌گیری از طریق میترهای توربینی بازوهای بارگیری شرکت ملی پخش عسلویه
۱۹ اندازه‌گیری حجم میعانات گازی پارس جنوبی تحویلی به پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس سامانه اندازه‌گیری اولتراسونیک نصب‌شده در خروجی مخازن متمرکز عسلویه

عمق‌یابی مخازن ذخیره متمرکز و پالایشگاه‌های گاز در عسلویه

 

جدول (۳): اندازه‌گیری حجم میعانات گازی تثبیت‌شده تولیدی

ردیف موضوع روش اندازه‌گیری
۱ اندازه‌گیری تولید میعانات گازی خانگیران عمق‌یابی مخازن ذخیره پالایشگاه و با رعایت مفاد ماده ۵ این دستورالعمل
۲ اندازه‌گیری تولید میعانات گازی کنگان عمق‌یابی مخازن ذخیره پالایشگاه گاز فجرجم و تأسیسات بندر سیراف و با رعایت مفاد ماده ۶ این دستورالعمل
۳ اندازه‌گیری تولید میعانات گازی سرخون عمق‌یابی مخازن ذخیره پالایشگاه و با رعایت مفاد ماده ۵ این دستورالعمل
۴ اندازه‌گیری تولید میعانات گازی آغار و دالان عمق‌یابی مخازن ذخیره پالایشگاه و با رعایت مفاد ماده ۵ این دستورالعمل
۵ اندازه‌گیری تولید میعانات گازی پارسیان عمق‌یابی مخازن ذخیره پالایشگاه و با رعایت مفاد ماده ۵ این دستورالعمل
۶ اندازه‌گیری تولید میعانات گازی سراجه (قم) عمق‌یابی مخازن ذخیره تأسیسات سراجه و با رعایت مفاد ماده ۵ این دستورالعمل
۷ اندازه‌گیری تولید میعانات گازی ایلام عمق‌یابی مخازن ذخیره پالایشگاه و با رعایت مفاد ماده ۵ این دستورالعمل
۸ اندازه‌گیری تولید میعانات گازی پارس جنوبی عمق‌یابی مخازن ذخیره پالایشگاه و با رعایت مفاد ماده ۵ این دستورالعمل

 

جدول (4): اندازه‌گیری حجمفرآورده‌های نفتی اصلی (به غیر از گاز مایع) تحویلی از پالایشگاه‌ها به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران

ردیف موضوع روش اندازه‌گیری
۱ اندازه‌گیری حجم فرآورده‌های نفتی تحویلی به شرکت ملی پخش از پالایشگاه‌ تبریز عمق‌یابی مخازن ذخیره فرآورده در پالایشگاه‌
۲ اندازه‌گیری حجم فرآورده‌های نفتی تحویلی به شرکت ملی پخش از پالایشگاه‌ امام خمینی (ره) شازند ۱ ـ عمق‌یابی مخازن ذخیره فرآورده در پالایشگاه‌

۲ ـ سامانه اندازه‌گیری توربینی برای فرآورده بنزین

۳ اندازه‌گیری حجم فرآورده‌های نفتی تحویلی به شرکت ملی پخش از پالایشگاه‌ آبادان ۱ ـ عمق‌یابی مخازن ذخیره فرآورده در پالایشگاه‌ و بندر صادراتی ماهشهر

۲ ـ سامانه اندازه‌گیری جابجایی مثبت برای فرآورده نفت‌کوره

۴ اندازه‌گیری حجم فرآورده‌های نفتی تحویلی بـه شرکت ملــی پخش از پالایشگاه کرمانشاه ۱ ـ عمق‌یابی مخازن ذخیره فرآورده در پالایشگاه

۲ ـ سامانه‌های اندازه‌گیری جابجایی مثبت برای فرآورده نفت‌سفید و نفت‌گاز

۵ اندازه‌گیری حجم فرآورده‌های نفتی تحویلی به شرکت ملی پخش از پالایشگاه بندرعباس، اصفهان، تهران و شیراز سامانه اندازه‌گیری توربینی و جابجایی مثبت نصب‌شده در پالایشگاه
۶ اندازه‌گیری حجــم فرآورده‌های نفتی تحویلی به شرکت ملی پخش از پالایشگاه لاوان ۱ ـ عمق‌یابی مخازن ذخیره فرآورده در پالایشگاه

۲ ـ سامانه اندازه‌گیری اولتراسونیک در اسکله چندمنظوره

۷ اندازه‌گیری حجـم فرآورده‌های نفتی تحویلی به شرکت ملی پخش از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس سامانه اندازه‌گیری توربینی نصب‌شده در فنس ورودی انبار پخش شهید رجایی

 

جدول (۵): اندازه‌گیری وزن گاز مایع تحویلی از پالایشگاه‌ها به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران

ردیف موضوع روش اندازه‌گیری
۱ اندازه‌گیری وزن گاز مایع تحویلی به شرکت ملی پخش از پالایشگاه‌های بندرعباس، ستاره خلیج‌فارس، شیراز، تبریز، کرمانشاه، امام خمینی (ره) شازند و آبادان توزین تانکرهای جاده‌پیما توسط باسکول‌های مورد تأیید
۲ اندازه‌گیری وزن گاز مایع تحویلی به شرکت ملی پخش از پالایشگاه تهران سامانه اندازه‌گیری جابجایی مثبت
۳ اندازه‌گیری وزن گاز مایع تحویلی به شرکت ملی پخش از پالایشگاه اصفهان سامانه اندازه‌گیری کوریولیس
۴ اندازه‌گیری وزن گاز مایع تحویلی به شرکت ملی پخش از پالایشگاه لاوان عمق‌یابی مخازن ذخیره کشتی

 

جدول (۶): اندازه‌گیری حجم فرآورده‌های نفتی اصلی (به غیر از گاز مایع) صادراتی، وارداتی و بانکرینگ

ردیف موضوع روش اندازه‌گیری
۱ اندازه‌گیری حجم فرآورده‌های نفتی صادراتی و وارداتی در پخش بندرعباس ۱ ـ سامانه‌های اندازه‌گیری اولتراسونیک نصب‌شده در اسکله شهید رجایی و سامانه اندازه‌گیری توربینی و جابجایی مثبت اسکله شهید باهنر

۲ ـ عمق‌یابی مخازن ذخیره ساحلی

۳ ـ توزین تانکرهای جاده‌پیما توسط باسکول‌های مورد تأیید

۲ اندازه‌گیری حجم فرآورده‌های نفتی صادراتی و وارداتی و بانکرینگ در بندر صادراتی ماهشهر ۱ ـ سامانه‌های اندازه‌گیری جابجایی مثبت برای نفت‌کوره

۲ ـ عمق‌یابی مخازن ذخیره برای سایر فرآورده‌ها

۳ اندازه‌گیری حجم فرآورده‌های نفتی صادراتی و بانکرینگ در پالایشگاه لاوان عمق‌یابی مخازن ذخیره فرآورده در پالایشگاه
۴ اندازه‌گیری حجم نفت‌کوره و نفت‌گاز صادراتی و بانکرینگ در خارگ ۱ ـ سامانه اندازه‌گیری جابجایی مثبت (سوخت کشتی‌های ترددی)

۲ ـ عمق‌یابی مخازن کشتی بر اساس ماده ۱۴ این دستورالعمل (ارسال از لنگرگاه)

۵ اندازه‌گیری حجم فرآورده‌های نفتی صادراتی، بانکرینگ و فروش‌مرزی در انبارهای مناطق شرکت ملی پخش ۱ ـ سامانه‌های اندازه‌گیری جابجایی مثبت و توربینی بازوهای بارگیری

۲ ـ توزین تانکرهای جاده‌پیما توسط باسکول‌های مورد تأیید صرفاً برای فرآورده نفت‌کوره

۶ اندازه‌گیری حجم نفت‌کوره بانکرینگ در پخش بندرعباس ۱ ـ عمق‌یابی مخازن ذخیره

۲ ـ سامانه اندازه‌گیری جابه‌جایی مثبت نصب‌شده در خروجی انبار پخش شهید رجایی

۷ اندازه‌گیری حجم نفت‌گاز بانکرینگ در پخش بندرعباس عمق‌یابی مخازن ذخیره
۸ صادرات و بانکرینگ نفت‌کوره از شرکت فراسکو عمق‌یابی مخازن ذخیره شرکت فراسکو

 

جدول (۷): اندازه‌گیری وزن گاز مایع صادراتی و تحویلی به پتروشیمی‌ها و فروش در بورس انرژی

ردیف موضوع روش اندازه‌گیری
۱ اندازه‌گیری گاز مایع صادراتی از پالایشگاه گاز سرخون توزین تانکرهای جاده‌پیما توسط باسکول‌های مورد تأیید
۲ اندازه‌گیری گاز مایع صادراتی از پخــش بندرعباس توزین تانکرهای جاده‌پیما توسط باسکول‌های مورد تأیید
۳ اندازه‌گیری گاز مایع صادراتی از پالایشگاه‌های گاز پارس جنوبی و تأسیسات پارسافیدار ۱ ـ اندازه‌گیری مخازن کشتی

۲ ـ توزین تانکرهای جاده‌پیما توسط باسکول‌های مورد تأیید

۴ اندازه‌گیری گاز مایع صادراتی از کارخانه گاز و گاز مایع (NGL) سیری سامانه اندازه‌گیری اولتراسونیک
۵ اندازه‌گیری گاز مایع صادراتی از پالایشگاه لاوان اندازه‌گیری مخازن کشتی
۶ اندازه‌گیری گاز مایع صادراتی از انبارهای مناطق شرکت ملی پخش توزین تانکرهای جاده‌پیما توسط باسکول‌های مورد تأیید
۷ اندازه‌گیری گاز مایع صادراتی از پالایشگاه گاز فجرجم توزین تانکرهای جاده‌پیما توسط باسکول‌های مورد تأیید
۸ اندازه‌گیری گاز مایع تحویلی از پالایشگاه گاز ایلام به پتروشیمی ایلام سامانه اندازه‌گیری کوریولیس در پالایشگاه

 

جدول (۸): اندازه‌گیری حجم گاز تولیدی، صادراتی، وارداتی و میزان گازهای تزریقی، سوزانده‌شده و مصرفی

ردیف موضوع روش اندازه‌گیری
۱ اندازه‌گیری حجم گاز صادراتی به ترکیه، عراق، آذربایجان، ارمنستان و نخجوان و گاز وارداتی از ترکمنستان (چالایوک، سرخس و لطف‌آباد) و آذربایجان سامانه‌های اندازه‌گیری اوریفیس، اولتراسونیک و توربینی نصب‌شده در محل‌های اندازه‌گیری
۲ اندازه‌گیری حجم گاز غنی تحویلی به شرکت ملی گاز از میادین مزدوران، شوریجه B، شوریجه D و گنبدلی سامانه‌های اندازه‌گیری نصب‌شده بر اساس ماده (۶) این دستورالعمل
۳ اندازه‌گیری حجم گاز غنی تحویلی به شرکت ملی گاز از میادین نار و کنگان سامانه‌های اندازه‌گیری نصب‌شده بر اساس ماده (۶) این دستورالعمل
۴ اندازه‌گیری حجم گاز غنی تحویلی به شرکت ملی گاز از میدان سرخون سامانه‌های اندازه‌گیری نصب‌شده بر اساس ماده (۶) این دستورالعمل
۵ اندازه‌گیری حجم گاز غنی تحویلی به شرکت ملی گاز از میدان هنگام و گورزین سامانه‌های اندازه‌گیری اوریفیسی نصب‌شده در خروجی نم‌زدایی گورزین و پالایشگاه گاز هنگام بر اساس ماده (۶) این دستورالعمل
۶ اندازه‌گیری حجم گاز غنی تحویلی به شرکت ملی گاز از میادین آغار و دالان سامانه‌های اندازه‌گیری اوریفیسی نصب‌شده در خروجی پالایشگاه گاز فراشبند بر اساس ماده (۶) این دستورالعمل
۷ اندازه‌گیری حجم گاز غنی تحویلی به شرکت ملی گاز از میادین تابناک، هما، شانول و وراوی سامانه‌های اندازه‌گیری نصب‌شده بر اساس ماده (۶) این دستورالعمل
۸ اندازه‌گیری حجم گاز تحویلی به شرکت ملی گاز از تأسیسات ذخیره‌سازی سراجه سامانه‌های اندازه‌گیری نصب‌شده بر اساس ماده (۶) این دستورالعمل
۹ اندازه‌گیری حجم گاز غنی تحویلی به شرکت ملی گاز از میدان تنگ‌بیجار سامانه‌های اندازه‌گیری نصب‌شده بر اساس ماده (۶) این دستورالعمل
۱۰ اندازه‌گیری حجم گاز غنی تحویلی به شرکت ملی گاز از میدان پارس جنوبی سامانه‌های اندازه‌گیری نصب‌شده بر اساس ماده (۶) این دستورالعمل
۱۱ اندازه‌گیری حجم گاز غنی تحویلی به شرکت ملی گاز از کارخانه‌های گاز و گاز مایع سامانه‌های اندازه‌گیری نصب‌شده بر اساس ماده (۶) این دستورالعمل
۱۲ اندازه‌گیری حجم گاز غنی تحویلی به شرکت ملی گاز از کارخانه بهره‌برداری نفت‌سفید (پالایشگاه گاز مسجدسلیمان) سامانه‌های اندازه‌گیری نصب‌شده بر اساس ماده (۶) این دستورالعمل
۱۳ اندازه‌گیری حجم گاز غنی تحویلی به شرکت ملی گاز از کارخانه گاز و گاز مایع ۱۶۰۰ به پالایشگاه گاز بیدبلند سامانه‌های اندازه‌گیری نصب‌شده بر اساس ماده (۶) این دستورالعمل
۱۴ اندازه‌گیری حجم گاز مصارف عملیاتی، سوزانده شده و تزریقی سامانه‌های اندازه‌گیری نصب‌شده بر اساس ماده (۶) این دستورالعمل
۱۵ گاز تحویلی شرکت نفت فلات قاره ایران به پالایشگاه لاوان سامانه اندازه‌گیری اوریفیسی نصب‌شده در شرکت نفت فلات قاره
۱۶ گاز تحویلی شرکت نفت فلات قاره ایران به نیروگاه‌های کیش و قشم سامانه‌های اندازه‌گیری اوریفیسی و توربینی نصب‌شده با رعایت مفاد ماده (۶) این دستورالعمل

 

جدول (۹): اندازه‌گیری حجم گاز تحویلی به مجتمع‌های پتروشیمی

ردیف موضوع روش اندازه‌گیری
۱ اندازه‌گیری گاز تحویلی از پالایشگاه‌های اول و دوم پارس جنوبی به پتروشیمی پارس سامانه اندازه‌گیری اولتراسونیک نصب‌شده در ورودی و خروجی پالایشگاه اول و دوم پارس جنوبی
۲ اندازه‌گیری گاز ژوراسیک مسجدسلیمان تحویلی به پتروشیمی رازی سامانه اندازه‌گیری اوریفیسی نصب‌شده در خروجی واحد نم‌زدایی مسجدسلیمان رازی
۳ اندازه‌گیری گاز اتان تحویلی به خط اتان از پالایشگاه‌های پارس جنوبی سامانه‌های اندازه‌گیری نصب‌شده در پالایشگا‌ه‌های پارس جنوبی
۴ اندازه‌گیری گاز اتان تحویلی به پتروشیمی ایلام از پالایشگاه گاز ایلام سامانه اندازه‌گیری کوریولیس نصب‌شده در پالایشگاه گاز ایلام
۵ اندازه‌گیری گاز تحویلی به شرکت پالایش گاز پارسیان سپهر از پالایشگاه گاز پارسیان سامانه‌های اندازه‌گیری اولتراسونیک نصب‌شده در ورودی و خروجی شرکت پالایش گاز پارسیان سپهر
۶ اندازه‌گیری گاز تحویلی به شرکت پتروپالایش کنگان از پالایشگاه گاز نهم پارس جنوبی سامانه اندازه‌گیری اولتراسونیک نصب‌شده در پالایشگاه گاز نهم پارس جنوبی
۷ اندازه‌گیری گاز تحویلی به پتروشیمی مارون از کارخانجات گاز و گاز مایع ۱ ـ سامانه اندازه‌گیری کوریولیس خروجی واحد اتان‌زدایی مارون

۲ ـ سامانه اندازه‌گیری اوریفیسی مسیر سوخت مصرفی واحد اتان‌زدایی

۸ اندازه‌گیری گاز تحویلی به پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج‌فارس ۱ ـ سامانه اندازه‌گیری اولتراسونیک در خروجی تأسیسات گاز و گاز مایع ۹۰۰، ۱۰۰۰،۱۲۰۰ و ۱۳۰۰

۲ ـ سامانه اندازه‌گیری توربینی گاز تحویلی از خط ششم سراسری

۳ ـ سامانه اندازه‌گیری اولتراسونیک گاز برگشتی در خروجی پالایشگاه و تحویلی به خط سراسری انتقال گاز

۴ ـ سامانه اندازه‌گیری اولتراسونیک گاز سوخت و گازهای اسیدی و تزریقی

۹ اندازه‌گیری گاز غنی تحویلی به شرکت کربنات سدیم کاوه از میدان آغار سامانه اندازه‌گیری کوریولیس نصب‌شده بر روی خط ۸ اینچ
۱۰ اندازه‌گیری گاز تحویلی به پتروشیمی خارگ از شرکت نفت فلات قاره سامانه‌های اندازه‌گیری اوریفیسی خروجی واحدهای بهره‌برداری شرکت نفت فلات قاره
۱۱ اندازه‌گیری گاز تحویلی به شرکت کربن ایران از شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب سامانه اندازه‌گیری اوریفیسی خروجی کارخانه بهره‌برداری اهواز ۲

 

اصلاح تبصره (۲) بند (۶) تصويب‌نامه شماره ۴۵۳۱۳/ت ۵۹۵۴۹ هـ مورخ ۲۳/۳/۱۴۰۱

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22537 – 12 مردادماه 1401

شماره ۷۱۵۴۵/ت ۶۰۱۱۵ هـ ـ ۱۴۰۱/۵/۱

وزارت صنعت، معدن و تجارت ـ وزارت نیرو ـ وزارت راه و شهرسازی

وزارت کشور ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی

وزارت جهاد کشاورزی ـ سازمان برنامه و بودجه کشور

سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور

هیأت‌وزیران در جلسه ۱۴۰۱/۴/۲۹ به پیشنهاد شماره 48433/67148 مورخ ۱۴۰۱/۴/۲۵ معاونت حقوقی رییس‌جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

در تبصره (۲) بند (۶) تصویب‌نامه شماره ۴۵۳۱۳/ت ۵۹۵۴۹ هـ مورخ ۱۴۰۱/۳/۲۳، بعد از عبارت “مراجع ذی‌ربط” عبارت “با رعایت مفاد ماده (۱۰) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور” الحاق می‌شود.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

اصلاح تصويب‌نامه شماره ۳۹۰۱۲/ت ۵۹۹۳۴ هـ مورخ ۱۱/۳/۱۴۰۱

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22537 – 12 مردادماه 1401

شماره ۷۱۵۵۰/ت ۶۰۱۱۷ هـ ـ ۱۴۰۱/۵/۱

وزارت نفت ـ وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی

هیأت‌وزیران در جلسه ۱۴۰۱/۴/۲۹ به پیشنهاد شماره 48435/67145 مورخ ۱۴۰۱/۴/۲۵ معاونت حقوقی رییس‌جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

در تصویب‌نامه شماره ۳۹۰۱۲/ت ۵۹۹۳۴ هـ مورخ ۱۴۰۱/۳/۱۱، بعد از عبارت “بنادر ایران” عبارت “در خلیج‌فارس و دریای عمان” الحاق و عبارت “بانک رینک” به عبارت “خدمات سوخت‌رسانی به کشتی‌ها (بانکرینگ)” اصلاح می‌شود.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

اصلاح بند (ث) تصويب‌نامه شماره ۷۵۶۰۹/ت ۵۱۰۵۲ هـ مورخ ۱۱/۶/۱۳۹۴

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22537 – 12 مردادماه 1401

شماره ۷۷۹۰۳/ت ۵۹۵۶۳ هـ – ۱۴۰۱/۵/۹

وزارت نیرو

هیأت‌وزیران در جلسه ۱۴۰۱/۵/۵ به پیشنهاد شماره 1400/48776/30/100 مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۳ وزارت نیرو و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانونی اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

متن زیر به عنوان جزء (۲۲) به بند (ث) تصویب‌نامه شماره ۷۵۶۰۹/ت ۵۱۰۵۲ هـ مورخ ۱۳۹۴/۶/۱۱ و اصلاحات بعدی آن اضافه می‌شود:

۲۲ ـ پروژه‌های نیروگاه‌های گازی مقیاس متوسط (۲۵) تا (۱۰۰) مگاوات.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

اصلاح آيين‌نامه اجرايي بند (و) تبصره (۱۸) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22537 – 12 مردادماه 1401

شماره ۷۱۵۴۷/ت ۶۰۱۱۸ هـ ـ ۱۴۰۱/۵/۱

وزارت جهاد کشاورزی ـ وزارت آموزش و پرورش ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ـ وزارت راه و شهرسازی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ـ وزارت نفت

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت

وزارت ورزش و جوانان ـ وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ـ سازمان اداری و استخدامی کشور

سازمان برنامه و بودجه کشور ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

هیأت‌وزیران در جلسه ۱۴۰۱/۴/۲۹ به پیشنهاد شماره 48489/67150 مورخ ۱۴۰۱/۴/۲۵ معاونت حقوقی رییس‌جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

آیین‌نامه اجرایی بند (و) تبصره (۱۸) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور موضوع تصویب‌نامه شماره ۴۹۹۱۰/ت ۵۹۹۱۰ هـ مورخ ۱۴۰۱/۳/۳۰ به شرح زیر اصلاح می‌‌شود:

۱ ـ در بند (۱۱) ماده (۱)، عبارت “(به استثنای بانک‌ها و بیمه‌های دولتی)” حذف می‌شود.

۲ ـ در ماده (۹)، عبارت “تا یک ماه پس از ابلاغ این آیین‌نامه” حذف می‌شود.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

اصلاح ماده (۳) آیین‌نامه اجرايي تبصره ماده (۶۶) قانون جامع خدمات‌رسانی به ايثارگران

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22537 – 12 مردادماه 1401

شماره ۷۵۵۵۱/ت ۶۰۱۰۳ هـ ـ ۱۴۰۱/۵/۵

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سازمان برنامه و بودجه کشور

بنیاد شهید و امور ایثارگران ـ دانشگاه آزاد اسلامی

هیأت‌وزیران در جلسه ۱۴۰۱/۴/۲۶ به پیشنهاد شماره 48432/64279 مورخ ۱۴۰۱/۴/۲۰ معاونت حقوقی‌ رییس‌جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

ماده (۳) آیین‌نامه اجرایی تبصره ماده (۶۶) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران موضوع تصویب‌نامه شماره ۳۹۰۰۵/ت ۵۷۱۸۶ هـ مورخ ۱۴۰۱/۳/۱۱ به شرح زیر اصلاح می‌شود و تبصره‌های ماده مذکور به قوت خود باقی است:

ماده ۳ ـ نوع، میزان و کمک شهریه، با اولویت رشته‌های تحصیلی موردنیاز توسط کارگروهی متشکل از وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رؤسای سازمان برنامه و بودجه کشور، بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان اداری و استخدامی کشور و دانشگاه آزاد اسلامی هر پنج سال یک‌بار تهیه و با تصویب اکثریت وزرای عضو کارگروه مذکور، توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران اعلام می‌شود.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

اصلاح ماده (۷) آيين‌نامه اجرايي بند (ش) تبصره (۶) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22537 – 12 مردادماه 1401

شماره ۷۳۵۰۱/ت ۶۰۱۱۴ هـ ـ ۱۴۰۱/۵/۳

وزارت امور اقتصادی و دارایی ـ وزارت کشور

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

هیأت‌وزیران در جلسه ۱۴۰۱/۴/۲۹ به پیشنهاد شماره 48431/67140 مورخ ۱۴۰۱/۴/۲۵ معاونت حقوقی رییس‌جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

در ماده (۷) آیین‌نامه اجرایی بند (ش) تبصره (۶) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور موضوع تصویب‌نامه شماره ۱۱۵۲۶۶/ت ۵۸۷۹۱ هـ مورخ ۱۴۰۰/۹/۸، عبارت “حداکثر تا پایان دی‌ماه سال ۱۴۰۰” و تبصره ماده مذکور حذف می‌شود.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

تصويب‌نامه در خصوص الحاق شرکت مادرتخصصی ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران به فهرست سازمان‌هاي توسعه‌اي

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22538 – 13/05/1401

شماره ۷۹۷۸۶/ت ۵۹۷۶۲ هـ ـ ۱۴۰۱/۵/۱۱

وزارت نفت ـ وزارت امور اقتصادی و دارایی

هیأت‌وزیران در جلسه ۱۴۰۱/۵/۹ به پیشنهاد شماره ۹۸۷ ـ 2/20 مورخ ۱۴۰۰/۱۲/۱۴ وزارت نفت و به استناد تبصره‌های (۳)، (۴) و (۷) الحاقی بند (الف) ماده (۳) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی ـ مصوب ۱۳۸۹ ـ تصویب کرد:

۱ ـ شرکت مادرتخصصی ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با رعایت اصل (۵۳) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به فهرست سازمان‌های توسعه‌ای موضوع بند (۳) تصویب‌نامه شماره ۱۰۴۴۶۰/ت ۴۳۰۸۱ ک مورخ ۱۳۸۸/۵/۲۴ و اصلاحات بعدی آن منوط به عدم توسعه ساختار و تشکیلات و عدم ایجاد شرکت دولتی فرعی اضافه می‌شود.

۲ ـ وزارت نفت مکلف است حداکثر ظرف دو ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه، پیشنهاد مربوط به لایحه اساسنامه شرکت مادرتخصصی ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران را به هیأت‌وزیران ارایه نماید.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

اصلاح تبصره (۱) ماده (۷) آيين‌نامه اجرايي بند (خ) تبصره (۶) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور

منتشره در روزنامه رسمی شماره 22538 – 13/05/1401

شماره ۷۸۸۵۲/ت ۵۹۸۳۴ هـ ـ ۱۴۰۱/۵/۱۰

وزارت امور اقتصادی و دارایی ـ وزارت راه و شهرسازی

وزارت صنعت، معدن و تجارت ـ وزارت کشور ـ وزارت دادگستری

هیأت‌وزیران در جلسه ۱۴۰۱/۳/۱۸ هیأت‌وزیران به پیشنهاد شماره 45818/31763 مورخ ۱۴۰۱/۳/۱ معاونت حقوقی رییس‌جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

تبصره (۱) ماده (۷) آیین‌نامه اجرایی بند (خ) تبصره (۶) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور موضوع تصویب‌نامه شماره ۷۳۷۹۴/ت ۵۸۷۹۲ هـ مورخ ۱۴۰۰/۷/۱۴ و اصلاح بعدی آن موضوع تصویب‌نامه شماره ۱۳۸۹۰۳/ت ۵۹۳۰۳ هـ مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۵ به شرح زیر اصلاح می‌شود:

تبصره ۱ ـ واحدهای مسکونی و باغ‌ویلاهای دارای پروانه ساختمانی، تا قبل از دریافت گواهی پایان‌کار و یا نصب یکی از انشعابات گاز، برق و آب، در حال ساخت محسوب می‌شوند و واحدهای مسکونی و باغ‌ویلاهای فاقد پروانه ساختمانی، تا قبل از نصب درب و پنجره، در حال ساخت محسوب می‌شوند.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ محمد مخبر

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیشتر بخوانید:

قوانین دهه اول فروردین ۱۴۰۳

قوانین منتشره از 1403/01/01 لغايت 1403/01/10 در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران     قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل…

سایر مصوبات دهه سوم اسفند ۱۴۰۲

سایر مصوبات منتشره از تاریخ 1402/12/21 لغایت 1402/12/29 در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران       مجموعه سیاست‌های…
keyboard_arrow_up